Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja pod... - Interpretacja - RO/423-9/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.05.2006, sygn. RO/423-9/06, Świętokrzyski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.12.2005 r., oraz uzupełnienia do wniosku z dnia 08.03.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) u.p.d.o.p. stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Jak wynika z wniosku, spółka otrzymała od kontrahentów z UE środki na częściowe sfinansowanie prowadzonych inwestycji, związanych z wytworzeniem we własnym zakresie oprzyrządowania do produkcji szyb samochodowych. Inwestycje te po zakończeniu stają się środkami trwałymi, od których spółka dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Spółka nabywa od podwykonawców różne elementy składowe potrzebne do wytworzenia opisanych środków trwałych, natomiast otrzymane od kontrahentów z UE dopłaty są zwrotem wydatków poniesionych na wytworzenie tych środków trwałych. Jak wynika z uzupełnienia wniosku płatności, które pochodzą od odbiorców spółki są środkami pieniężnymi przekazywanymi wyłącznie na pokrycie części kosztów wytworzenia środków trwałych i nie są płatnościami otrzymanymi za sprzedane wyroby.

Wnioskodawca prosi o zajęcie stanowiska, czy płatności otrzymane od odbiorców spółki, będące w istocie zwrotem części kosztów wytworzenia środków trwałych stanowią przychód podatkowy, czy też nie stanowią przychodu podatkowego ?
Czy amortyzacja wytworzonych środków trwałych w całości czy też w części stanowi koszt uzyskania przychodu ?
Zdaniem Spółki powyższe płatności są wolne od podatku dochodowego, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 21 u.p.d.o.p., natomiast amortyzacja w części dofinansowanej nie stanowi kosztów uzyskania przychodów.

W oparciu o wyżej opisany stan faktyczny Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje:

Zgodnie z. przepisem art. 17 ust.1 pkt 21 u.p.d.o.p. wolne od podatku są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, z zastrzeżeniem pkt 14 i 14a, otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m.

Ponadto z zastrzeżeń zawartych w pkt 14 i 14a wynika, że zwolnienie zawarte w art. 17 pkt 21 obejmuje również subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, które pochodzą zarówno z budżetu państwa, z budżetów jednostek samorządowych, jak również otrzymane od innych podmiotów mających prawo je udzielać, jeżeli będą wykorzystane min. na wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu zwolnienie podatkowe określone w w/w przepisie obejmujące dochody otrzymane tytułem dotacji, subwencji i nieodpłatnych świadczeń jest uzasadnione, gdy są to dochody otrzymywane od państwa, czy też jego funduszy i agencji, ponieważ skoro państwo wypłaca określonym podmiotom darmowe świadczenia, to byłoby niezasadne następnie ich opodatkowywanie.Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nie wynika, że otrzymane środki pieniężne na pokrycie części kosztów wytworzenia środków trwałych, są dofinansowaniem określonym w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 21 u.p.d.o.p.

W związku z powyższymi uregulowaniami prawnymi płatności otrzymane od odbiorców, które spółka przeznacza na pokrycie części kosztów wytworzenia środków trwałych, stanowią przychód podatkowy i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Skoro zaś płatności te są opodatkowane podatkiem dochodowym amortyzacja wytworzonych środków trwałych w całości podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 u.p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów tylko odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...) od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Świętokrzyski Urząd Skarbowy