P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US34/DD2/415/26/03

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.09.2005, sygn. US34/DD2/415/26/03, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 oraz art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23-07-2005r (wpływ do Urzędu dnia 28-07-2005r) uzupełnionego pismem z dnia 12-09-2005r (wpływ do Urzędu w dniu 15-09-2005r) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

p o s t a n o w i ł

uznać za nieprawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie prawa podatkowego odnośnie zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 pkt 114 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), wypłacanych przez OBWE diet przeznaczonych na zakwaterowanie i wyżywienie.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 23-07-2005r (wpływ do Urzędu w dniu 28-07-2005r) pełnomocnik Pana wystąpił w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji w następującej sprawie: czy pracując jako wolontariusz na rzecz OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie), otrzymywane świadczenia przekraczające w swojej wysokości wartość diet zagranicznych, może Pan uznać zgodnie z art. 21 pkt 114 ustawy o podatku dochodowym od osób za zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że pracuje Pan jako wolontariusz na rzecz OBWE i nie uzyskuje z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. W czasie wykonywania swojego wolontariatu w obcych krajach otrzymuje Pan natomiast zwrot kosztów dotyczących zakwaterowania i pobytu oraz wyżywienia. Otrzymywane ?świadczenia? przekraczają w swojej wysokości wartość diet zagranicznych, które ewentualnie pozwalałyby na korzystanie ze zwolnienia od podatku dochodowego. Z pisma z dnia 12-09-2005r (wpływ do Urzędu w dniu 15-09-2005r) będącego uzupełnieniem wniosku z dnia 23-07-2005r wynika, że ?świadczenia? o których mowa we wniosku to diety wypłacane w euro (w wysokości zależnej od kraju, w którym Pan pracuje) zgodnie z tabelą diet OBWE . Poza dietami nie przysługiwały Panu żadne inne świadczenia. Swoje obowiązki w OBWE wykonywał Pan w ramach polskiego udziału w misji OBWE w Gruzji, zarekomendowany przez polski MSZ.

W/g Pana stanowiska ?świadczenia?, które otrzymuje ze strony OBWE są świadczeniami , które zwracają koszty lub refundują poniesione wydatki i na podstawie art.21 pkt 114 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy je uznać za przychody zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny organ podatkowy na podstawie art.14a § 1 Ordynacji podatkowej informuje:

Zgodnie z art.21 ust.1 pkt 114 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz wartość świadczeń rzeczowych (w naturze) finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa , jednostek samorządu terytorialnego , ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych w ramach rządowych programów ? Pan natomiast na sfinansowanie we własnym zakresie zakwaterowania i wyżywienia otrzymuje diety. Zwolnienia od podatku dochodowego diet i innych należności za czas podróży uregulowane są w art. 21 ust.1 pkt 16 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przepisu tego wynika że zwolnienie od podatku dochodowego dotyczy tylko diet do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej , z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Jeżeli zatem otrzymane przez Pana zgodnie z tabelą diet OBWE diety przekraczają wysokości określone w w/w przepisach, nadwyżka jest dochodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art.14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej)

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga