- Interpretacja - PD-3/423/3/03

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.06.2003, sygn. PD-3/423/3/03, Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z definicją zamieszczoną w art. 4a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) inwestycje są to środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694). Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. Z powyższego zatem wynika, że odsetki od kredytów, które zwiększają koszt inwestycji w okresie realizacji tej inwestycji nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Odsetki od kredytów inwestycyjnych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero wówczas, gdy naliczanie ich następuje po oddaniu środka trwałego do użytku.

W piśmie oraz w protokole Spółka wyjaśniła, że niemiecka firma X udzieliła Spółce (nie jest jej udziałowcem) pożyczki na zakup działki pod budowę hali z przeznaczeniem na magazyny i pomieszczenia biurowe. Ponadto udziałowcy udzielili Spółce pożyczki w wysokości 1.124.265,40 zł z której sfinansowano I etap budowy oraz część II etapu inwestycji w toku.

Zdaniem tut. Urzędu, jeżeli Spółka jest w stanie precyzyjnie i w sposób nie budzący wątpliwości określić jaka część pożyczki została przeznaczona na oddaną do użytku inwestycję, to odsetki od tej części spłacone po dniu oddania jej do użytku może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o pod. doch. od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych z nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiazań w tym również od pożyczek (kredytów). Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 60 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez udziałowca posiadającego nie mniej niż 25% udziałów tej spółki albo udziałowców posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek. Oznacza to, że jeżeli łączna wartość spółki określona na dzień zapłaty odsetek przekroczy trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki, odsetki od tej części pożyczki która przekracza tę wartość nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Pozostałe wydatki stanowią koszty bilansowe.

Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie