Stan faktyczny: - Interpretacja - BI/005-0825/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.11.2004, sygn. BI/005-0825/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Spółka z o.o., posiadająca wierzytelności zarachowane jako przychody należne, dokonała odpisów aktualizujących wartość tych wierzytelności. W 2003r. sąd rejonowy, na wniosek dłużnika spółki, otworzył postępowanie układowe.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów aktualizujących, z tym że kosztem uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 12 ust. 3 do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie ust. 2a pkt 1.

Stosownie do treści art. 16 ust. 2a pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 1992r. (w brzmieniu obowiązującym w 2003r.) nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną w przypadku określonym w ust. 1 pkt 26a, w szczególności jeżeli na wniosek dłużnika wszczęte zostało postępowanie ugodowe w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków albo postępowanie układowe w rozumieniu przepisów o postępowaniu układowym.

Jak wynika z przedstawionego stanu prawnego odpisy aktualizujące wartość nieściągalnej wierzytelności co do zasady nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Jednakże ustawodawca przewidział możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizujących dokonanych w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) - od tej części należności, która uprzednio zaliczona została do podlegających opodatkowaniu przychodów należnych - o ile nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona m.in. wszczęciem na wniosek dłużnika postępowania ugodowego lub układowego.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że nieściągalność wierzytelności zarachowanych przez spółkę do przychodów należnych została uprawdopodobniona poprzez otwarcie na wniosek dłużnika postępowania układowego, czyli stosownie do treści art. 16 ust. 2a pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 1992r. Zatem w rozpatrywanym przypadku w dacie otwarcia postępowania układowego (w 2003r.) odpisy aktualizujące mogły zostać zaliczone przez spółkę w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Izba Skarbowa w Gdańsku