POSTANOWIENIE - Interpretacja - PSUS/PBOI/423/107/P/05/WS

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.06.2005, sygn. PSUS/PBOI/423/107/P/05/WS, Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki - przedstawione we wniosku z dnia 26.04.2005 r., który wpłynął w dniu 29.04.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w części dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z obsługą giełdy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.04.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez Wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

  1. Stan faktyczny opisany przez Wnioskodawcę w sprawie:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik jest emitentem papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku giełdowym i w związku z tym ponosi koszty związane z obsługą giełdy np.:

usługi doradcze w zakresie relacji inwestorskich - Spółki "X", opłata za pełnienie funkcji animatora na Giełdzie Papierów Wartościowych - Dom Maklerski w mieście A, administrowanie serwisem www relacji inwestorskich - Spółki "X"., opłata za notowanie akcji - Giełda Papierów Wartościowych S.A., opłata roczna - Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A., opłata z tytułu umorzenia akcji - Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

  1. Pytanie Wnioskodawcy:

W świetle przedstawionego stanu faktycznego Spółka zwróciła się z zapytaniem, cyt. "czy koszty związane z obsługą giełdy, z wyjątkiem kosztów związanych z wypłatą dywidendy, stanowią koszt uzyskania przychodów"?

c)Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie:

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty związane z obsługą giełdy (z wyjątkiem kosztów związanych z wypłatą dywidendy) stanowią koszty uzyskania przychodów. Spółka wyemitowała papiery wartościowe i dopuściła do publicznego obrotu w celu pozyskania kapitału, który następnie został wykorzystany na zakup maszyn i urządzeń produkcyjnych generujących zyski w Spółce. Ponoszone koszty związane z obsługą giełdy są konsekwencją pozyskania kapitału, zatem istnieje bezpośredni związek pomiędzy ponoszonymi kosztami i uzyskiwanymi przychodami.

d)Ocena prawna Wnioskodawcy:

Art. 16 ustawy nie wymienia tego rodzaju kosztów jako nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów , natomiast interpretacje publikowane w książkach np. "Podatek dochodowy od osób prawnych w 2004 r." Wydawnictwa Podatkowego GOFIN odnoszą się tylko do kosztów związanych z wypłatą dywidendy jako nie stanowiących koszty uzyskania przychodów.

Ocena prawna stanowiska Pytającego.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr.54, poz. 654 ze zmianami) kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Wykładnia gramatyczna użytego przez ustawodawcę pojęcia "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów" oznacza, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem że wykaże ich bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Zatem możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od osiągnięcia przychodu, istnienia bezpośredniego związku przyczynowego między tym wydatkiem a uzyskanym przychodem oraz od właściwego udokumentowania tego wydatku, przy czym przesłanki te muszą zostać spełnione łącznie.

Z przedstawionego przez Jednostkę stanu faktycznego wynika, iż Spółka poprzez wyemitowanie papierów wartościowych i dopuszczeniu do publicznego obrotu uzyskała środki, które zainwestowała w rozwój przedsiębiorstwa, który miał wpływ na zwiększenie zysku przedsiębiorstwa.

Jeżeli ponoszone koszty faktycznie zapewniają pozyskanie kapitału, który wykorzystany jest na zakup maszyn i urządzeń produkcyjnych, a przez to pośrednio wpływają na zwiększenie wyników finansowych, to stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią koszty uzyskania przychodów. Należy podkreślić jednocześnie, że ciężar udowodnienia zasadności zaliczenia konkretnego wydatku w poczet kosztów uzyskania przychodów spoczywa na podatniku.

Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, iż stanowisko Spółki zaprezentowane przez podatnika jest prawidłowe.

Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu