POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDP 423-16-05-BA-23815

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.06.2005, sygn. PDP 423-16-05-BA-23815, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r.) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dn. 24.05.2005 r., (data wpływu do tut. Urzędu 31.05.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Jednostka zwróciła się z zapytaniem czy otrzymana - za pośrednictwem Instytucji Wdrażającej - dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego jest dochodem wolnym od podatku w oparciu o art. 17 ust. 1 pkt. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
We wniosku Spółka przedstawia, że w dn. 10.02.2005 r. została zawarta umowa pomiędzy Jednostką, zwaną Beneficjentem a Województwem - Wojewódzkim Urzędem Pracy zwanym Instytucją Wdrażającą o dofinansowanie Projektu "Dostosowanie kompetencji zawodowych do wzrostu wymagań rynku pracy". Instytucja Wdrażająca przyznała Beneficjentowi dofinansowanie w formie dotacji w kwocie 230.174,10 zł. Jest to dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dofinansowanie będzie przekazywane transzami na wyodrębniony rachunek bankowy Jednostki.
Zdaniem Jednostki otrzymana dotacja stanowi dochód wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a poniesione wydatki pokryte z dotacji nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 17 ust 1 pkt 23 ustawy z dn. 15 lutego 1992 r., o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody podatników uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów RP, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielenia środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc.
Ww. przepis wskazuje jednoznacznie, że zakresem podmiotowym zwolnienia objęte są wyłącznie te podmioty, którym przyznano środki bezzwrotnej pomocy (beneficjenci). Zwolnienie to przysługuje również, gdy środki są przekazywane nie bezpośrednio z w/w źródeł, ale za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do ich rozdzielenia.

Jednostka, jak wynika ze stanu przedstawionego we wniosku występuje w roli beneficjenta pomocy. W związku z powyższym kwota otrzymanej dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, iż wydatki i koszty Spółki sfinansowane z tych środków w świetle przepisu zawartego w art. 16 ust. 1 pkt 58 wyżej cytowanej ustawy, nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie bowiem z tym przepisem "nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów)", o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 14a, 23 i 24.
Nadmienia się, że tutejszy Organ podatkowy nie poddawał ocenie załącznika do wniosku.

Powyższa interpretacja dotyczy indywidualnej sprawy podatnika, stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto