W odpowiedzi na pismo z dnia 16.09.2004 r. oraz z 01 i 28.10.2004 r. z prośbą o interpretację przepisów podatkowych w kwestii opodatkowania podatkiem ... - Interpretacja - PDOF-415/35-2/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.11.2004, sygn. PDOF-415/35-2/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 16.09.2004 r. oraz z 01 i 28.10.2004 r. z prośbą o interpretację przepisów podatkowych w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu członka spółdzielni (osoby fizycznej) uzyskanego w wyniku podziału majątku likwidowanej spółdzielni - Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia i informuje:

Zapytanie dotyczy sytuacji gdzie sprzedany został budynek Spółdzielni, który według oświadczenia strony (pismo z 28.10.2004 r.) nie był wkładem członkowskim lecz stanowił własność Spółdzielni. Następnie w związku z rozpoczętą likwidacją spółdzielni nastąpił podział majątku likwidowanej spółdzielni pomiędzy jej członków (tj. osoby fizyczne) w tym również dochodu uzyskanego ze sprzedaży tego budynku. Zdaniem pytającego osiągnięty dochód byłby dwukrotnie opodatkowany tj. 19% podatkiem dochodowym od osób prawnych i 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz.654 z 2000 r. ze zm.) ma zastosowanie między innymi do opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych. Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 1 tej ustawy wydatki poniesione na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 są kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych bez względu na czas ich poniesienia.

W związku z powyższym dochód osiągnięty przez Spółdzielnię (osobę prawną) ze sprzedaży budynku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w wys. 19%.

Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się między innymi dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni). Na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 tej ustawy przychód członka spółdzielni (osoby fizycznej) uzyskany w wyniku podziału majątku likwidowanej spółdzielni podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wys. 19%.

W przedmiocie zapytania należy zwrócić uwagę na fakt, że sprzedany budynek Spółdzielni, nie był wkładem członkowskim lecz stanowił własność Spółdzielni i słusznie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako dochód podmiotu gospodarczego mającego osobowość prawną. Natomiast podział majątku likwidowanej spółdzielni stanowi dochód poszczególnych członków spółdzielni i jako dochód podatnika podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej