w zakresie konsekwencji podatkowych dla udziałowca pozostającego w spółce kapitałowej wynikających z umorzenia udziałów innego wspólnika tej spółki - Interpretacja - IBPBI/2/4510-96/15/BG

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2015, sygn. IBPBI/2/4510-96/15/BG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

w zakresie konsekwencji podatkowych dla udziałowca pozostającego w spółce kapitałowej wynikających z umorzenia udziałów innego wspólnika tej spółki

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 21 stycznia 2015 r. (data wpływu do tut. BKIP 23 stycznia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych dla udziałowca pozostającego w spółce kapitałowej wynikających z umorzenia udziałów innego wspólnika tej spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2015 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych dla udziałowca pozostającego w spółce kapitałowej wynikających z umorzenia udziałów innego wspólnika tej spółki.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka) podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Obecnie Spółka jest udziałowcem Spółki X Sp. z o.o. z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka Zależna). W ramach restrukturyzacji grupy kapitałowej, do której należy Wnioskodawca i Spółka Zależna, inna spółka (obecnie spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Polsce, która ulegnie przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) (dalej: SKA) może objąć udziały w Spółce Zależnej w zamian za wkład pieniężny.

W przyszłości może nastąpić umorzenie udziałów Spółki Zależnej należących do SKA, w drodze nabycia tych udziałów przez Spółkę Zależną za zgodą SKA, tj. w formie umorzenia dobrowolnego bądź też umorzenia przymusowego, o którym mowa w art. 199 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze. zm., winno być t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030 ze zm., dalej ksh) lub tzw. umorzenia automatycznego (art. 199 § 4 ksh). Na podstawie art. 199 § 3 ksh, za zgodą SKA, umorzenie zostanie dokonane nieodpłatnie, tj. bez wypłaty wynagrodzenia na jej rzecz. Umorzenie nastąpi w czasie, kiedy SKA będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, ponieważ zostanie przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością albo skończy się jej rok obrotowy, który rozpoczął się przed 1 stycznia 2014 r. Umorzenie nastąpi poprzez obniżenie kapitału zakładowego Spółki Zależnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z umorzeniem udziałów Spółki Zależnej powstanie dla Spółki przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych ...

Zdaniem Spółki, w związku z nieodpłatnym nabyciem przez Spółkę Zależną od SKA udziałów własnych w celu umorzenia lub ich przymusowym albo automatycznym umorzeniem, po stronie Spółki nie powstanie przychód/dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym jak i korporacyjnym, wynikających z posiadania udziałów. Tryb umarzania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością został uregulowany w art. 199 ksh.

Zgodnie z art. 199 § 1 ksh, udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki. Ponadto umowa spółki może stanowić, że udział ulega umorzeniu w razie ziszczenia się określonego zdarzenia bez powzięcia uchwały zgromadzenia wspólników. Stosuje się wówczas przepisy o umorzeniu przymusowym (art. 199 § 4 ksh).

Tym samym, umorzenie może być przeprowadzone:

  • za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziałów przez spółkę - umorzenie dobrowolne;
  • bez zgody wspólnika - umorzenie przymusowe;
  • w razie ziszczenia się określonego zdarzenia - umorzenie automatyczne.

Umorzenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, zgodnie z art. 199 § 3 ksh może nastąpić bez wypłaty wynagrodzenia na rzecz wspólnika, którego udziały są umarzane.

Pojęcie przychodu nie jest zdefiniowane przez ustawę z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej updop); art. 12 ust. 1 updop zawiera jedynie otwarty katalog przychodów. W praktyce dominuje jednak wykładania, że przysporzenie będzie uznane za przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, jeżeli ma konkretny wymiar finansowy i definitywny charakter, czyli, że w sposób trwały powiększa aktywa lub zmniejsza zobowiązania podatnika. Istnieje możliwość argumentowania, że w związku z nieodpłatnym umorzeniem udziałów SKA w Spółce Zależnej, wzrośnie wartość udziałów posiadanych przez Spółkę. Jednakże sam wzrost wartości nie będzie opodatkowany, tj. nie będzie stanowić przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 updop, aż do czasu zadysponowania udziałami przez Spółkę, np. w dacie zbycia udziałów w Spółce Zależnej lub ich unicestwienia np. w wyniku umorzenia lub likwidacji Spółki Zależnej. Wzrost wartości udziałów nie spowoduje bowiem trwałego zwiększenia aktywów, ani zmniejszenia zobowiązań Spółki.

Spółka nie uzyska również przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 updop, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także m.in. dochód z umorzenia udziałów (akcji). Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają wyłącznie takie dochody/przychody z udziału w zyskach osób prawnych, które zostały faktycznie uzyskane, tj. rzeczywiście otrzymane przez podatnika (wypłacone mu) stanowiące jego realne przysporzenie majątkowe. W związku z umorzeniem udziałów SKA w Spółce Zależnej, Spółka nie uzyska faktycznego (rzeczywistego/wymiernego) przysporzenia majątkowego; nie można więc mówić o powstaniu dochodu/przychodu z udziału w zyskach osób prawnych, który mógłby podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Ponadto, dochód z tytułu umorzenia udziałów może potencjalnie uzyskać podmiot, którego udziały w spółce są umarzane, a nie pozostali wspólnicy.

Jednocześnie brak jest w updop jakiegokolwiek innego przepisu, który mógłby mieć zastosowanie w analizowanej sytuacji i który wskazywałby na powstanie przychodu w następstwie umorzenia udziałów Spółki Zależnej po stronie Spółki - wspólnika pozostającego w Spółce Zależnej.

Stanowisko takie znalazło potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydanych przez:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 lipca 2011 r. Znak ITPB3/423-254/11/AW,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 stycznia 2012 r., Znak ITPB1/415-1090/11/TK,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 13 lutego 2013 r. Znak IPTPB3/423-423/12-4/MF,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 lipca 2014 r. nr IPPB2/415-330/14-2/PW.

Przytaczane we wniosku interpretacje zostały wydane w indywidualnych sprawach podatników, jednakże argumentacja w nich przedstawiona, której prawidłowość potwierdził Minister Finansów, jest analogiczna, jak argumenty zaprezentowane przez Wnioskodawcę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz.U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 941 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach