Czy przy wypłacie I i II transzy stanowiących zwrot części kwoty głównej bez naliczonych od tych części pożyczki odsetek Spółka będzie obowiązana po... - Interpretacja - IPPB5/423-1210/12-4/AJ

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 06.03.2013, sygn. IPPB5/423-1210/12-4/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Czy przy wypłacie I i II transzy stanowiących zwrot części kwoty głównej bez naliczonych od tych części pożyczki odsetek Spółka będzie obowiązana pobrać podatek u źródła ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30.11.2012 r. (data wpływu 10.12.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku pobrania podatku u źródła jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku pobrania podatku u źródła.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (Wnioskodawca, Spółka) prowadzi działalność gospodarczą na rynku nieruchomości w zakresie realizacji projektów budowlanych. Na potrzeby prowadzenia działalności Spółka zaciągnęła pożyczkę na kwotę 34 272 000 zł od innej spółki z grupy z siedzibą w Niemczech. Zgodnie z postanowieniami umowy pożyczki, zwrot kwoty głównej powinien nastąpić w jednej transzy z nadejściem terminu wskazanego w umowie, jednakże przewidziana jest także możliwość dokonania wcześniejszej spłaty w całości lub w części. Natomiast odsetki są płatne z końcem umowy pożyczki i nie podlegają kapitalizacji do kwoty głównej.

Obecnie Spółka planuje uzgodnienie z pożyczkodawcą spłatę pożyczki z podziałem na trzy transze, przy czym zgodnie z intencją stron umowy w pierwszej kolejności nastąpi zwrot kwot kapitału (pożyczki) a w dalszej kolejności naliczonych odsetek. I tak, I transzę spłaty kwoty głównej Wnioskodawca planuje zrealizować w grudniu 2012 r., II transzę - w 2013 r., natomiast spłata pozostałej części pożyczki wraz z naliczonymi odsetkami ma nastąpić w 2014 lub 2015 r. (po spełnianiu kreślonych warunków biznesowych). Tym samym I i II transza płatności obejmie tylko zwrot kwoty głównej, a przypadające na tę część pożyczki odsetki zostaną spłacone przy ostatniej transzy, z końcem umowy pożyczki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przy wypłacie I i II transzy stanowiących zwrot części kwoty głównej bez naliczonych od tych części pożyczki odsetek Spółka będzie obowiązana pobrać podatek u źródła zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej także: ustawa o pdop ...

Zdaniem Wnioskodawcy:

W ocenie Spółki, nie będzie ona obowiązana do pobrania podatku u źródła przy wypłacie l i II transzy stanowiących zwrot części kwoty głównej bez naliczonych od tych części pożyczki odsetek.

Uzasadnienie

Z ogólnego założenia podatku od dochodu uzyskiwanego przez osoby prawne wynika, że opodatkowaniu (z pewnymi wyjątkami) powinien podlegać zysk z majątku, nie zaś sam kapitał. Jak wskazuje Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 10 września 2009 r. nr IPPB3/423-454/09-4/JB ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (...) przewiduje, że przedmiotem opodatkowania są różnego rodzaju dochody podatnika, nigdy zaś jego majątek. Innymi słowy podatek dochodowy pobierany jest wyłącznie od przyrostu danej masy majątkowej, który wyraża się w dochodzie z tej masy. Żadne przepisy zaś nie przewidują opodatkowania pierwotnej wartości majątku.

Przez umowę pożyczki, w myśl przepisu art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Oznacza to, że poprzez otrzymanie zwrotu pożyczki pożyczkodawca nie otrzymuje jeszcze przysporzenia majątkowego, a jedynie zwrot części własnego majątku, wykorzystywanego w specyficzny sposób. Korzyścią będą dopiero odsetki od udzielonej pożyczki. Tym samym kwota główna pożyczki pozostaje neutralna z punktu widzenia podatku dochodowego, co znajduje odzwierciedlenie w art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o pdop, zgodnie z którym kwoty otrzymanych lub zwróconych pożyczek nie stanowią przychodu.

Także art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o pdop odnoszący się do podatników o ograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce wprost odnosi się do przychodów z odsetek, do których - jak Wnioskodawca wskazał powyżej - zwrot kwoty pożyczki nie należy. Co więcej, przepis odwołuje się do uzyskanych przychodów z wprost w jego treści ustalonych źródeł, wśród których w zakresie umowy pożyczki nakazuje potrącić podatek u źródła w odniesieniu do przychodów z odsetek.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o pdop osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat,

W tym miejscu Spółka pragnie zaznaczyć, że nie kwestionuje konieczności potrącenia podatku u źródła w przypadku faktycznej wypłaty odsetek od pożyczki (tj. przy zapłacie III transzy opisanej w stanie faktycznym). Jednakże niniejszy wniosek dotyczy wyłącznie kwoty głównej pożyczki, podlegającej zwrotowi w transzach I i II.

Z przywołanych regulacji wynika natomiast bezpośrednio, że zarówno zaciągnięcie, jak i spłata kwoty głównej pożyczki nie stanowi dla podatnika ani przychodu podatkowego, ani kosztu uzyskania przychodu. W konsekwencji Spółka, jako płatnik nie będzie miała obowiązku, w myśl art. 26 ust. 1 ustawy o pdop, pobrania podatku u źródła od tych wypłat, które obejmować będą kwotę główną pożyczki.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie również w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez władze skarbowe - przykładowo interpretacji z dnia 4 stycznia 2011 r., Nr IPPB5/423-662/10-4/AJ wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, w przypadku wcześniejszej spłaty kwoty głównej pożyczki w I i II transzy Spółka nie będzie jako płatnik obowiązana pobrać podatku u źródła, gdyż płatności te obejmą tylko kwotę główną pożyczki, neutralną z punktu widzenia podatku dochodowego. Ewentualne pobranie podatku u źródła powinno nastąpić dopiero z wypłatą naliczonych od pożyczki odsetek, czyli z nadejściem płatności ostatniej, III transzy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 173 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie