POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDOP-423/19/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.08.2005, sygn. PDOP-423/19/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku - Białej stwierdza, że stanowisko .............. przedstawione we wniosku z dnia 22.06.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej kwalifikacji wydatków związanych z przekazywaniem zakupionego miesięcznika do zrzeszonych Cechów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku - Białej wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uzupełniony pismami z dnia 27.06.2005 r. i 10.08.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny :
Z pisma ............ wynika, że zrzesza Cechy i zgodnie ze statutem ma dbać o ich wszechstronny rozwój. W ramach swojej działalności zakupuje miesięcznik "Super Kontakty Biznesowe", w którym zawarte są informacje na temat rzemiosła, jego problemów i aktualne problemy tej branży dotyczące rozliczeń z Urzędami Skarbowymi oraz ważne dla rzemieślników zmiany w ustawach podatkowych.
Miesięczniki te Izba rozsyła nieodpłatnie do zrzeszonych Cechów, które udostępniają je do wglądu rzemieślnikom (swoim członkom).

Izba zapytuje czy wyżej wymieniony zakup miesięczników mozna zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Zdaniem podatnika wyżej wymieniony zakup jest związany z działalnością statutową i można zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodu.

Ocena prawna stanowiska podatnika z przytoczeniem przepisów prawa :
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien w myśl powołanego wyżej przepisu spełniać łącznie następujące warunki:
- pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,
- nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.
Z definicji tej wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, a więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskaniem przychodów, poza kosztami wyraźnie wskazanymi w ustawie jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.
W związku z powyższym wydatki związane z zakupem miesięcznika "Super Kontakty Biznesowe" rozsyłanego do zrzeszonych Cechów w celu udostępnienia go do wglądu rzemieślnikom (członkom) jako pozostające w związku z prowadzoną działalnością , stanowią koszty uzyskania przychodów Izby.

Przedstawione zatem stanowisko w przedmiotowej sprawie uznaje się za prawidłowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej