P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1433/NG/423/52/KO/2006

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.02.2006, sygn. 1433/NG/423/52/KO/2006, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 w związku z art. 14 a § 1 i § 4 oraz art.15 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów po rozpatrzeniu wniosku z dnia z dnia 15.11.2005r. / wpływ do Urzędu dnia 17.11.2005r./ w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

uznać za słuszne stanowisko wnioskodawcy przedstawione w pkt. 4 zapytania, w części dotyczącej nie uznania za przychód podatkowy nieodpłatnie otrzymanych w formie pierwszego wyposażenia od jednostki macierzystej środków trwałych oraz przyjętych na magazyn składników majątku obrotowego.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku Zakład jest gospodarstwem pomocniczym jednostki budżetowej, powołanym na mocy decyzji Nr 303/MON z dnia 7 października 2004r. w sprawie utworzenia gospodarstwa pomocniczego Mon. Zgodnie z wydaną decyzją Zakład rozpoczął swoją działalność z dniem 1 stycznia 2005 roku. Przedmiotem działalności Zakładu jest odpłatne świadczenie usług na rzecz jednostki macierzystej po kosztach własnych i odpłatne świadczenie usług na rzecz innych podmiotów z osiągniętym zyskiem.

Wnioskodawca wystąpił z zapytaniem, czy otrzymane od jednostki macierzystej, na dzień rozpoczęcia działalności pierwsze wyposażenie stanowi przychód podatkowy, a związane z nim koszty stanowią koszty uzyskania przychodów.

Wnioskodawca w przedmiotowej sprawie przedstawił swoje stanowisko. Zakład Obsługi Ministerstwa Obrony Narodowej na podstawie art.12ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uznał za przychód podatkowy, otrzymanych nieodpłatnie w formie pierwszego wyposażenia od jednostki macierzystej środków trwałych oraz przyjętych składników majątku obrotowego na podstawie art.12 ust.4 pkt.14 ustawy, a tym samym nie zalicza związanych z ich użytkowaniem kosztów jako kosztów uzyskania przychodów. Zakład jest gospodarstwem pomocniczym jednostki budżetowej. Jako jednostka sektora finansów publicznych działa na zasadach określonych w art.20 ustawy o finansach publicznych /Dz. U. Nr 15, poz. 148 ze zm./ w myśl art.20 pkt.8 powołanej ustawy nowo utworzone gospodarstwo pomocnicze jednostki budżetowej może otrzymywać z budżetu dotację na pierwsze wyposażenie w środki obrotowe.

Co oznacza prawo otrzymania aktywów finansowych na zakup środków obrotowych. Gospodarstwo otrzymało ? pierwsze wyposażenie środków trwałych i środki obrotowe?- zwane składnikami majątku obrotowego.W tym miejscu należy podkreślić, że zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt.18 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości /Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm./ przez ?aktywa obrotowe? rozumie się przez to tę część aktywów jednostki, które w przypadku;a/ aktywów rzeczowych , o których mowa w pkt.19- są przeznaczane do zbycia lub zużycia w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego lub w ciągu normalnego cyklu operacyjnego właściwego dla danej działalności, jeżeli trwa on dłużej niż 12 miesięcy,b/ aktywów finansowych, o których mowa w pkt. 24 ? są płatne i wymagalne lub przeznaczone do zbycia w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego lub od daty ich założenia, wystawienia lub nabycia, albo stanowią aktywa pieniężne,c/ należności krótkoterminowych- obejmują ogół należności z tytułu dostaw i usług oraz całości lub części należności z innych tytułów niezaliczonych do aktywów finansowych, a które stają się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego,d/ rozliczeń międzyokresowych ? trwają nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia bilansowego. Zgodnie z pkt. 19 art.3 ust.1 ustawy przez ?rzeczowe aktywa obrotowe? ? rozumie się przez to materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby, wytworzone lub przetworzone przez jednostkę produkty gotowe / wyroby i usługi / zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji, półprodukty oraz towary nabyte w celu odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym. Zakład na dzień rozpoczęcia swojej działalności otrzymał z budżetu pierwsze wyposażenie w środki obrotowe, tj. nieodpłatnie przekazane przez jednostkę macierzystą składniki majątkowe- środki trwałe i środki majątku obrotowego, na podstawie protokołu zdawczo- odbiorczego sporządzonego, według stanów ewidencyjnych na dzień 31.12.2004r., pomiędzy Oddziałem a Zakładem obsługi.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992r.o podatku dochodowym o osób prawnych /Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm./ - wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń nie będzie stanowić przychodu podatkowego gospodarstwa pomocniczego, a tym samym koszty związane z ich użytkowaniem nie będą stanowić kosztów podatkowych podstawa prawna;1/ otrzymane nieodpłatnie środki trwałe na podstawie art.12ust.1 pkt.2,2/ otrzymane nieodpłatnie składniki majątku obrotowego na podstawie art.12 ust. 4 pkt.14.

Stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w przedmiotowej sprawie zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa ?Mokotów jest prawidłowe. W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w momencie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art.14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika i inkasenta. Zgodnie z art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji zgodnie z przepisami ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art.14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie na postanowienie winno odpowiadać wymogą określonym w art.222 ustawy Ordynacja podatkowa i podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów