Naczelnik Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie odpowiadając na zapytanie Spółki z dnia 15 września 2004 r. (data wpływu do tutejszeg... - Interpretacja - US.PD/423-43/AB/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.11.2004, sygn. US.PD/423-43/AB/04, Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie odpowiadając na zapytanie Spółki z dnia 15 września 2004 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 19 października 2004 r.), dotyczące udzielenia w trybie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania przychodów z najmu w Spółce prowadzącej działalność rolniczą, uprzejmie wyjaśnia:

W piśmie Spółka podaje, iż do dnia 31 grudnia 2003 roku prowadziła wyłącznie działalność rolniczą, natomiast od dnia 1 stycznia 2004 roku wynajmuje mieszkanie osobie fizycznej i z tego tytułu uzyskuje dochód, który stanowi 1,2% uzyskanego dochodu z działalności rolniczej. Dochód ten Spółka w całości przeznacza na prowadzoną działalność.

Spółka ma wątpliwości, czy powinna od uzyskanego dochodu z najmu naliczyć i zapłacić podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w 2004r. przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e.

Pojęcie "działalności rolniczej" - dla celów podatku dochodowego - zostało określone w art. 2 ust. 2 tej ustawy. Działalnością rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 1 wymienionej ustawy jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo - fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt.

- licząc od dnia nabycia.

Z kolei art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy stanowi, iż wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności - w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12 - 14, powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60% przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności.

Zgodnie z art. 17 ust. 1d ustawy przy ustalaniu udziału, o którym mowa w ust. 1 pkt 4e ustawy, w kwocie przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności nie uwzględnia się przychodów uzyskanych:

  1. w związku z regulowaniem zobowiązań wobec Agencji Nieruchomości Rolnych wierzytelnościami nabytymi od wierzycieli tej Agencji
  2. ze sprzedaży produktów produkcji rolniczej nabytych przez spółdzielnie zajmujące się produkcją rolną od członków tej spółdzielni - w części odpowiadającej cenie nabycia tych produktów.

Należy mieć na uwadze, że ze względu na przepisy art. 17 ust. 1a pkt 1 ustawy, zwolnienie to nie dotyczy dochodów uzyskiwanych m. in. z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego i piwowarskiego. Oznacza to, że wyroby te, mimo że należą do grupy wyrobów "przetwórstwo rolne i spożywcze" są wyłączone - poprzez zapis szczegółowy dokonany w art. 17 ust. 1a pkt 1 - ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli Spółka uzyskuje przychód z najmu lokalu mieszkalnego i przeznacza osiągnięty z tego tytułu dochód na działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a także spełnia warunek określony w art. 17 ust. 1 pkt 4e wyżej cytowanej ustawy, to uzyskany dochód z najmu będzie wolny od podatku dochodowego od osób prawnych.

Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy