Czy dochód jaki uzyska Spółdzielnia Mieszkaniowa z tytułu sprzedaży garaży i miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym będzie kwalifikowany do pr... - Interpretacja - IBPBI/2/423-28/11/PC

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 01.04.2011, sygn. IBPBI/2/423-28/11/PC, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Czy dochód jaki uzyska Spółdzielnia Mieszkaniowa z tytułu sprzedaży garaży i miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym będzie kwalifikowany do przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 07 stycznia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi dochodu ze sprzedaży garaży i miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym:

  • przypisanych do lokali mieszkalnych jest prawidłowe,
  • nieprzypisanych do lokali mieszkalnych jest nieprawidłowe

(pytanie oznaczone we wniosku nr 2).

UZASADNIENIE

W dniu 07 stycznia 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi dochodu ze sprzedaży garaży i miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym:

  • przypisanych do lokali mieszkalnych,
  • nieprzypisanych do lokali mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółdzielnia Mieszkaniowa zgodnie z zapisami ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych (art. 1 ust. 2 pkt 1-5) oraz Statutem Spółdzielni realizuje w ramach swojej działalności budowę budynków mieszkalnych z garażami, miejscami postojowymi w garażu wielostanowiskowym oraz lokalami użytkowymi.

Z uwagi na obowiązujące przepisy, wynikające z ustawy jw. w zawieranych przedwstępnych umowach ustanowienia odrębnej własności i sprzedaży lokali, Spółdzielnia zobowiązuje się do ustanowienia odrębnej własności na rzecz zawierającego umowę, w drodze aktu notarialnego. Z przyszłymi właścicielami Spółdzielnia zawiera umowy, które nie warunkuje od członkostwa w Spółdzielni. Członkostwo zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych nie jest obligatoryjne. Spółdzielnia zakłada uzyskanie wyniku finansowego - dochodu, który zgodnie z uchwałą Zebrania Przedstawicieli przeznaczony zostanie na działalność statutową tj. gospodarkę zasobami mieszkaniowymi.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy dochód jaki uzyska Spółdzielnia Mieszkaniowa z tytułu sprzedaży garaży i miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym będzie kwalifikowany do przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

(pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, dochód uzyskany z działalności statutowej Spółdzielni Mieszkaniowej, o którym mowa w pytaniu, przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych Spółdzielni mieszczący się w określeniu art. 17 ust. 1 pkt 44 oraz art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowi przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Działalność inwestycyjna to jest budowa lokali jest realizacją podstawowej działalności Spółdzielni wynikającej z art. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Nadwyżka ceny sprzedaży nad kosztami wytworzenia lokali (dochód) przeznaczona na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych Spółdzielni.

Stanowisko Wnioskodawcy ma odzwierciedlenie w indywidualnych interpretacjach wydawanych przez Dyrektorów Izb Skarbowych dla Spółdzielni Mieszkaniowych w analogicznych do przedmiotowego wniosku, a to między innymi:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 05 sierpnia 2010r. sygnatura IPPB3/423-349/10-2/MC,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 08 listopada 2009r. sygnatura ITPB3/423-454b/09/PS,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 25 lutego 2010r. sygnatura IBPBI/2/423-292/10/CzP.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. określana dalej updop), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

W myśl zaś art. 7 ust. 2 updop dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W świetle powyższego opodatkowaniu podlegać będą:

  • dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych,
  • dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Powołana ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji: zasobów mieszkaniowych oraz gospodarki zasobami mieszkaniowymi, dlatego też należy sięgnąć do wykładni językowej powyższych pojęć.

Przez zasoby mieszkaniowe, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Zasadne jest więc zaliczenie do zasobów mieszkaniowych:

  1. budynków mieszkalnych wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże,
  2. pomieszczeń znajdujących się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związanych z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, w szczególności: budynków (pomieszczeń) administracji osiedlowej, kotłowni i hydroforni wolnostojących, osiedlowych warsztatów (zakładów) konserwacyjno-remontowych,
  3. urządzeń i uzbrojenia terenów, na których znajdują się w/w budynki, w szczególności: zbiorników-dołów gnilnych, szamb, rurociągów i przewodów sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej, ciepłowniczej, sieci elektroenergetycznych i telefonicznych, budowli inżynieryjnych (studni itp.), budowli komunikacyjnych (np: drogi osiedlowe, ulice, chodniki), innych budowli i urządzeń związanych z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie budynków mieszkalnych (np: latarnie oświetleniowe, ogrodzenia).
  4. gruntów na których posadowione są budynki mieszkalne.

W odniesieniu do drugiego z ww. pojęć wskazać należy, iż z definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo PWN) wynika, że pojęcie gospodarki nie ogranicza się tylko do zarządzania i dysponowania, ale obejmuje także całość mechanizmów i warunków działania podmiotów gospodarczych związanych z wytwarzaniem i podziałem dóbr i usług. Uwzględniając zakres tak rozumianego pojęcia gospodarka oraz pojęcia zasoby mieszkaniowe, na które składają się m.in. garaże oraz miejsca parkingowe przypisane do lokali mieszkalnych, uzasadnione jest twierdzenie, że przez gospodarkę zasobami mieszkaniowymi należy rozumieć całość działań mających na celu prawidłowe gospodarowanie substancją mieszkaniową znajdującą się w budynku mieszkalnym.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa w ramach swojej działalności realizuje budowę budynków mieszkalnych z garażami, miejscami postojowymi w garażu wielostanowiskowym oraz lokalami użytkowymi, które następnie sprzedaje.

Wobec powyższego, przychody uzyskane ze sprzedaży zasobu mieszkaniowego stanowią przychody dotyczące gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Garaże i miejsca postojowe w garażu wielostanowiskowym przypisane (przynależne) do lokali mieszkalnych, mieszczą się w pojęciu zasobów mieszkaniowych Spółdzielni. Przychód uzyskany z ich sprzedaży pochodzi zatem z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Natomiast garaże oraz miejsca postojowe nieprzypisane do lokali mieszkalnych nie mieszczą się w pojęciu zasobów mieszkaniowych Spółdzielni, gdyż jak wynika z przedstawionej powyżej definicji zasobów mieszkaniowych, garaże oraz miejsca postojowe nieprzypisane do lokali mieszkalnych nie należą do żadnej ze wskazanych powyżej grup pomieszczeń pozostałych i urządzeń wchodzących w skład budynku mieszkalnego lub znajdujących się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców (ułatwiających im dostęp do budynku mieszkalnego, zapewniających sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie). Jeżeli są one przynależne do lokali użytkowych to wskazać należy, iż istotą tych lokali jest ich niemieszkalne przeznaczenie, co oznacza, iż nie można ich zaliczyć do zasobów mieszkaniowych. Zatem dochód uzyskany z tytułu sprzedaży garaży oraz miejsc postojowych przypisanych do lokali użytkowych, nie pochodzi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

W świetle powyższego przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości zaliczenia do dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi dochodu ze sprzedaży garaży i miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym:

  • przypisanych do lokali mieszkalnych jest prawidłowe,
  • nieprzypisanych do lokali mieszkalnych jest nieprawidłowe

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Spółdzielnię pism różnych Organów podatkowych, tut. Organ podkreśla, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach w odzwierciedleniu do konkretnego stanu faktycznego i nie mają charakteru wiążącej wykładni prawa podatkowego.

Nadmienia się, że w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i 3 wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach