Zaliczenie do kosztow uzyskania przychodow wydatkow na organizacje spotkania integracyjnego. - Interpretacja - IPPB5/4510-647/15-2/AK

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 21.08.2015, sygn. IPPB5/4510-647/15-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Zaliczenie do kosztow uzyskania przychodow wydatkow na organizacje spotkania integracyjnego.

Na podstawie art. 14b ? 1 i ? 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z pozn. zm.) oraz ? 4 pkt 4 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643, z pozn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie dzialajacy w imieniu Ministra Finansow stwierdza, ze stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 21 lipca 2015 r. (data wplywu 22 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego dotyczacej podatku dochodowego od osob prawnych w zakresie zaliczenia do kosztow uzyskania przychodow wydatkow na organizacje spotkania integracyjnego - jest prawidlowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2015 r. zostal zlozony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczacej podatku dochodowego od osob prawnych w zakresie zaliczenia do kosztow uzyskania przychodow wydatkow na organizacje spotkania integracyjnego.

We wniosku przedstawiono nastepujace zdarzenie przyszle.

Sp. z o.o. (dalej: "Spolka") prowadzi dzialalnosc gospodarcza polegajaca glownie na dystrybucji ekspresow do kawy marki J., akcesoriow do ekspresow do kawy, a takze zastawy stolowej oraz kawy. Ponadto, Spolka prowadzi dzialalnosc uslugowa w zakresie pomocy w doborze odpowiedniego urzadzenia oraz naprawy urzadzen (ekspresow do kawy). Ekspresy do kawy dystrybuowane i serwisowane przez Spolke sa produktami spolki matki Spolki, szwajcarskiego podmiotu J. AG. W zwiazku z tym, ze Spolka zatrudnia pracownikow, relacje pomiedzy ktorymi maja kluczowe znaczenie dla jej funkcjonowania i efektywnej dzialalnosci ukierunkowanej wylacznie na osiaganie przychodow, koniecznym jest tworzenie wlasciwych wiezi tak pomiedzy pracownikami jak rowniez na linii Spolka - pracownicy.

W zwiazku z tym, Spolka zamierza zorganizowac dla swoich pracownikow spotkanie integracyjne, majace wlasnie na celu budowanie dobrych relacji w zespole. Pozwoli to na dalej idaca identyfikacje pracownikow ze Spolka, zwiekszenie efektywnosci pracy w zespole i wydajnosci pracownikow, a przez to realizacje glownego celu Spolki, ktorym jest rozwoj gospodarczy, wieksza sprzedaz produktow marki J., a w efekcie - uzyskanie przychodu. Do wydatkow, ktore Spolka zamierza poniesc w zwiazku z organizacja powyzszego spotkania, beda nalezec m.in. koszty wynajmu sali, gier integracyjnych, posilkow zapewnianych podczas spotkania, dowozu pracownikow na miejsce, koszty noclegow. Spolka posiada status czynnego podatnika VAT i wykonuje wylacznie czynnosci opodatkowane i niezwolnione od VAT wzglednie niepodlegajace opodatkowaniu ze wzgledu na miejsce ich swiadczenia, ale z prawem do odliczenia.

W zwiazku z powyzszym opisem zadano nastepujace pytania.

  1. Czy wydatki na organizacje dla pracownikow Spolki spotkania integracyjnego, Spolka moze zaliczyc do kosztow uzyskania przychodow...
  2. Czy udzial pracownikow w organizowanym przez Spolke spotkaniu integracyjnym wygeneruje dla nich przychod ze stosunku pracy, ktory Spolka winna rozliczyc jako platnik PIT...
  3. Czy organizacja spotkania integracyjnego dla pracownikow Spolki stanowi dla Spolki czynnosc opodatkowana VAT jako nieodplatne swiadczenie uslugi...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest wykladnia przepisow ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osob prawnych tj. w zakresie pytania oznaczonego nr 1.

W zakresie pytan oznaczonych numerami 2 i 3 zostanie wydane odrebne rozstrzygniecie.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spolka moze zaliczyc do podatkowych kosztow uzyskania przychodu wydatki na organizacje spotkania integracyjnego dla pracownikow Spolki.

W mysl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851 z pozn. zm., dalej: ?ustawa o CIT?), kosztami uzyskania przychodow sa koszty poniesione w celu osiagniecia przychodow lub zachowania albo zabezpieczenia zrodla przychodow, z wyjatkiem kosztow wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyzsze oznacza, ze kazdy racjonalny wydatek, poniesiony przez podatnika w celu osiagniecia przychodow lub zachowania albo zabezpieczenia zrodla przychodow, jezeli, nie jest wymieniony w katalogu wylaczen w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, moze byc uznany za koszt podatkowy. Wskazac trzeba, ze koszty, ktore beda poniesione przez Spolke w zwiazku z organizacja spotkania integracyjnego dla pracownikow, poniesione zostana w celu osiagniecia przychodu.

Warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodow, jest laczne spelnienie nastepujacych przeslanek:

  • wydatek zostal poniesiony przez podatnika,
  • jest definitywny, a wiec bezzwrotny,
  • pozostaje w zwiazku z prowadzona przez podatnika dzialalnoscia gospodarcza,
  • poniesiony zostal w celu uzyskania przychodow lub zachowania albo zabezpieczenia zrodla przychodow,
  • zostal wlasciwie udokumentowany,
  • nie jest kosztem wymienionym w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych. (vide interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Lodzi z dnia 23 stycznia 2013 r., znak: IPTPB3/423-356/12-6/JR).

Spotkanie integracyjne organizowane przez Spolke bedzie mialo na celu wylacznie lepsze poznanie sie pracownikow, polepszenie ich komunikacji miedzy soba i zaciesnienie wiezi pomiedzy nimi, ale takze na linii Spolka - pracownicy. Zatem sama impreza sluzy w konsekwencji zwiekszeniu wydajnosci i efektywnosci pracy w zespole, poprawie atmosfery przy wykonywaniu obowiazkow pracowniczych, jeszcze lepszej identyfikacji pracownikow ze Spolka. Powszechnie wiadomo (i fakt taki, jako powszechnie znany nie wymaga udowodnienia), ze pracownicy sa bardziej efektywni i wydajni, jesli identyfikuja sie z pracodawca, w jednostce panuja poprawne relacje, pracownicy umieja sie miedzy soba odpowiednio komunikowac i znaja sie na tyle dobrze, aby czuc sie swobodnie. W zwiazku z powyzszym, zdaniem Spolki, jej obowiazkiem jest odpowiednia motywacja oraz organizacja pracy, a takze dbanie o atmosfere pomiedzy pracownikami, a w efekcie umozliwienie pracownikom zwiekszenia swej efektywnosci, co z kolei przelozy sie pozytywnie na wysokosc osiaganych przez Spolke przychodow (wzglednie uchroni przed spadkiem przychodow). Poglad powyzszy znajduje odzwierciedlenie w wielu interpretacjach indywidualnych Ministra Finansow, z ktorego upowaznienia dzialaja Dyrektorzy Izb Skarbowych, tak np. w interpretacji indywidualnej z dnia 23 stycznia 2013 r., znak: IPTPB3/423-356/12-6/IR, Dyrektor Izby Skarbowej w Lodzi stwierdzil, ze: "W przypadku, jezeli wydatki poniesione zostaly na zorganizowanie spotkania integracyjnego majacego na celu poprawe komunikacji wewnetrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracownikow z firma, budowanie zespolu, poprawy atmosfery pracy oraz ulatwienie ulozenia wzajemnych relacji miedzy pracownikami i w efekcie poprawe efektywnosci pracy, a przez to zwiekszenie przychodow osiaganych przez podatnika, to wowczas spelniaja warunki, o ktorych mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych i moga zostac zakwalifikowane do kosztow podatkowych". Podobnie wskazal Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w przytoczonej wczesniej interpretacji indywidualnej, tj. z dnia 3 wrzesnia 2012 r., znak: IPPB5/423-495/12-4/JC.

Wobec powyzszego nalezy stwierdzic, ze wydatki jakie Spolka poniesie w zwiazku z organizacja spotkania integracyjnego dla pracownikow spelnia warunek celowosci zapisany w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT a wobec braku podstaw do zastosowania wylaczen z art. 16 ustawy o CIT (zaden z przepisow nie ma zastosowania gdyz prawodawca nie przewidzial expresis verbis w takich regulacjach wylaczenia, ktore byloby wlasciwe kosztow nabywanych swiadczen sluzacych organizacji spotkan integracyjnych dla pracownikow), pod warunkiem ich poniesienia i udokumentowania, moga byc zaliczone do podatkowych kosztow uzyskania przychodu.

W swietle obowiazujacego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszlego jest prawidlowe.

Majac powyzsze na wzgledzie, stosownie do art. 14c ? 1 Ordynacji podatkowej, odstapiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszlego przedstawionego przez Wnioskodawce i stanu prawnego obowiazujacego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysluguje prawo do wniesienia skargi na niniejsza interpretacje przepisow prawa podatkowego z powodu jej niezgodnosci z prawem. Skarge wnosi sie do Wojewodzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na pismie organu, ktory wydal interpretacje w terminie 14 dni od dnia, w ktorym skarzacy dowiedzial sie lub mogl sie dowiedziec o jej wydaniu ? do usuniecia naruszenia prawa (art. 52 ? 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postepowaniu przed sadami administracyjnymi ? Dz.U. z 2012 r., poz. 270, z pozn. zm.). Skarge do WSA wnosi sie (w dwoch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doreczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usuniecia naruszenia prawa, a jezeli organ nie udzielil odpowiedzi na wezwanie, w terminie szescdziesieciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 ? 2 ww. ustawy).

Skarge wnosi sie za posrednictwem organu, ktorego dzialanie lub bezczynnosc sa przedmiotem skargi (art. 54 ? 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Plocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Plock.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 597 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie