W dniu 6.10.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa poda... - Interpretacja - ZD/406-206/2/CIT/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.12.2005, sygn. ZD/406-206/2/CIT/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 6.10.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony pismem z dnia 24.11.2005r. (wpływ do tutejszego organu podatkowego w dniu 25.11.2005r.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka, w celu zagwarantowania sobie dotychczasowej dużej sprzedaży eksportowej swoich wyrobów, w styczniu 2004r. podpisała ze swoimi największymi odbiorcami porozumienie, dotyczące wypłaty określonych bonusów. Z uwagi na rosnącą konkurencję Spółka obawiała się zmniejszenia sprzedaży, a co za tym idzie zmniejszenia dochodu. W umowie z kontrahentami określono, że podstawą do wypłaty premii pieniężnej w formie bonusu było dokonanie zakupów o określonej wysokości. Umowa określała termin wypłaty bonusu po wystawieniu faktury do 28 lutego roku następnego. Zgodnie z podpisanymi porozumieniami, po dokonaniu rozliczenia za rok 2004 kontrahenci Wnioskującego w lutym 2005r. przysłali faktury, dotyczące wypłaty bonusów. Spółka otrzymała faktury w lutym 2005r. i również w tym miesiącu zostały zaksięgowane do kosztów uzyskania przychodów. Decydowała data otrzymania faktury. Płatności, wynikające z otrzymanych faktur, Wnioskujący realizował w kwietniu i czerwcu 2005r.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, powstało zapytanie, czy przedstawione działanie Spółki jest zgodne z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i czy wypłacone bonusy, za obrót dokonany w roku 2004, mogą być kosztem uzyskania przychodu za 2005 roku?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Wnioskujący wskazał, że w opisanej sytuacji mógł zaksięgować faktury do kosztów uzyskania przychodu w miesiącu ich otrzymania. Zdaniem Spółki jej postępowanie było prawidłowe i zgodne z przepisami prawa.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym przepisie art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Tak określone koszty podatkowe powinny być następnie przyporządkowane do odpowiedniego roku podatkowego, zgodnie z przepisem art. 15 ust. 4 cytowanej ustawy podatkowej, w którym stanowi się, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Mając na względzie przywołany przepis, stwierdzić należy, iż w kosztach uzyskania przychodu konkretnego roku podatkowego można uwzględnić:

    - koszty uzyskania przychodu poniesione w tym roku podatkowym, dotyczące przychodów osiągniętych w tym samym roku podatkowym,
    - koszty uzyskania przychodu poniesione w latach poprzedzających dany rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów osiągniętych w tym właśnie roku podatkowym,
    - określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania przychodu, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów osiągniętych w tym roku podatkowym,
    - koszty poniesione w tym roku podatkowym, niemające bezpośredniego związku z przychodami tego roku podatkowego ? koszty pośrednie (gdy wpływ tych kosztów na funkcjonowanie podmiotu jest udowodniony).

W przekonaniu organu podatkowego w przedstawionym stanie faktycznym i biorąc pod uwagę powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, iż premia pieniężna udzielana nabywcom przez Wnioskującego nie odnosi się do jednej konkretnej transakcji, lecz stanowi odrębne świadczenie, przyznane za spełnienie określonych warunków, tj. za osiągnięcie pewnej wielkości zakupów w określonym czasie.

Wydatków na wypłatę premii pieniężnych (bonusów) kontrahentom nie można zatem przyporządkować do konkretnego przychodu, osiągniętego w wyniku ich poniesienia.Wobec czego, jako koszty pośrednie, związane z funkcjonowaniem Jednostki, winny być rozpoznane dla celów podatkowych w momencie poniesienia, tj. w miesiącu faktycznej wypłaty premii pieniężnych kontrahentom.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu