Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) art. 15 ust. 1, a... - Interpretacja - US.V-423/5/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.06.2006, sygn. US.V-423/5/06, Urząd Skarbowy w Mielcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 3.04.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na opłacenie składek ubezpieczeń pracowników, które będą opłacane przez spółkę z tytułu zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym umowy ubezpieczenia na życie wraz z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, postanawia uznać, że stanowisko spółki jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 3.04.2006 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczący zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych wydatków, które spółka zamierza ponieść na opłacenie składek ubezpieczeń pracowników na podstawie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym z tytułu umowy ubezpieczenia na życie wraz z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Z przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego wynika, że zamierza zawrzeć umowę ubezpieczenia na życie wraz z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym z towarzystwem ubezpieczeniowym i będzie w związku z tą umową opłacać składki na rzecz pracowników. Zakres ochrony ubezpieczeniowej będzie obejmował zgon ubezpieczonego oraz dożycie przez ubezpieczonego stu lat, a uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto wyklucza wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy oraz możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy, wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie. Zapytanie spółki dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na opłacenie składek z umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym. Zdaniem spółki wydatki z tytułu opłacenia składek ww. ubezpieczenia będą stanowiły koszt uzyskania przychodów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu po zapoznaniu się z przedstawionym przez spółkę stanem faktycznym wyjaśnia:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 59 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1,3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22.05.2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151ze zm.), jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono wyklucza:

  1. wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
  2. możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
  3. wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Z powyższego wynika, iż kosztem uzyskania przychodów mogą być opłacone przez pracodawcę składki ubezpieczeniowe na rzecz pracowników, które są wymienione w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej, tj.:

  • ubezpieczenia na życie (dział I ,grupa 1),
  • ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (dział I, grupa 3),
  • ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe, jeśli są uzupełnieniem innych ubezpieczeń działu I - grupy 1-4 (dział I, grupa 5),
  • ubezpieczenia wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej (dział II, grupa 1):
    a. świadczenia jednorazowe,
    b. świadczenia powtarzające się,
    c. połączone świadczenia, o których mowa w pkt. a i b,
    d. przewóz osób,
  • ubezpieczenia choroby (dział II, grupa 2):
    a. świadczenia jednorazowe,
    b. świadczenia powtarzające się,
    c. świadczenia kombinowane.

Zatem składki płacone z tytułu zawartych innych umów ubezpieczenia nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów pracodawcy opłacającego składki na rzecz pracowników. Konieczne jest w danym przypadku spełnienie dwóch przesłanek dotyczących zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składek ubezpieczeniowych. Jedna dotyczy uprawnionego do otrzymania świadczenia, którym nie może być pracodawca. Natomiast według drugiej, umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono wyklucza wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy, możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy, wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

W związku z powyższym, jeżeli pracodawca spełni wskazane wyżej warunki, to ponoszone przez niego wydatki związane z ubezpieczeniem pracowników, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Wobec powyższego, jeżeli składka opłacana przez spółkę od umowy ubezpieczenia obejmuje ryzyka również innych grup działu I i II, aniżeli wymienione wyżej, to do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć należy tylko wydatki przypadające z tytułu ryzyka grup 1, 3, 5 działu I oraz grup ryzyka 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ww. ustawy o działalności ubezpieczeniowej, przy spełnieniu pozostałych warunków, które wymieniono wyżej, a więc uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza kwotę stanowiącą wartość odstąpienia od umowy, możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy oraz wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Urząd Skarbowy w Mielcu