P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1472/ROP1/423-283/06/AJ

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.11.2006, sygn. 1472/ROP1/423-283/06/AJ, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 23.08.2006 r. złożonym w tutejszym Urzędzie w dniu 25.08.2006 r.


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku, Podatnik ("Spółka") jest właścicielem nieruchomości w Warszawie (dalej jako "Nieruchomość") składającej się z prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz nieruchomości budynkowej - budynek biurowy klasy A. W chwili obecnej Spółka prowadzi w Nieruchomości działalność polegającą na wynajmie powierzchni biurowych oraz handlowych (niestanowiących odrębnych lokali użytkowych w rozumieniu ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 r.) przedsiębiorcom prowadzącym działalność handlową i usługową.

Zakup i wybudowanie Nieruchomości jest finansowane za pomocą kredytu bankowego zaciągniętego przez Spółkę w walucie obcej (USD). W związku z wysokim poziomem stóp procentowych dla dolara amerykańskiego, Spółka dokona zamiany waluty (dalej: "Przewalutowanie") kredytu w ramach obowiązującej umowy kredytowej. Przewalutowanie będzie polegać na przeliczeniu salda zadłużenia określonego w dolarach amerykańskich na złote polskie (PLN). Następnie Spółka będzie dokonywać spłaty kredytu w walucie polskiej.

W wyniku zmiany kursu dolara między datą zaciągnięcia kredytu, a datą jego przewalutowania zostaną naliczone dodatnie różnice kursowe.

W związku z powyższym Spółka wnosi o wyjaśnienie, czy naliczenie różnic kursowych w wyniku przewalutowania kredytu stanowi przychód Wnioskodawcy w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 12 ust. 2a i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w momencie dokonania operacji przewalutowania lub późniejszej spłaty kredytu w walucie polskiej.

Zdaniem Podatnika w momencie przewalutowania kwoty kredytu nie dojdzie do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu związanego z wystąpieniem naliczonych dodatnich różnic kursowych. Do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu nie dojdzie także w momencie spłaty zobowiązania kredytowego w PLN. Dokonanie przewalutowania wpływa bowiem jedynie na wynik finansowy kredytobiorcy, a nie wynik podatkowy.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki wyrażone we wniosku.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) - dalej w skrócie u.p.d.o.p. - przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Stosownie do art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p. jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Natomiast na podstawie art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Jednak do przychodów nie zalicza się - na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p. - otrzymanych lub zwróconych pożyczek (z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek). Odpowiednio - nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek - zgodnie z dyspozycją art. 16 ust. 1 pkt 10a u.p.d.o.p.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 10a u.p.d.o.p. zaciągnięcie oraz spłata kwoty głównej kredytu nie stanowi odpowiednio ani przychodu, ani kosztu uzyskania przychodu. Czynność zmiany waluty (przewalutowanie), w której zostaje wyrażony kredyt, powoduje zmianę wartości jego części kapitałowej, ale nie zmienia faktu, że spłata kredytu pozostaje obojętna z punktu widzenia rozliczeń podatkowych.

O realizacji różnic kursowych dla celów podatkowych można mówić jedynie w przypadku faktycznej zapłaty zobowiązania lub faktycznego otrzymania należności w walucie obcej. Po przewalutowaniu Spółka będzie miała do spłaty kredyt wyrażony i płacony w walucie polskiej. Dokonanie spłaty kredytu w walucie polskiej nie może powodować powstania różnic kursowych - nie sposób bowiem stwierdzić, że powstają jakiekolwiek różnice kursowe wynikające z różnych kursów waluty obcej na dzień otrzymania i zapłaty zobowiązania.

W związku z powyższym, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uznaje za prawidłowe stanowisko Spółki, że do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu z tytułu różnic kursowych nie dojdzie w momencie przewalutowania kwoty kredytu z USD na PLN, jak również w momencie późniejszej spłaty zobowiązania kredytowego wyrażonego w PLN.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia. Interpretacja jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Pytającego.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia. W przypadku wniesienia zażalenia należy wnieść opłatę skarbową zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 oraz art. 9 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (t. j. Dz. U. Nr 253 z 2004 r., poz. 2532) w wysokości 5 zł od podania oraz 0,50 zł od każdego załącznika.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie