Podatek dochodowy od osob prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej wynagrodzenia z tytulu obnizenia wartosci nominalnej posiadanych udzialow,usta... - Interpretacja - ILPB4/4510-1-171/15-2/MC

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 20.07.2015, sygn. ILPB4/4510-1-171/15-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Podatek dochodowy od osob prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej wynagrodzenia z tytulu obnizenia wartosci nominalnej posiadanych udzialow,ustalenia przychodu w zwiazku z otrzymaniem wynagrodzenia z tytulu obnizenia wartosci nominalnej posiadanych udzialow oraz mozliwosci zastosowania zwolnienia z opodatkowania wynagrodzenia z tytulu obnizenia wartosci nominalnej posiadanych udzialow.

Na podstawie art. 14b ? 1 i ? 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz ? 6 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z pozn. zm.) w zw. z ? 9 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu dzialajacy w imieniu Ministra Finansow stwierdza, ze stanowisko z dnia 30 kwietnia 2015 r. (data wplywu 6 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego dotyczacej podatku dochodowego od osob prawnych w zakresie:

  • kwalifikacji podatkowej wynagrodzenia z tytulu obnizenia wartosci nominalnej posiadanych udzialow − jest prawidlowe,
  • ustalenia przychodu w zwiazku z otrzymaniem wynagrodzenia z tytulu obnizenia wartosci nominalnej posiadanych udzialow − jest prawidlowe,
  • mozliwosci zastosowania zwolnienia z opodatkowania wynagrodzenia z tytulu obnizenia wartosci nominalnej posiadanych udzialow − jest prawidlowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 maja 2015 r. zostal zlozony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczacej podatku dochodowego od osob prawnych w zakresie:

  • kwalifikacji podatkowej wynagrodzenia z tytulu obnizenia wartosci nominalnej posiadanych udzialow,
  • ustalenia przychodu w zwiazku z otrzymaniem wynagrodzenia z tytulu obnizenia wartosci nominalnej posiadanych udzialow,
  • mozliwosci zastosowania zwolnienia z opodatkowania wynagrodzenia z tytulu obnizenia wartosci nominalnej posiadanych udzialow.

We wniosku przedstawiono nastepujace zdarzenie przyszle.

Wnioskodawca (dalej jako Spolka) posiada 100% udzialow (dalej jako: udzialy) w spolce "A" (dalej jako: Spolka hiszpanska). Spolka hiszpanska jest utworzona zgodnie z prawem hiszpanskim i funkcjonuje w formie sociedad limitada unipersonal, stanowiacej rodzaj spolki sociedad de responsibilidad limitada, ktora mozna uznac za odpowiednik polskiej spolki z ograniczona odpowiedzialnoscia, posiadajacej jednego wspolnika. Spolka hiszpanska funkcjonuje zatem w formie wskazanej w zalaczniku nr 4 do ustawy o CIT.

Udzialy w Spolce hiszpanskiej zostaly przez Wnioskodawce czesciowo nabyte poprzez uiszczenie naleznej ceny okreslonej w formie pienieznej, czesciowo zas objete w zamian za wklad pieniezny lub wklad niepieniezny w innej formie niz przedsiebiorstwo lub jego zorganizowana czesc.

Na gruncie prawa hiszpanskiego Spolka hiszpanska jest osoba prawna i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Hiszpanii od calosci swoich dochodow bez wzgledu na miejsce ich osiagania.

Spolka rozwaza obnizenie kapitalu zakladowego w Spolce hiszpanskiej poprzez obnizenie wartosci nominalnej posiadanych udzialow. W zamian za dokonane obnizenie Wnioskodawca otrzyma wynagrodzenie. Na skutek planowanego obnizenia kapitalu nie zmieni sie liczba posiadanych przez Wnioskodawce udzialow w Spolce hiszpanskiej. Posiadane udzialy nie zostana bowiem calkowicie unicestwione ? nastapi jedynie stosowne obnizenie ich wartosci nominalnej.

Wnioskodawca posiada bezposrednio nie mniej niz 10% udzialow w kapitale Spolki hiszpanskiej nieprzerwanie przez okres dwoch lat, przy czym warunek ten bedzie takze spelniony na moment otrzymania wynagrodzenia z tytulu obnizenia wartosci nominalnej posiadanych udzialow.

Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od calosci swoich dochodow, bez wzgledu na zrodlo ich osiagania.

