moment powstania przychodu z tytulu swiadczenia uslug najmu plandeki reklamowej - Interpretacja - IBPB-1-2/4510-195/16/KP

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 25.02.2016, sygn. IBPB-1-2/4510-195/16/KP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

moment powstania przychodu z tytulu swiadczenia uslug najmu plandeki reklamowej

Na podstawie art. 14b ? 1 i ? 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz ? 4 pkt 2 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, dzialajacy w imieniu Ministra Finansow, stwierdza, ze stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 4 grudnia 2015 r. (data wplywu do tut. Biura 16 grudnia 2015 r.), uzupelnionym 5 lutego 2016 r., o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego, dotyczacej podatku dochodowego od osob prawnych m.in. w zakresie momentu powstania przychodu z tytulu swiadczenia uslug najmu plandeki reklamowej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) - jest prawidlowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 2015 r. do tut. Biura wplynal wniosek o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego, dotyczacej podatku dochodowego od osob prawnych m.in. w zakresie momentu powstania przychodu z tytulu swiadczenia uslug najmu plandeki reklamowej.

Wniosek nie spelnial wymogow formalnych, dlatego tez pismem z 22 stycznia 2016 r.,Znak: IBPB-1-2/4510-868/15/KP, wezwano do jego uzupelnienia. Wniosek zostal uzupelniony pismem z 1 lutego 2016 r., ktore wplynelo do tut. Biura 5 lutego 2016 r.

We wniosku zostal przedstawiony nastepujacy stan faktyczny uzupelniony pismem z 1 lutego 2016 r. :

Wnioskodawca (dalej rowniez: ?Spolka?) prowadzi dzialalnosc produkcyjna, handlowa i uslugowa, przede wszystkim poprzez obrot elementami ogrodzeniowymi, produkcja i handlem bramami zautomatyzowanymi i kolowrotami oraz swiadczy uslugi zwiazane z produkcja i handlem tymi elementami. Spolka rozlicza swoje dochody na terytorium kraju, jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i VAT-UE czynnym. Spolka rokrocznie poszerza swoja oferte i zdobywa nowe rynki zbytu, podejmuje i zamierza w przyszlosci podejmowac ? w uzupelnieniu biezacej dzialalnosci operacyjnej - aktywne dzialania zmierzajace do podniesienia sprzedazy i zwiekszenia przychodow.

Celem realizacji powyzszego, Spolka inwestuje w dzialania marketingowe i reklamowe. W zwiazku z podejmowanymi dzialaniami marketingowymi, Spolka w sierpniu 2015 r. zakupila plandeke reklamowa do naczepy (?firanka z nadrukiem?), na ktorej uwidoczniono firme i wyrozniajacy znak graficzny Spolki oraz inne informacje reklamowe, za cene 6.000,00 zl netto. Spolka nie posiada w swym majatku trwalym srodkow transportu (w tym naczep) o dopuszczalnej masie calkowitej powyzej 3,5 tony, kompatybilnych z zakupiona plandeka reklamowa. Spolka zakupiona plandeke reklamowa zakwalifikowala do srodkow trwalych wg KST 8 i amortyzuje wedlug stawki 20% poczawszy od miesiaca wrzesnia 2015 r. Aby zakupiona plandeka reklamowa mogla spelniac swoja funkcje (tj. informowala odbiorcow o prowadzeniu okreslonej dzialalnosci przez Spolke i zachecala do zapoznania sie z jej oferta, a tym samym mogla potencjalnie wplywac na generowanie przychodu Spolki), Wnioskodawca zawarl umowe o swiadczenie wzajemnych uslug ze swoim stalym kontrahentem - podmiotem swiadczacym dla Spolki uslugi transportowe. Przedmiot umowy o swiadczenie wzajemnych uslug obejmuje przekazanie plandeki reklamowej Spolki w najem kontrahentowi swiadczacego uslugi transportowe, na okres od 1 wrzesnia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r., za cene 6.000,00 zl netto, natomiast kontrahent swiadczacy uslugi transportowe, poprzez eksponowanie na posiadanych srodkach transportu (zaopatrzonych w wynajeta od Spolki plandeke reklamowa) realizuje na rzecz Spolki usluge reklamowa, za cene 6.000,00 zl netto.

Zgodnie z postanowieniami umowy o swiadczenie wzajemnych uslug i obowiazujacymi przepisami prawa, kazda ze stron umowy wystawila fakture VAT w miesiacu wrzesniu 2015 r. w odniesieniu do uslugi swiadczonej przez dana strone umowy, na kwote odpowiadajaca calemu wynagrodzeniu (tj. usluga Spolki - wynajecie plandeki reklamowej za cene 6.000,00 zl netto; usluga kontrahenta - swiadczenie uslugi reklamowej za cene 6.000,00 zl netto). Umowa zawiera ponadto postanowienia, iz zaplata za swiadczone uslugi zostanie dokonana poprzez potracenie wzajemnych wierzytelnosci, ktore zostalo dokonane pomiedzy stronami na dzien 30 wrzesnia 2015 r. Fakture VAT z tytulu swiadczenia przez Spolke uslugi najmu w kwocie 6.000,00 zl netto, w zwiazku z dokonana zaplata poprzez wzajemne potracenie wierzytelnosci z 30 wrzesnia 2015 r., Spolka wykazala w calosci jako przychod do opodatkowania w miesiacu wrzesniu 2015 r. Natomiast koszt uslugi reklamowej swiadczonej przez kontrahenta Spolki, Wnioskodawca zakwalifikowal jako koszt posredni i zaliczyl do kosztow uzyskania przychodu w kwocie 6.000,00 zl netto w miesiacu wrzesniu 2015 r.

Wniosek zostal uzupelniony pismem z 1 lutego 2016 r. w ktorym Wnioskodawca wskazal, ze zakupiona plandeka reklamowa zostala ujeta w ewidencji srodkow trwalych i wartosci niematerialnych i prawnych we wrzesniu 2015 r. W momencie jej zaliczenia do ewidencji srodkow trwalych i wartosci niematerialnych i prawnych, nie byla ona kompletna i zdatna do uzywania zgodnie z jej przeznaczeniem. Dopiero zawarcie umowy o swiadczenie uslug wzajemnych z kontrahentem Spolki spowodowalo, ze mozliwe bylo jej wykorzystywanie zgodnie z przeznaczeniem (tj. w celach reklamowych, w zwiazku z prowadzona dzialalnoscia gospodarcza Spolki). Spolka nie dysponowala bowiem odpowiednimi srodkami transportu, na ktorych mozliwe bylo zamontowanie plandeki, w przeciwienstwie do jej kontrahenta.

Strony ustalily, ze swiadczona przez Spolke usluga najmu plandeki reklamowej nie bedzie rozliczana w okresach rozliczeniowych, lecz jednorazowo za caly okres obowiazywania umowy i swiadczenia na jej podstawie uslug przez Spolke i kontrahenta. Z kolei wobec wymagalnosci wzajemnych roszczen Spolki i jej kontrahenta, zaplata za uslugi nastapila poprzez umowne potracenie. Spolka zakwalifikowala koszt uslugi reklamowej swiadczonej przez kontrahenta Spolki jako koszt posredni i zaliczyla do kosztow uzyskania przychodu w pelnej wysokosci (tj. w kwocie 6.000,00 zl netto) w miesiacu wrzesniu 2015 r., wobec dokonanego umownego potracenia wzajemnych wierzytelnosci. Uslugi reklamowe swiadczone w okresie od 1 wrzesnia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r. nie dotycza jednego roku podatkowego Spolki. Rok podatkowy Spolki pokrywa sie bowiem z rokiem kalendarzowym, a wiec uslugi te dotycza dwoch lat podatkowych Spolki. Z faktury dokumentujacej swiadczenie uslugi reklamowej nie wynika, jaka czesc naleznosci dotyczy 2015 r., a jaka 2016 r. Faktura VAT opisuje wynagrodzenie z tytulu umowy za caly okres jej trwania, bez rozroznienia na poszczegolne okresy rozliczeniowe, gdyz Strony postanowily wzajemne uslugi rozliczyc jednorazowo.

W zwiazku z powyzszym zadano m.in. nastepujace pytanie:

Czy Spolka prawidlowo wykazala przychod do opodatkowania z tytulu wystawionej faktury za swiadczenie uslug najmu plandeki reklamowej w kwocie 6.000,00 zl netto, w miesiacu wrzesniu 2015 r. w zwiazku z otrzymaniem zaplaty poprzez potracenie wzajemnych wierzytelnosci z kontrahentem swiadczacym na jej rzecz uslugi reklamowe... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, statuuje otwarty katalog zrodel przychodow. Powyzszy przepis doprecyzowuje norma z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT, ktora wskazuje, ze za przychody zwiazane z dzialalnoscia gospodarcza i z dzialami specjalnymi produkcji rolnej, osiagniete w roku podatkowym, uwaza sie takze nalezne przychody, chocby nie zostaly jeszcze faktycznie otrzymane, po wylaczeniu wartosci zwroconych towarow, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z ustepem 3a powyzszego artykulu, za date powstania przychodu, o ktorym mowa w ust. 3, uwaza sie, z zastrzezeniem ust. 3c-3g, dzien wydania rzeczy, zbycia prawa majatkowego lub wykonania uslugi, albo czesciowego wykonania uslugi, nie pozniej niz dzien:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania naleznosci.

Odnoszac zatem powyzsze regulacje do stanu faktycznego przedstawionego przez Spolke nalezy stwierdzic, ze:

  • w zwiazku z zawarciem umowy o swiadczenie wzajemnych uslug Spolka, poprzez przekazanie plandeki reklamowej Spolki w najem kontrahentowi swiadczacego uslugi transportowe, na okres od 1 wrzesnia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r., za cene 6.000,00 zl netto swiadczy na jego rzecz odplatna usluge, ktorej wartosc powinna zwiekszac przychody Spolki;
  • zgodnie z postanowieniami umowy o swiadczenie wzajemnych uslug i obowiazujacymi przepisami prawa, Spolka wystawila fakture VAT w miesiacu wrzesniu 2015 r. na kwote odpowiadajaca calemu wynagrodzeniu, tj. za cene 6.000,00 zl netto;
  • zaplata za swiadczone uslugi zostala dokonana poprzez potracenie wzajemnych wierzytelnosci na dzien 30 wrzesnia 2015 r.;

Spolka prawidlowo wykazala przychod z tytulu wystawionej faktury sprzedazy za najem plandeki reklamowej za okres od 1 wrzesnia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r. w kwocie 6.000,00 zl i zakwalifikowala go do przychodow w miesiacu wrzesniu 2015 r., w zwiazku z otrzymaniem zaplaty calej naleznosci w miesiacu wrzesniu 2015 r. w formie kompensaty.

W swietle obowiazujacego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje sie za prawidlowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osob prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: updop), przychodami, z zastrzezeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, sa w szczegolnosci otrzymane pieniadze, wartosci pieniezne, w tym rowniez roznice kursowe.

Stosownie do art. 12 ust. 3 updop, za przychody zwiazane z dzialalnoscia gospodarcza i z dzialami specjalnymi produkcji rolnej, osiagniete w roku podatkowym, uwaza sie takze nalezne przychody, chocby nie zostaly jeszcze faktycznie otrzymane, po wylaczeniu wartosci zwroconych towarow, udzielonych bonifikat i skont.

W zakresie momentu powstania przychodu zwiazanego z dzialalnoscia gospodarcza, zasada ogolna zostala zawarta w art. 12 ust. 3a updop, ktory stanowi, ze za date powstania przychodu uwaza sie, z zastrzezeniem ust. 3c - 3e, dzien wydania rzeczy, zbycia prawa majatkowego lub wykonania uslugi albo czesciowego wykonania uslugi, nie pozniej niz dzien:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania naleznosci.

Od zasady tej przewidziano wyjatki, okreslone w art. 12 ust. 3c - 3f updop, ktore w przedstawionym stanie faktycznym nie maja zastosowania.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, ze Wnioskodawca w sierpniu 2015 r. zakupil plandeke reklamowa do naczepy, o wartosci 6000,00 zl, ktora zamierza wykorzystywac w prowadzonej przez siebie dzialalnosci, poprzez wynajmowanie jej firmie transportowej. Plandeka reklamowa zostala wynajeta kontrahentowi Spolki na okres od 1 wrzesnia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r. za kwote 6000,00 zl. Strony transakcji nie okreslily dla tej umowy okresow rozliczeniowych. W tym samym czasie firma transportowa wynajmujaca plandeke swiadczy dla Wnioskodawcy uslugi reklamowe, za ktore zostalo przewidziane wynagrodzenie dla uslugodawcy w wysokosci 6000,00 zl. Naleznosci za te uslugi zostaly uregulowane w formie kompensaty wierzytelnosci we wrzesniu 2015 r. Watpliwosci Wnioskodawcy dotycza momentu powstania przychodu z tytulu wynajmu plandeki reklamowej.

Odnoszac powyzsze przepisy do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzic nalezy, ze w mysl cyt. art. 12 ust. 3a updop momentem powstania przychodu jest moment wykonania uslugi albo czesciowego wykonania uslugi, nie pozniej niz dzien wystawienia faktury albo uregulowania naleznosci. Jak wynika ze stanu faktycznego naleznosc z tytulu wykonania tej uslugi zostala uregulowana w formie kompensaty we wrzesniu 2015 r. We wrzesniu 2015 r. zostala rowniez wystawiona faktura na cala wartosc uslugi. Zatem skoro wystawienie faktury jak i uregulowanie naleznosci mialo miejsce we wrzesniu 2015 r., momentem powstania przychodu bedzie wrzesien 2015 r.

Biorac powyzsze pod uwage, stwierdzic nalezy, ze stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z ktorym momentem powstania przychodu z tytulu swiadczenia uslugi najmu plandeki reklamowej bedzie wrzesien 2015 r., nalezy uznac za prawidlowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawce i stanu prawnego obowiazujacego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

W zakresie pytan oznaczonych we wniosku Nr 1 i 3 wydano odrebne rozstrzygniecia.

Stronie przysluguje prawo do wniesienia skargi na niniejsza interpretacje przepisow prawa podatkowego z powodu jej niezgodnosci z prawem. Skarge wnosi sie do Wojewodzkiego Sadu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Krakow, po uprzednim wezwaniu na pismie organu, ktory wydal interpretacje w terminie 14 dni od dnia, w ktorym skarzacy dowiedzial sie lub mogl sie dowiedziec o jej wydaniu ? do usuniecia naruszenia prawa (art. 52 ? 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postepowaniu przed sadami administracyjnymi ? t.j. Dz.U. z 14 marca 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skarge do WSA wnosi sie (w dwoch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doreczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usuniecia naruszenia prawa, a jezeli organ nie udzielil odpowiedzi na wezwanie, w terminie szescdziesieciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 ? 2 ww. ustawy).

Skarge wnosi sie za posrednictwem organu, ktorego dzialanie lub bezczynnosc sa przedmiotem skargi (art. 54 ? 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Bialej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biala.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 3 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach