P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD III/423/1/182/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.10.2006, sygn. PD III/423/1/182/06, Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze stwierdza, że stanowisko Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc - przedstawione we wniosku z dnia 14.09.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej uznania za koszt uzyskania przychodów wartości zużytych w działalności gospodarczej darowizn rzeczowych w formie środków obrotowych jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 14.09.2006 r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze wniosek Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia.

Stan faktyczny oraz stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w opisywanej sprawie.

Z treści przedłożonego wniosku wynika, iż Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc otrzymuje darowizny rzeczowe w postaci środków obrotowych zaliczając ich wartość do przychodów podatkowych. W momencie przekazania ich do wykorzystania wartość tych środków odnoszona jest w ciężar kosztów zużycia materiałów.

Zapytanie Jednostki brzmi: czy wartość składników rzeczowych otrzymanych w formie darowizny jest kosztem uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Jednostki wartość zużytych w działalności darowizn rzeczowych w formie środków obrotowych (środków nie mających charakteru aktywów trwałych) stanowi podatkowy koszt uzyskania przychodów pod warunkiem nie wyliczenia ich w art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, mimo braku poniesionych wydatków związanych z tą darowizną.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc otrzymuje często darowizny rzeczowe w postaci składników wyposażenia nie stanowiących aktywów trwałych, środków żywnościowych oraz lekarstw. Jednostka zalicza wartość otrzymanej darowizny rzeczowej do przychodów podatkowych zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym odo osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.). Przepis ten stanowi, iż przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

W momencie przekazania do wykorzystania wartość tych środków (pochodząca z darowizn) odnoszona jest w ciężar kosztów zużycia materiałów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Aby wydatek stał się kosztem uzyskania przychodów, pomiędzy wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo- skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. W tej konkretnej sytuacji nie mamy do czynienia z poniesieniem wydatku lecz bezpłatnym pozyskaniem rzeczy, których wartość już w momencie otrzymania stanowi przychód podatkowy Jednostki.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że stanowisko Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc przedstawione w powołanym na wstępie piśmie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Jak stanowi art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze