P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD-413/I/5/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.03.2005, sygn. PD-413/I/5/2005, Urząd Skarbowy w Zakopanem

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 03.02.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 04.02.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny, który był przedmiotem analizy:
Spółka prowadzi działalność w zakresie zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania ścieków. W poprzednich latach Spółka zamówiła opracowania o charakterze studialnym, nie związane z żadnym konkretnym, realizowanym zadaniem inwestycyjnym:
a) w dniu 13.05.2004 r. zawarto umowę na wykonanie studium wykonalności dla projektu pn. "... ", obejmującego m. in. analizę uwarunkowań gospodarczych i społecznych, charakterystykę projektu, analizę finansową, analizę ekonomiczną, podsumowanie i wnioski.
b) w dniu 01.09.2004 r. zawarto umowę na opracowanie "..."
W/w umowy zostały w całości wykonane i Spółka otrzymała świadczenia w nich określone.

W oparciu o powyższy stan faktyczny Wnioskująca Spółka zapytuje, w jaki sposób zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione na opracowania o charakterze studialnym, nie związane z konkretnymi zadaniami inwestycyjnymi, ale oddziaływujące na kształtowanie polityki i strategii działalności podatnika?

Spółka sformułowała też własne stanowisko w tej sprawie stwierdzając, że: "koszt wymienionych opracowań powienien zostać zakwalifikowany do ogólnych kosztów związanych z zarządzaniem Spółką (prowadzeniem jej spraw) i podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu w dacie jego poniesienia, na zasadzie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych".

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie znajdzie nastepujący przepis:
- art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. O podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.), zgodnie z którym, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 cyt. updop.

Mając na względzie powołany wyżej przepis prawa oraz okoliczności faktyczne sprawy, organ podatkowy wyjaśnia, iż podstawę prawną kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów stanowi przepis art. 15 ust. 1 wyżej cyt. updop, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Oznacza to, że każdy wydatek spełniający powyższą definicję podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że został prawidłowo udokumentowany i zaewidencjonowany w prowadzonej ewidencji oraz, że posiada związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i wpływ na osiągnięcie przychodu.

Kosztem uzyskania przychodu są koszty zarówno bezpośrednio jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami oraz koszty dotyczące całokształtu działalności Podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy.

W odniesieniu do kosztów, których nie można bezpośrednio powiązać z uzyskiwanymi przychodami, gdyż są związane z całokształtem działalności Podatnika, podlegają one zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia.

Wydatki poniesione przez Spółkę na opracowania o charakterze studialnym, nie związane z konkretnymi zadaniami inwestycyjnymi, ale oddziaływające na kształtowanie polityki i strategii działalności Spółki, nie związane z żadnym konkretnym, realizowanym przez niego zadaniem inwestycyjnym, nie powiązane z konkretnym przychodem uzyskanym przez Podatnika, niewątpliwie wiążą się jednak z prowadzoną przez niego działalnością. Z tych też względów w ocenie tutejszego organu podatkowego, wydatki z tego tytułu mogą zostać zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich faktycznego poniesienia w myśl art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. O podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Powyższa interpretacja:

- dotyczy faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla osób trzecich odpowiedzialnych za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie, służy na podstawie art. 14a par. 4 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Zakopanem