Podatnik ma wątpliwości, czy jednoosobowa Spółka Skarbu Państwa jest zobowiązana do wpłaty 15% zysku za rok 2003 na rzecz budżetu państwa w sytuacji ... - Interpretacja - PB-III/423/8/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.08.2004, sygn. PB-III/423/8/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik ma wątpliwości, czy jednoosobowa Spółka Skarbu Państwa jest zobowiązana do wpłaty 15% zysku za rok 2003 na rzecz budżetu państwa w sytuacji pokrycia straty z lat ubiegłych dochodem osiągniętym w 2003 r.

Zdaniem spółki kompensata strat poniesionych we wcześniejszych latach dochodem osiągniętym w 2003 roku, powoduje " rzeczywisty brak dochodu", a w konsekwencji brak obowiązku dokonania przedmiotowej wpłaty.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 1 grudnia 1995 roku o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (Dz.U. nr 154, poz. 792 z 1995 roku), spółki w których wszystkie akcje lub udziały są własnością Skarbu Państwa, z wyjątkiem akcji nieodpłatnie przekazanych pracownikom,

oraz jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, są obowiązane do dokonywania wpłat z zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, na rzecz budżetu państwa. W trakcie roku wpłaty z zysku dokonywane są zaliczkowo w okresach kwartalnych lub miesięcznych, wybór opcji pozostaje w gestii spółki, natomiast ostateczne rozliczenie następuje po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.

Z treści art. 2 ust. 5 powołanej ustawy wynika, iż podstawą ustalenia wysokości zaliczki jest zysk po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, osiągnięty w danym okresie rozliczeniowym, liczony w rachunku narastającym.

Ustawa zatem wiąże obowiązek dokonania wpłaty z zysku z faktem osiągnięcia dochodu do opodatkowania. Powzięcie, przez walne zgromadzenie, uchwały o podziale zysku albo o pokryciu straty, będące konsekwencją zatwierdzenia sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy, pozostaje bez wpływu na obowiązek dokonania wpłaty z zysku.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie