P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1472/ROP1/423-71/147/06/DP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.05.2006, sygn. 1472/ROP1/423-71/147/06/DP, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana P. działającego w imieniu A... Sp. z o.o z dnia 24.02.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 28.02.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 2 za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym Spółka A... Sp. z o.o umową z dnia 31.01.2006 r. nabyła 100% pakiet udziałów w spółce B... Sp. z o.o. od dotychczasowych udziałowców (Sprzedający) za kwotę stanowiącą równowartość w złotych kwoty ... mln EUR. Z uwagi na to, że A... nie dysponował wystarczającymi środkami własnymi, które pozwoliłyby sfinansować nabycie udziałów w B..., część niezbędnych środków, tj. kwota ...mln EUR pochodziła z kredytu bankowego udzielonego przez Bank X... w dniu 26.01.2006 r. Aktualnie, w celu uproszczenia struktury własnościowej A... planuje połączenie z B... . Połączenie będzie dokonane poprzez przejęcie B... przez A....

W związku z powyższym stanem faktycznym podatnik zwraca się z wnioskiem o dokonanie interpretacji przepisów art. 15, art. 16 ust. 1 pkt. 8 oraz 16 ust. 1 pkt. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie (oznaczone nr 2):

czy odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup udziałów w B... płacone już po dokonaniu połączenia obydwu spółek będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w momencie zapłaty lub kapitalizacji?

W przedmiotowej sytuacji, zdaniem Spółki, fakt potencjalnego połączenia spółek poprzez przejęcie B... przez A... nie wpływa na możliwość i sposób zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego na nabycie udziałów w B.... Odsetki te powinny być zaliczone do kosztów uzyskania podatkowych A... w momencie zapłaty lub kapitalizacji. Stanowisko powyższe Spółka wywodzi wprost z dyspozycji art. 93 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej - przepisów regulujących zasady następstwa prawnego w przypadku łączenia się podmiotów wymienionych w tym przepisie. Ponadto Spółka powołuje się na praktykę organów podatkowych w tym zakresie.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po zapoznaniu się z przedstawionymi we wniosku okolicznościami wyjaśnia co następuje:

Konstrukcja kosztów uzyskania przychodów, określona w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) oparta jest na klauzuli generalnej stanowiącej, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkami enumeratywnie wymienionymi w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Podatnik ma więc prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków jeżeli pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Art. 16 ust. 1 pkt. 8 powołanej ustawy wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatki na objęcie lub nabycie udziałów, pozwalając jednakże na zakwalifikowanie ich do kosztów uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodów z odpłatnego zbycia tych udziałów, zatem - w momencie ich zbycia. Przedmiotowe "wydatki na nabycie udziałów" należy jednakże odnieść do wydatków bezpośrednio warunkujących nabycie udziałów, tj. takich bez których poniesienia nie byłoby możliwe ich skuteczne nabycie, np. zapłacona cena, opłaty notarialne, opłata skarbowa, prowizja maklerska. Odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych w celu finansowania nabycia udziałów w spółce nie zalicza się do wydatków bezpośrednio warunkujących nabycie tych udziałów. Należy bowiem rozróżnić wydatki na nabycie udziałów od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Odsetki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie zapłaty, pod warunkiem jednak, że stanowią wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 15 ust. 1 w/w ustawy. Skapitalizowane odsetki od kredytu będą stanowiły natomiast dla kredytobiorcy koszt uzyskania przychodu - zgodnie z dyspozycją art. 16 ust.1 pkt.10 a - w dacie ich kapitalizacji. Stanowisko powyższe potwierdza orzecznictwo oraz praktyka organów podatkowych.

W opisanym stanie faktycznym mamy do czynienia z planowanym połączeniem Spółki z podmiotem zbywającym udziały. Należy uznać, że odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup udziałów stanowić będą koszty uzyskania przychodów Spółki powstałej na skutek połączenia w momencie zapłaty lub kapitalizacji odsetek, pod warunkiem, że nie będą zachodzić okoliczności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 lub 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Możliwość zaliczenia ww. odsetek do kosztów uzyskania przychodów po połączeniu spółek wynika z art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się: 1) osób prawnych, 2) osobowych spółek handlowych, 3) osobowych i kapitałowych spółek handlowych - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. Zgodnie z art. 93 § 2 pkt 1 powyższy przepis stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych).

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uznaje stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie