POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1472/ROP1/423-369/36 /06/PK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.02.2006, sygn. 1472/ROP1/423-369/36 /06/PK, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 20.12.2005 r. (data wpływu do tutejszego urzędu 22.12.2005 r. )

postanawia

uznać stanowisko podatnika za prawidłowe

UZASADNIENIE

Spółka zawarła z innym podmiotem (dalej Wynajmujący) umowę najmu powierzchni biurowej. Umowa została zawarta na czas określony do dnia 1 grudnia 2005 r., z możliwością jej przedłużenia. Spółka dokonała adaptacji wynajmowanej powierzchni do własnych potrzeb. Najem został zakończony w przewidzianym w umowie terminie tj. 1 grudnia 2005 r. W związku z zakończeniem najmu na Spółce ciąży obowiązek przywrócenia wynajmowanej powierzchni do stanu poprzedniego. Obowiązek ten wynika z treści Umowy najmu. W dniu 20 kwietnia 2005 r. strony zawarły Aneks do Umowy najmu zgodnie, z którym w przypadku zakończenia najmu obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego zostanie przez Spółkę wykonany poprzez zapłatę na rzecz Wynajmującego określonej kwoty pieniędzy (§ 1 ust. 4 Aneksu). Wynajmujący udokumentował zapłatę przez spółkę kwoty, o której mowa w § 1 ust. 4 Aneksu przez wystawienie faktury VAT, w której kwotę tę obciążył 22 % VAT. W związku z powyższym pytanie Podatnika w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych brzmi:

Czy należność ta stanowi koszt uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Spółki w art. 16 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zostały wymienione koszty przywrócenia stanu poprzedniego w związku z zakończeniem umowy najmu. Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów należności określonej w § 1 ust. 4 aneksu uzależnione jest, zatem wyłącznie od istnienia związku tego wydatku z przychodami spółki. Koszt przywrócenia stanu faktycznego wynajmowanej powierzchni biurowej ? bez względu na to, czy dochodzi do faktycznego przywrócenia przez Spółkę stanu poprzedniego, czy następuje przez wypłatę na rzecz wynajmującego określonej należności - jest kosztem nierozerwalnie związanym z samym najmem. Koszty przywrócenia stanu poprzedniego jako koszty najmu stanowią ogólne koszty działalności spółki

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym i w oparciu o obowiązujące przepisy prawa zauważa co następuje:

Pojęcie kosztów uzyskania przychodów charakteryzuje art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz.654 ze zm.) który stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, iż wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wymienionych w ustawie w art. 16 ust. 1, są kosztami uzyskania przychodów o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Są to więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy. Aby podatnik mógł określony wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów winien wykazać bezpośredni związek tego wydatku nie tylko z prowadzoną działalnością, ale przede wszystkim to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego w roku podatkowym przychodu. Ustawodawca posłużył się określeniem ?w celu osiągnięcia przychodów? co przesądza o tym, że do uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu istotny jest cel, a nie skutek. Należy przy tym dodać, że to na Podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowo ? skutkowego między kosztem, a przychodem.

W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z koniecznością zwrotu dla Wynajmującego kwoty pieniędzy, na podstawie Aneksu do umowy - związanej z przywróceniem stanu poprzedniego w wynajmowanej powierzchni biurowej po zakończeniu umowy najmu. Taki wydatek nie podlega wyłączeniu na podstawie art. 16 ust. 1 w związku z czym, jeżeli wynajmowany lokal związany był z prowadzoną działalnością wówczas Spółka może zaliczyć przedmiotowe wydatki na rzecz Wynajmującego do kosztów uzyskania przychodów.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje, że odpowiedź w zakresie podatku od towarów i usług zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.

Niniejsza interpretacja, co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Zgodnie z art. 14 b § 1 ? 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie Spółce służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia (art. 236 i art. 239 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja Podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł (ustawa z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej (t.j. z 2004 r. Dz. U. Nr 253, poz. 2532.)).

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie