Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 12 ust.... - Interpretacja - PUS.I/423/19/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.05.2006, sygn. PUS.I/423/19/06, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku R. spółka z o.o. w R. z dnia 17.03.2006 r. (...) o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie momentu zaliczenia do przychodów podatkowych faktur VAT wystawionych z tytułu bonusów pieniężnych i budżetów promocyjnych Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku spółki R. stanu faktycznego wynika, iż spółka prowadzi działalność handlową i na podstawie umów z dostawcami obciąża ich fakturami z tytułu bonusów pieniężnych i budżetów promocyjnych. Wartość tych usług jest liczona jako procent od obrotu - zakupów w cenach netto. Podstawą wystawienia faktury jest wartość zakupu towarów w kwartale lub roku. Ewidencja księgowa spółki umożliwia ustalenie wartości zakupów od danego kontrahenta około 15-20 dnia miesiąca po zakończeniu kwartału lub roku, tj. po zaksięgowaniu wszystkich faktur zakupowych. Spółka nie jest w stanie wcześniej ustalić wartość zakupów. W związku z powyższym faktury z tytułu bonusów i budżetów promocyjnych spółka wystawia niezwłocznie po ustaleniu obrotów, tj. pomiędzy 15 a 25 dniem po zakończeniu kwartału lub roku, określając jako datę sprzedaży dzień wystawienia faktury. Dla celów podatku dochodowego przychód spółka wykazuje w miesiącu wystawienia faktury. Podatnik wnosi o ustosunkowanie się czy jego postępowanie jest prawidłowe.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanowiska podatnika tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

W świetle art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym uważa się należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Data powstania przychodu należnego została skonkretyzowana z dniem 1.01.2003 r. w zapisie ust. 3a przytoczonego artykułu, zgodnie z którym: "za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Zatem datę powstania przychodu należnego wyznaczać będzie generalnie dzień wystawienia faktury. W przypadku, gdy: wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe, wykonano usługę lub otrzymano zapłatę przed wystawieniem faktury, to datę powstania przychodu ustala się nie później niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym powyższe zdarzenia miały miejsce.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podstawą wystawienia przez spółkę faktur z tytułu bonusów pieniężnych i budżetów promocyjnych jest wartość zakupu towarów w kwartale lub roku. Możliwość ustalenia wartości tego obrotu (zakupów w cenach netto) od danego kontrahenta, a co za tym idzie wartości usług, która jest liczona jako procent od zakupów występuje dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego wynikającego z umowy. Zatem - zdaniem tut. organu podatkowego - jeżeli bonus pieniężny jest zapłatą (wynagrodzeniem) za świadczoną usługę i skutkuje koniecznością wystawienia faktury VAT, to tym samym będzie on przychodem u otrzymującego wynagrodzenie zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż stanowisko spółki w przedstawionym zakresie jest nieprawidłowe, albowiem wykonanie usługi (tj. zrealizowanie zgodnie z zawartymi umowami wartości zakupu towarów w kwartale lub roku) nastąpiło wcześniej niż wystawienie faktury, co wiąże się z obowiązkiem wykazania przez spółkę przychodu w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego.

Podkarpacki Urząd Skarbowy