Postanowienie - Interpretacja - PD-423-29/GC/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.07.2005, sygn. PD-423-29/GC/2005, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a §4 i art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki w kwestii rozliczenia zaliczki otrzymanej w walucie obcej i ustalenia różnic kursowych, opisane w piśmie z dnia 31 marca 2005 r. nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 31 marca 2005 r., które wpłynęło do Opolskiego Urzędu Skarbowego w dniu 4 kwietnia 2005 r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Pytanie przedstawione we wniosku stanowi dodatkowe zapytanie dotyczące sytuacji, rozstrzygniętej przez organ podatkowy w postanowieniu PD-423-9-1/GC/04/05 z dnia 25 lutego 2005 r.

Przedstawiony w piśmie stan faktyczny jest następujący:

Spółka zawarła umowę z Generalną Dyrekcją Dróg i Autostrad Krajowych na realizacje usług kierowania i nadzoru nad budową określonego odcinka autostrady. Na poczet realizowanej usługi Spółka otrzymała zaliczkę w euro. Kwota zaliczki nie przekroczyła 50% wartości usługi wynikającej z umowy. Warunkiem otrzymania zaliczki było wcześniejsze wystawienie przez Spółkę faktury zaliczkowej, na podstawie której w 2002 roku nastąpiła wypłata zaliczki. Pomiędzy kursem z dnia wystawienia faktury, a kursem z dnia otrzymania zaliczki powstała dodatnia różnica kursowa, która podwyższyła przychody podatkowe w roku 2002.Rozliczenie zaliczki nastąpiło w fakturach wystawionych w 2004 roku. W związku ze znacznym wzrostem kursu euro Spółka zrealizowała znaczne ujemne różnice kursowe

W związku z przedstawionym stanem faktycznym oraz stanowiskiem zajętym przez organ podatkowy w postanowieniu PD-423-9-1/GC/04/05 z dnia 25 lutego 2005 r. według którego: (...)przychodem dla celów podatku dochodowego będzie wynikająca z wystawionej faktury wartość usługi, przeliczona według kursu średniego NBP z dnia uzyskania przychodu, którym jest dzień wystawienia faktury. Przychód ten podlega korekcie z tytułu różnic kursowych od otrzymanej zaliczki oraz od otrzymanej reszty należności.( ...) Spółka zwróciła się z pytaniami:
#61485; czy za różnice kursowe zrealizowane podatkowo należy uznać również różnice kursowe występujące pomiędzy kursem walut z dnia wystawienia faktury zaliczkowej a kursem walutowym z dnia otrzymania zaliczki?
#61485; czy powstałe w 2002 roku różnice kursowe stanowią przychód Spółki?
#61485; czy całą kwotę ujemnych różnic kursowych powstałych w 2004 roku, wynikającą z różnicy kursów walut z dnia wystawienia faktury zaliczkowej, a kursem z dnia wystawienia faktur za zrealizowane usługi należy uznać za zrealizowane podatkowo.

Zdaniem Spółki, z treści art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że Jej przychody powinny zostać również podwyższone lub obniżone o różnice kursowe wynikające z różnych kursów walut występujących pomiędzy dniem wystawienia faktury zaliczkowej a dniem otrzymania zaliczki.

Tutejszy organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawia następujące stanowisko:

Zgodnie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. zwanej dalej "ustawą"), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Z kolei art. 12 ust. 3 ustawy stanowi, że za przychody związane z działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.
Do przychodów nie zalicza się - zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy - pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (..).W świetle powołanych wyżej przepisów, zaliczka otrzymana przez Spółkę w 2002 roku, nie stanowiła w tym momencie przychodu podatkowego, a brak przychodu dla celów podatkowych wykluczał ustalenie w tym okresie różnic kursowych. W przypadku przedstawionym w piśmie, różnice kursowe jako element przychodu podatkowego Spółki wystąpiły dopiero po wystawieniu faktur za zrealizowane usługi, czyli w 2004 roku, ponieważ przychód należny, o którym mowa w art. 12 ust. 3 ustawy powstaje dopiero w tym momencie, a nie z datą wystawienia faktury zaliczkowej.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Spółki, jest ona natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stosownie do postanowień art. 14a §4, oraz art. 236 §2 i art. 223 §1, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86,poz. 960 ze zm.), podania i załączniki do podań składane w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej podlegają opłacie skarbowej. Szczegółowy wykaz opłaty skarbowej zawiera załącznik do wyżej wymienionej ustawy. Zgodnie z poz. 1 części I tego załącznika, opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.

Opolski Urząd Skarbowy