Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzęd... - Interpretacja - PDP4211-131/109-5/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.12.2005, sygn. PDP4211-131/109-5/05, Urząd Skarbowy w Starachowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach stwierdza, że stanowisko przedstawione w piśmie z dnia 28.11.2005 r. Spółki z o. o. w Starachowicach, dotyczące uznania za koszt uzyskania przychodu kary umownej z tytułu:- opóźnień w dostawach - jest prawidłowe;- niezrealizowania zamówienia lub jego części - jest nieprawidłowe.

W piśmie złożonym w tut. urzędzie w dniu 28.11.2005 r.spółka z o. o. wystąpiła z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie uznania za koszt uzyskania przychodu kary umownej z tytułu złej realizacji zamówień.

Według przedstawionego w piśmie stanu faktycznego spółka wyprodukowane przez siebie płytki klinkierowe sprzedaje na podstawie zawartych umów cywilno - prawnych. W umowach zawarta jest klauzula dotycząca prawa do naliczania kar umownych przez odbiorców w pzypadkach opóźnień w dostawach, niezrealizowania zamówienia lub jego części. Zdaniem wnioskodawcy, wyżej wymienione kary umowne są kosztem uzyskania przychodu.

Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy, o ile koszty te pozostają bezpośrednio i pośrednio w związku przyczynowo - skutkowym z uzyskanym przychodem.

Zapłacona kara umowna z tytułu opóźnień w dostawach, zgodnie z wyżej cytowanym przepisem, jest kosztem uzyskania przychodu, jeżeli pozostaje w związku przyczynowo - skutkowym z uzyskanym przychodem.

W przypadku zapłacenia kary umownej z tytułu niezrealizowania zamówienia lub jego części nie zachodzi związek przyczynowo - skutkowy poniesionego wydatku z uzyskanym przychodem, albowiem przychód w takim przypadku nie został osiągnięty.

Do przedstawionego w piśmie stanu faktycznego nie mają zastosowania przepisy art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w którym ustawodawca uznał, że nie jest możliwe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów pewnej kategorii ponoszonych wydatków, tj. kar umownych i odszkodowań z tytułu stwierdzonych wad dostarczonych towarów, wad wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów, wykonaniu robót i usług.

Udzielając niniejszej odpowiedzi Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach informuje jednocześnie, że odpowiedź dotyczy aktualnego stanu prawnego i stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla spółki z o. o., wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Urząd Skarbowy w Starachowicach