P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD/423-40-1/MM/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.12.2006, sygn. PD/423-40-1/MM/06, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a §4 i art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opisane w piśmie z dnia 21 września 2006 r. jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 21 września 2006 r. (data wpływu do tut. urzędu 29 września 2006r.) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Zarząd Spółki w trybie przewidzianym przez Kodeks Spółek Handlowych oraz zgodnie z postanowieniem Statutu Spółki zamierza zwołać Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki, którego przedmiotem będzie powzięcie uchwały w sprawie zakupu własnych udziałów w ilości 365 stanowiących 0,55% kapitału zakładowego Spółki w celu ich umorzenia oraz powzięcie uchwały o ich umorzeniu bez wypłaty wynagrodzenia za dobrowolną zgodą wspólnika, w trybie art. 199 § 3 Kodeksu Spółek Handlowych. Ponadto Spółka zamierza zbyć 3600 udziałów stanowiących 20,07% w kapitale zakładowym spółki x w celu ich umorzenia również bez wypłaty wynagrodzenia za zgodą wspólnika spółki x w trybie art. 199 § 3 Kodeksu Spółek Handlowych. Dokonanie powyższych czynności w ramach grupy kapitałowej, do której należą Jednostka oraz spółka x mają wyłącznie charakter porządkujący strukturę grupy. W wyniku dokonania opisanych powyżej czynności nastąpi zakończenie bytu prawnego udziałów, a spółki dokonają jedynie zmian w prowadzonej przez siebie księdze udziałów. Jednocześnie Spółka informuje, że zbywane w celu umorzenia udziały nie zostały objęte za aport w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Wątpliwości Spółki dotyczą zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. zwanej dalej ustawą). Zdaniem Spółki w przypadku nabycia własnych udziałów celem ich umorzenia, bez wypłaty wynagrodzenia na rzecz wspólnika dokonującego zbycia nie powstanie przychód po stronie Spółki.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:

Prawną regulację problematyki umorzenia udziałów zawiera ustawa z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Umorzenie udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi unicestwienie praw udziałowych przysługujących wspólnikowi, związanych z posiadaniem przez niego udziałów. Umorzenie jest więc sposobem zakończenia bytu prawnego udziału i skutkuje definitywnym unicestwieniem praw i obowiązków majątkowych oraz korporacyjnych przysługujących wspólnikowi z tytułu uczestnictwa w spółce.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji). W przypadku opisanym przez Spółkę mamy do czynienia z czynnościami mającymi na celu wzrost wartości udziałów bez naruszania kapitału zakładowego, natomiast po stronie Spółki jako nabywającego nie powstają przychody należne, gdyż ustawa nie reguluje przypadku powodującego powstanie obowiązku podatkowego po stronie Spółki w przypadku nabycia udziałów, które następuje bez wypłaty wynagrodzenia za te udziały. Reasumując czynność nabycia udziałów w celu ich umorzenia bez pobierania wynagrodzenia, o którym jest mowa we wniosku, jest podatkowo obojętna dla nabywcy, a więc nie rodzi skutków podatkowych.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Jednostki do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów. Na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Opolski Urząd Skarbowy