P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PR/423/3/05/BM

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.06.2005, sygn. PR/423/3/05/BM, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.04.2005 r. (data wpływu 19.04.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.04.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik wpłynął wniosek o udzielenie informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W wyżej wymienionym wniosku wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:
Spółdzielnia w ramach działalności eksploatacyjnej wykonuje prace remontowe służące utrzymaniu infrastruktury mieszkaniowej we właściwym stanie technicznym. W związku z powyższym Jednostka zatrudnia pracowników na stanowiskach inspektorów nadzoru budowlanego oraz instalacji wodnych, kanalizacyjnych, gazowych, elektrycznych i centralnego ogrzewania. Wykonywanie zawodu przez osoby posiadające takie uprawnienia uwarunkowane jest członkostwem w Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa co wiąże się z obowiązkiem uiszczania składek członkowskich oraz ubezpieczenia OC i reguluje ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz. U. z 2001 r. Nr 5, poz. 42 ze zm.).

Stanowisko Jednostki opisane we wniosku jest następujące: Spółdzielnia jako pracodawca refunduje pracownikom poniesione koszty z w/w tytułu zarachowując je jako koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodu zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 37 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Dochód powstały z tytułu nieuznania tych wydatków za koszty uzyskania przychodów Jednostka zalicza jako dochód związany z działalnością statutową i nie podlegający opodatkowaniu w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4f - uchylony przez art. 1 pkt 13 lit. a) tiret pierwsze ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1957), nadal obowiązujący zgodnie z art. 5 tejże ustawy (zmiana art. 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. - Dz. U Nr 254, poz. 2533).

Zdaniem tut. Organu posiadanie uprawnień budowlanych ma charakter osobisty i dotyczy indywidualnie poszczególnych osób, które mogą je wykonywać po wpisaniu na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, oraz po zapłaceniu składki członkowskiej i opłaceniu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej z tytułu szkód, jakie mogą powstać w związku z wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Ponieważ jest to osobiste uprawnienie wykonywane samodzielnie przez inżyniera - wydatki poniesione na uzyskanie tego uprawnienia nie mogą stanowić dla pracodawcy zatrudniającego pracownika z takimi uprawnieniami kosztu uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowym i z innych źródeł przychodów - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.
Ponieważ wydatki o których mowa w piśmie Jednostki dotyczą refundacji składek zatrudnionym osobom na których ten obowiązek spoczywa osobiście, zdaniem tut. Organu nie wiążą się one z realizacją celów statutowych spółdzielni o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1116 ze zm.). Tym samym część dochodu która odpowiada w/w poniesionym wydatkom nie korzysta ze zwolnienia o którym mowa w w/w art. 17 ust. 1 pkt 4f.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik