POSTANOWIENIE - Interpretacja - LUS/I-3/423/P/5/05/EM

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.12.2005, sygn. LUS/I-3/423/P/5/05/EM, Lubuski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 4, art. 216 oraz 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku ze złożonym przez spółkę akcyjną M wnioskiem z 5 września 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie ustalenia wartości początkowej poszczególnych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wnoszonego przedsiębiorstwa


Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym


UZASADNIENIE


Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:


W dniu 31 grudnia 2004 r., aktem notarialnym do istniejącej spółki akcyjnej M., w zamian za akcje, zostało wniesione aportem przedsiębiorstwo osób fizycznych M. w celu podniesienia kapitału spółki M. Zgodnie z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych przed wniesieniem aportu dokonano wszelkich niezbędnych działań proceduralnych włącznie z badaniem przez biegłego rewidenta wyceny przedmiotu aportu. Procedura sądowa została zakończona a podwyższony kapitał zarejestrowany.


Pytanie Podatnika dotyczy następującej kwestii:


Ustalenia wartości początkowej poszczególnych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wnoszonego przedsiębiorstwa.


We wniosku Podatnik przedstawił własne stanowisko w sprawie, zgodnie z którym dla celów podatkowych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych - (ujemna wartość firmy wnoszonego aportem przedsiębiorstwa) - łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi różnica między nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów a wartością składników majątkowych nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi; nadwyżka wartości majątku wnoszonego przedsiębiorstwa nad wartością nominalną obejmowanych w zamian akcji jest przekazywana na kapitał zapasowy. Ponadto zdaniem Spółki właściwe jest uznanie, iż wartość agio przypadającą na wartość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych należy ustalać proporcjonalnie do udziału wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w całej wartości wkładu do Spółki. Zgodnie z tą tezą na agio trafia proporcjonalna do tego udziału w całej wartości wkładu część wartości poszczególnych elementów składowych wkładów.


Przyjęte stanowisko Spółka argumentuje następująco:


Przy wycenie wnoszonego w zamian za akcje spółki akcyjnej przedsiębiorstwa osób fizycznych uwzględniono zobowiązania tego przedsiębiorstwa, zaś wartość wydanych w zamian za przedsiębiorstwo akcji jest niższa niż wartość aportowa przedsiębiorstwa, stąd powstała ujemna wartość firmy. Stąd wystąpił problem ustalenia wartości poszczególnych składników majątku trwałego. W przypadku, gdy dodatnia wartość firmy nie występuje, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi różnica między nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów a wartością składników majątkowych nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi. Powyższe jest konsekwencją wniesienia wkładu o wartości przekraczającej wartość nominalną wydawanych w zamian akcji, a więc powstanie tzw. agio. Zgodnie z art. 154 § 3 i art. 309 § 1 k.s.h, jeżeli udziały (akcje) są obejmowane po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego. Mimo, że w przepisach jest mowa o "przelewaniu", chodzi nie tylko o nadwyżkę wkładu pieniężnego nad wartością nominalną wydawanych w zamian udziałów (akcji), ale również o taką nadwyżkę wartości aportu. Taka właśnie sytuacja wystąpiła w opisywanym przez nas przypadku S.A, w związku z czym konieczne było ustalenie, jaka część wartości składników majątkowych będących majątkiem trwałym nie jest odzwierciedlana w kapitale zakładowym, lecz "trafia" na kapitał zapasowy. Brak jest w przepisach prawa handlowego i w przepisach podatkowych uregulowania tej kwestii, ale zasadne wydaje się, że w tej sytuacji wartość agio przypadającą na wartość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, należy ustalać proporcjonalnie do udziału wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w całej wartości wkładu do spółki. Zgodnie z tą tezą na agio trafia proporcjonalna do tego udziału w całej wartości wkładu część wartości poszczególnych elementów składowych wkładu. Ponadto należy tak ustalić wartość początkową poszczególnych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, aby uwzględnić ich cenę rynkową, a suma tych wartości początkowych nie przekroczyła łącznej wartości początkowej określonej na podstawie art. 16g ust. 10 pkt 2 ustawy. W takiej sytuacji uzasadnione jest podzielenie łącznej wartości środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych obliczonej zgodnie z art. 16g ust. 10 pkt 2 ustawy na poszczególne składniki majątkowe proporcjonalnie do ich udziału w sumie ich wartości rynkowych.


Dokonując oceny prawnej stanowiska pytającego, tut. Organ podatkowy stwierdza co następuje:


Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w art. 16g ust. 10 przewiduje szczególny tryb ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części wnoszonych jako wkład niepieniężny do spółki kapitałowej. Zgodnie z treścią tego przepisu, w przypadku wniesienia w postaci wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi w przypadku nie wystąpienia dodatniej wartości firmy (ustalonej zgodnie z art. 16g ust. 2 ww. ustawy) - różnica między nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów, a wartością składników majątkowych nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi. Powyższa zasada pozwala określić łączną wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Natomiast w spółce kapitałowej otrzymującej wkład w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części konieczne jest ustalenie wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Ustawodawca wprost nie określa jak tego dokonać, jednak nie pozostawia też pełnej dowolności. Na powyższe wskazuje pośrednio treść art. 16g ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z ust. 1 pkt. 3 i 4 oraz ust. 2, 10 i 11 stosuje się odpowiednio art. 14. Oznacza to, że ustalając wartość początkową poszczególnych składników majątku należy mieć na uwadze ich wartość rynkową. W tym celu należy posłużyć się proporcją w jakiej wartości rynkowe poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - ustalone z uwzględnieniem cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, stanu i stopnia zużycia przejętych środków oraz czasu i miejsca przejęcia - pozostają w łącznej wartości rynkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.


Odnosząc się do wątpliwości Spółki Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze potwierdza poprawność ustalenia wartości początkowej poszczególnych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wnoszonego przedsiębiorstwa.


Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika należy uznać przyjęte przez Spółkę stanowisko za prawidłowe.

Lubuski Urząd Skarbowy