W zwiazku z powyzszym opisem zadano nastepujace pytania.

  1. Czy dochod z wynagrodzenia z tytulu obnizenia wartosci nominalnej udzialow w Spolce hiszpanskiej stanowi dochod z udzialu z zyskach osob prawnych na gruncie przepisu art. 10 ust. 1 ustawy o CIT...
  2. Czy wynagrodzenie z tytulu obnizenia wartosci nominalnej udzialow w Spolce hiszpanskiej, w czesci stanowiacej koszt ich nabycia i/lub objecia, ustalony proporcjonalnie do wartosci dokonanego obnizenia, nie stanowi przychodu podlegajacego opodatkowaniu zgodnie z przepisem art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT...
  3. Czy wynagrodzenie z tytulu obnizenia wartosci nominalnej udzialow w Spolce hiszpanskiej podlega zwolnieniu z opodatkowania zgodnie z przepisem art. 20 ust. 3 ustawy o CIT...

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1.

Zdaniem Wnioskodawcy dochod z wynagrodzenia z tytulu obnizenia wartosci nominalnej udzialow Spolki hiszpanskiej stanowi dochod z udzialu w zyskach osob prawnych i, jako taki, podlega co do zasady opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy o CIT.

Uzasadnienie.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 ustawy o CIT ?dochodem (przychodem) z udzialu w zyskach osob prawnych (...) jest dochod (przychod) faktycznie uzyskanych z tego udzialu (akcji)?. W dalszej czesci przywolanego przepisu Ustawodawca wymienia przykladowe kategorie przysporzen stanowiacych przychod z udzialu w zyskach prawnych, wskazujac np. na dochod z umorzenia udzialow (akcji).

Nalezy wskazac, ze katalog przysporzen stanowiacych przychod z udzialu w zyskach osob prawnych ma charakter otwarty. Oznacza to, iz powyzsza kategoria obejmuje wszelkie dochody faktycznie uzyskane z posiadanych udzialow (akcji) w szczegolnosci kategorie zdarzen wymienionych w przepisie. W przedstawionym stanie faktycznym, na skutek planowanego obnizenia kapitalu w drodze obnizenia wartosci nominalnej posiadanych udzialow, Wnioskodawca otrzyma okreslone przysporzenie w formie wynagrodzenia, ktore nalezy uznac za dochod faktycznie uzyskany z tytulu posiadania udzialow w Spolce hiszpanskiej.

Majac na uwadze powyzsze rozwazania, zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie z tytulu obnizenia kapitalu zakladowego w drodze zmniejszenia wartosci nominalnej posiadanych udzialow bedzie stanowilo dochod z udzialu w zyskach osob prawnych, zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 ustawy o CIT.

Powyzsza konkluzja znajduje odzwierciedlenie w praktyce organow podatkowych, przykladowo:

  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 18 marca 2014 r. (sygn. ILPB4/423-488/13-4/MC), w ktorej Organ wskazal, iz ?dochod z wynagrodzenia z tytulu obnizenia wartosci nominalnej udzialow stanowi dochod z udzialu z zyskach osob prawnych na gruncie przepisu art. 10 ust. l ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych?;
  • w interpretacji indywidualnej z dnia 14 listopada 2013 r. (sygn. ILPB4/423-322/13-4/LM), w ktorej Dyrektor Izby w Poznaniu uznal za prawidlowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z ktorym ?dochod z wynagrodzenia z tytulu obnizenia wartosci nominalnej udzialow stanowi dochod z udzialu w zyskach osob prawnych i, jako taki, podlega co do zasady opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. l ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych?;
  • w interpretacji indywidualnej z dnia 6 kwietnia 2010 r. (sygn. IPPB3/423-946/09-6/JB) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazal, iz ?Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, ze udzialowcy Spolki podjeli decyzje o obnizeniu kapitalu zakladowego spolki poprzez obnizenie wartosci nominalnej udzialow. W zwiazku z obnizeniem kapitalu zakladowego Spolka dokona na rzecz wspolnikow wyplaty tytulem obnizenia kapitalu zakladowego. Wyplaty te, zgodnie z art. 10 ust. l ustawy, stanowia dla wspolnikow przychod z tytulu udzialu w zyskach osoby prawnej (gdyz sa przychodem faktycznie otrzymanym)? (podkreslenie Wnioskodawcy).

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2.

W ocenie Spolki wynagrodzenie z tytulu obnizenia wartosci nominalnej udzialow w Spolce hiszpanskiej powinno byc uznane za kategorie przychodu objetego dyspozycja art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT. W konsekwencji otrzymane wynagrodzenie w czesci stanowiacej koszt nabycia/lub objecia udzialow ustalony proporcjonalnie do wartosci dokonanego obnizenia, nie bedzie stanowilo przychodu podlegajacego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Uzasadnienie.

Stosownie do przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych do przychodow nie zalicza sie miedzy innymi zwroconych udzialow lub wkladow w spoldzielni, umorzenia udzialow (akcji) w spolce, w tym kwot otrzymanych z odplatnego zbycia udzialow (akcji) na rzecz spolki w celu umorzenia tych udzialow (akcji) ? w czesci stanowiacej koszt ich nabycia badz objecia?.

Zgodnie z literalnym brzmieniem powolanego powyzej przepisu, nalezy wskazac, iz odnosi sie on co do zasady wprost do sytuacji ?umorzenia udzialow (akcji) w spolce?, majac jednak na uwadze, iz:

  • z perspektywy wspolnika obnizenie wartosci nominalnej udzialow za wynagrodzeniem prowadzi do analogicznych skutkow ekonomicznych co umorzenie czesci posiadanych udzialow;
  • ustawa o CIT nie reguluje w sposob szczegolny metody okreslenia przychodu (dochodu) w przypadku wynagrodzenia otrzymanego przez udzialowca na skutek obnizenia wartosci nominalnej udzialow brak jest ? w ocenie Wnioskodawcy ? podstaw do odmiennego traktowania wskazanych powyzej metod obnizenia kapitalu zakladowego. W konsekwencji skutki podatkowe obnizenia wartosci nominalnej udzialow powinny byc zbiezne z konsekwencjami czesciowego umorzenia udzialu.

W przypadku zatem obnizenia wartosci nominalnej udzialow za wynagrodzeniem, czesc kosztu nabycia i/lub objecia udzialow obliczona proporcjonalnie do dokonanego obnizenia powinna miec wplyw na wysokosc dochodu wspolnika otrzymujacego wynagrodzenie.

Przykladowo, w przypadku podjecia decyzji o obnizeniu wartosci nominalnej udzialow o 40%, wynagrodzenie Spolki za dokonane obnizenie kapitalu nie stanowiloby przychodu do wysokosci 40% wartosci stanowiacej koszt nabycia i/lub objecia tych udzialow.

Majac na uwadze powyzsze, w ocenie Wnioskodawcy, wynagrodzenie uzyskane z tytulu obnizenia wartosci nominalnej udzialow w Spolce hiszpanskiej w czesci stanowiacej koszt nabycia i/lub objecia udzialow w wartosci przypadajacej proporcjonalnie do wysokosci planowanego obnizenia nie bedzie stanowic przychodu podlegajacego opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych. Powyzsze dotyczyc bedzie jednak jedynie tej czesci kosztow nabycia i/lub objecia udzialow obliczonej odpowiednio do proporcji planowanego obnizenia.

Prezentowane przez Wnioskodawce stanowisko dotyczace uwzglednienia w kalkulacji dochodu (przychodu) z tytulu wynagrodzenia otrzymanego w zwiazku z obnizeniem wartosci nominalnej udzialow proporcjonalnie wartosci kosztu ich nabycia/objecia w zwiazku z obnizeniem wartosci nominalnej udzialow jest zgodne z praktyka organow podatkowych. Przykladowo nalezy wskazac na stanowiska prezentowane:

  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 9 czerwca 2014 r. (sygn. ILPB4/423-133/14-3/DS), w ktorej Organ uznal za prawidlowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z ktorym ?w momencie obnizenia kapitalu zakladowego przychodem dla Spolki bedzie wylacznie nadwyzka Wynagrodzenia ponad koszt objecia udzialow Spolki Zaleznej, przy czym koszt ten powinien byc ustalony proporcjonalnie do dokonanego obnizenia wartosci nominalnej, tj. poprzez przemnozenie calkowitych wydatkow poniesionych na objecie udzialow (rownych w tym przypadku calkowitej cenie emisyjnej udzialow) przez stosunek tej czesci wartosci nominalnej udzialu, o ktora obnizany jest kapital zakladowy do calkowitej wartosci nominalnej udzialu sprzed obnizenia kapitalu zakladowego?,
  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 18 marca 2014 r. (sygn. ILPB4/423-488/13-4/MC), w ktorej Organ wskazal, ze ?otrzymane wynagrodzenie w czesci, w jakiej odpowiadac bedzie ustalonemu proporcjonalnie kosztowi nabycia lub objecia udzialow, ktorych wartosc nominalna jest obnizana, nie bedzie stanowic przychodu?;
  • w interpretacji indywidualnej z dnia 20 wrzesnia 2011 r. (sygn. IPPB3/423-500/11-2/AG), w ktorej Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie rozstrzygnal, ze ?nalezy stwierdzic, iz w przypadku obnizenia wartosci nominalnej udzialow spolki zaleznej za wynagrodzeniem, w wyniku czesciowego ich umorzenia, czesc wartosci nominalnej tych udzialow ustalonej na dzien ich objecia przez Spolke, bedzie miala wplyw na wysokosc dochodu z tytulu czesciowego umorzenia przedmiotowych udzialow (obnizenia ich wartosci nominalnej),a tym samym, w tej czesci nie moze byc ponownie uwzgledniana jako koszt uzyskania przychodow w przypadku ich pozniejszej sprzedazy? (podkreslenie Wnioskodawcy);
  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 maja 2011 r. (sygn. IBPBI/2/423-125/11/CzP), zgodnie z ktora ?jesli w okresie od objecia udzialow do ich zbycia dojdzie do czesciowego umorzenia udzialow za wynagrodzeniem, skutkujacego obnizeniem ich wartosci nominalnej, przy ustalaniu kosztow uzyskania przychodow na moment odplatnego zbycia udzialow, koszty uzyskania przychodow stanowi ich wartosc nominalna z dnia objecia pomniejszona o czesc tej wartosci, ktora stanowila juz koszty uzyskania przychodow w zwiazku z czesciowym umorzeniem udzialow?.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3.

W ocenie Spolki wynagrodzenie z tytulu obnizenia wartosci nominalnej udzialow w Spolce hiszpanskiej korzystac bedzie ze zwolnienia z opodatkowania na gruncie przepisu art. 20 ust. 3 ustawy o CIT.

Uzasadnienie.

Zgodnie z ogolna zasada, jezeli podatnicy podlegajacy nieograniczonemu obowiazkowi podatkowemu w Polsce osiagaja dochody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegaja w obcym panstwie opodatkowaniu, w rozliczeniu za rok podatkowy dochody (przychody) laczy sie z dochodami (przychodami) osiaganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przepis art. 20 ust. 3 ustawy o CIT wprowadza jednak zwolnienie z opodatkowania przychodow z tytulu udzialu w zyskach osob prawnych, pod warunkiem kumulatywnego spelnienia wskazanych przeslanek:

  • wyplacajacym dywidende oraz inne przychody z tytulu udzialu w zyskach osob prawnych jest spolka podlegajaca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niz Rzeczpospolita Polska panstwie czlonkowskim Unii Europejskiej lub w innym panstwie nalezacym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od calosci swoich dochodow, bez wzgledu na miejsce ich osiagania;
  • podmiotem uzyskujacy dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytulu udzialu w zyskach osob prawnych, jest spolka bedaca podatnikiem podatku dochodowego, majaca siedzibe lub zarzad na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • spolka uzyskujaca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytulu udzialu w zyskach osob prawnych posiada bezposrednio nie mniej niz 10% udzialow (akcji) w kapitale spolki wyplacajacej;
  • spolka uzyskujaca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytulu udzialu w zyskach osob prawnych nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od calosci swoich dochodow bez wzgledu na miejsce ich osiagania;
  • spolka uzyskujaca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytulu udzialu w zyskach osob prawnych majacych siedzibe lub zarzad na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada nie mniej niz 10% udzialow (akcji) w spolce wyplacajacej te naleznosci nieprzerwanie przez okres dwoch lat, przy czym okres dwoch lat nieprzerwanego posiadania udzialow moze uplynac rowniez po dniu uzyskaniu tych dochodow (przychodow).

Zgodnie z przepisem art. 20 ust. 14 ustawy o CIT przepisy ust. 3 stosuje sie odpowiednio rowniez do podmiotow wymienionych w zalaczniku nr 4 do ustawy.

W swietle poczynionych dotychczas rozwazan, zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie z tytulu obnizenia kapitalu zakladowego w drodze zmniejszenia wartosci nominalnej powinno zostac zaklasyfikowane jako dochod z udzialu w zyskach osob prawnych.

Z uwagi na fakt, ze Wnioskodawca jako podmiot, ktory uzyskuje przychody z tytulu udzialu w zyskach osob prawnych:

  • jest podatnikiem podatku dochodowego, posiadajacym siedzibe na terytorium Polski;
  • utrzymuje 100% udzialow w Spolkach wegierskich przez okres przekraczajacy dwa lata, przy czym warunek ten moze zostac spelniony po wyplacie wynagrodzenia;
  • nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od calosci swoich dochodow;
    ponadto:
  • Spolka hiszpanska podlega w Hiszpanii opodatkowaniu podatkiem dochodowym od calosci swoich dochodow, bez wzgledu na miejsce ich osiagania,
  • Spolka prowadzi dzialalnosc w jednej z form prawnych wymienionych w zalaczniku nr 4 do ustawy CIT (tj. jako sociedad limitada unipersonal stanowiaca rodzaj spolki sociedad de responsibilidad limitada), to wynagrodzenie z tytulu zmniejszenia wartosci nominalnej posiadanych udzialow powinno korzystac ze zwolnienia z opodatkowania na gruncie art. 20 ust. 3 ustawy o CIT.

Spolka pragnie wskazac, iz powyzsze konkluzje znajduja potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydanych w analogicznych stanach faktycznych, tj.:

  • w interpretacji indywidualnej z dnia 14 listopada 2013 r. (sygn. ILPB4/423-322/13-5/LM), w ktorej Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznal za prawidlowe stanowisko wnioskodawcy, iz ?wynagrodzenie z tytulu obnizenia wartosci nominalnej udzialow (...) korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na gruncie przepisu art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych?;
  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 18 marca 2014 r. (sygn. ILPB4/423-488/13-5/MC), w ktorej Organ wskazal, ze ?wynagrodzenie z tytulu obnizenia wartosci nominalnej udzialow w czesci przekraczajacej koszt ich nabycia ustalony proporcjonalnie do wartosci dokonanego obnizenia podlega zwolnieniu z opodatkowania zgodnie z przepisem art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych?.

Na potwierdzenie zasadnosci wskazanego stanowiska Spolka pragnie przytoczyc rowniez rozstrzygniecia wydane w podobnych stanach faktycznych, dotyczacych mozliwosci zastosowania zwolnienia uregulowanego w przepisie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT do wynagrodzenia otrzymanego przez nierezydenta w zwiazku z obnizeniem wartosci nominalnej udzialow w Polskiej spolce, w szczegolnosci:

  • interpretacje indywidualna z dnia 22 sierpnia 2011 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB3/423-510/11-2/JG) zgodnie z ktora ?w przypadku wyplaty przez Spolke Zalezna wynagrodzenia dla Spolki w zwiazku z obnizeniem wartosci nominalnej Udzialow: Spolka osiagnie przychod z tytulu udzialu w zyskach osob prawnych ktory bedzie korzystal ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4 UPodPraw, (...) W konsekwencji w zwiazku z otrzymaniem wynagrodzenia z tytulu obnizenia wartosci nominalnej Udzialow Spolka nie bedzie zobowiazana do rozpoznania jakiegokolwiek przychodu podatkowego podlegajacego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osob prawnych i zarazem nie zwolnionego z tego podatku? (podkreslenie Wnioskodawcy);
  • interpretacje indywidualna z dnia 19 lipca 2010 r. (sygn. IBPBII/2/423-11/10/MW), w ktorej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wskazal, ze ?Majac na uwadze powolane wyzej przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszle stwierdzic nalezy, iz w przypadku uzyskania przez udzialowcow wnioskodawcy dochodu, przy spelnieniu warunku udokumentowania miejsca siedziby dla celow podatkowych certyfikatem rezydencji, podlegal on bedzie zwolnieniu na mocy omawianego przepisu art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych, co w konsekwencji skutkuje ? po stronie wnioskodawcy ? brakiem obowiazku poboru zryczaltowanego podatku dochodowego od srodkow wyplaconych z tytulu obnizenia kapitalu zakladowego Spolki? (podkreslenie Wnioskodawcy);
  • interpretacje indywidualna z dnia 6 kwietnia 2010 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB3/423-946/09-6/JB), zgodnie z ktora ?Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, ze udzialowcy Spolki podjeli decyzje o obnizeniu kapitalu zakladowego spolki poprzez obnizenie wartosci nominalnej udzialow. W zwiazku z obnizeniem kapitalu zakladowego Spolka dokona na rzecz wspolnikow wyplaty tytulem obnizenia kapitalu zakladowego. Wyplaty te, zgodnie z art. 10 ust. 1ustawy, stanowia dla wspolnikow przychod z tytulu udzialu w zyskach osoby prawnej (gdyz sa przychodem faktycznie otrzymanym). (...) Odnoszac powyzsze przepisy do zdarzenia przyszlego opisanego we wniosku w ocenie Organu istnieja podstawy do zwolnienia Wnioskodawcy z obowiazku pobrania podatku dochodowego z tytulu wyplaty srodkow udzialowcom w zwiazku z obnizeniem kapitalu zakladowego spolki?.

Wnioskodawca pragnie podkreslic, iz przeslanki warunkujace zastosowanie zwolnienia normowanego w przepisach art. 22 ust. 4 oraz 20 ust. 3 ustawy o CIT sa analogiczne. Konsekwentnie, w ocenie Wnioskodawcy, wskazane powyzej rozstrzygniecia nalezy uznac za wazna wskazowke interpretacyjna w zakresie konsekwencji podatkowych w analizowanych stanie faktycznym.

Odpowiedz na pytanie nr 1.

W swietle obowiazujacego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszlego w zakresie kwalifikacji podatkowej wynagrodzenia z tytulu obnizenia wartosci nominalnej posiadanych udzialow jest prawidlowe.

Majac powyzsze na wzgledzie, stosownie do art. 14c ? 1 Ordynacji podatkowej, odstapiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w powyzszym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Odpowiedz na pytanie nr 2.

W swietle obowiazujacego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszlego w zakresie ustalenia przychodu w zwiazku z otrzymaniem wynagrodzenia z tytulu obnizenia wartosci nominalnej posiadanych udzialow jest prawidlowe.

Majac powyzsze na wzgledzie, stosownie do art. 14c ? 1 Ordynacji podatkowej, odstapiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w powyzszym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Odpowiedz na pytanie nr 3.

W swietle obowiazujacego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszlego w zakresie mozliwosci zastosowania zwolnienia z opodatkowania wynagrodzenia z tytulu obnizenia wartosci nominalnej posiadanych udzialow jest prawidlowe.

Majac powyzsze na wzgledzie, stosownie do art. 14c ? 1 Ordynacji podatkowej, odstapiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w powyzszym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Koncowo nalezy zaznaczyc, ze we wlasnym stanowisku w odniesieniu do pytania nr 3 na stronie 7 wiersz 22 Wnioskodawca wskazal, ze ?utrzymuje 100% udzialow w Spolkach wegierskich?. Przy czym, z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszlego wynika, ze posiada on 100% udzialow w Spolce hiszpanskiej. Organ uznal to za oczywista omylke niemajaca wplywu na rozstrzygniecie w niniejszej sprawie.

W odniesieniu do powolanych przez Wnioskodawce interpretacji nalezy stwierdzic, ze zapadly one w indywidualnych sprawach i nie sa wiazace dla organu wydajacego niniejsza interpretacje.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszlego przedstawionego przez Wnioskodawce i stanu prawnego obowiazujacego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysluguje prawo do wniesienia skargi na niniejsza interpretacje przepisow prawa podatkowego z powodu jej niezgodnosci z prawem. Skarge wnosi sie do Wojewodzkiego Sadu Administracyjnego we Wroclawiu, ul. Sw. Mikolaja 78/79, 50-126 Wroclaw, po uprzednim wezwaniu na pismie organu, ktory wydal interpretacje ? w terminie 14 dni od dnia, w ktorym skarzacy dowiedzial sie lub mogl sie dowiedziec o jej wydaniu ? do usuniecia naruszenia prawa (art. 52 ? 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postepowaniu przed sadami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z pozn. zm.). Skarge do WSA wnosi sie (w dwoch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doreczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usuniecia naruszenia prawa, a jezeli organ nie udzielil odpowiedzi na wezwanie, w terminie szescdziesieciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 ? 2 ww. ustawy).

Skarge wnosi sie za posrednictwem organu, ktorego dzialanie lub bezczynnosc sa przedmiotem skargi (art. 54 ? 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 1017 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu