- Interpretacja - ZD/423-297/04

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.02.2005, sygn. ZD/423-297/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

      Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskująca zakupuje wyroby chemiczne podlegające opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Jednakże, zgodnie z dyspozycją § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, ze względu na przeznaczenie tych towarów inne niż cele opałowe i napędowe, korzystają one ze zwolnienia z podatku akcyzowego, przy spełnieniu dodatkowego warunku zwolnienia, tj. podlegania przez nabywcę szczególnemu nadzorowi podatkowemu. W związku z powyższym, Wnioskująca zakupuje towary bez akcyzy, a także sprzedaje je do większości klientów bez akcyzy. W przypadku, gdy odbiorcy nie podlegają szczególnemu nadzorowi podatkowemu, Spółka nalicza przy sprzedaży należny podatek akcyzowy i odprowadza go do Urzędu Celnego zgodnie z ustawą z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym. Akcyza ta zwiększa cenę sprzedaży netto i od tej zwiększonej ceny obliczany jest podatek VAT.

      Cena netto, obejmująca także podatek akcyzowy, stanowi przychód do opodatkowania, natomiast kwota akcyzy podlegająca wpłacie do Urzędu Celnego, a wynikająca z deklaracji AKC-3 stanowi dla Podatnika koszt uzyskania przychodu.

      W opinii Wnioskującej, podatek akcyzowy naliczany w momencie sprzedaży jest czynnikiem cenotwórczym, co oznacza, że jest wliczany w cenę sprzedaży i stanowi przychód do opodatkowania. Co do zasady podatek ten jest podatkiem kosztowym, dlatego wpłatę akcyzy do Urzędu Celnego Podatnik traktuje jako koszt uzyskania przychodu.

      Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

      Podstawę prawną kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów, stanowi przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), stosownie do którego, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, wyłączywszy wydatki enumeratywnie wskazane w art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

      Wobec faktu, iż należny podatek akcyzowy, poza sytuacją objętą przepisem art. 16 ust. 1 pkt 47, nie został ujęty w katalogu wyłączeń, zatem stanowić może koszt uzyskania przychodów, zważywszy na okoliczność, iż obowiązek naliczenia tego podatku przy sprzedaży nakładają na Podatnika odrębne przepisy.

      Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 3 (zdanie pierwsze) ustawy podatkowej, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

      Natomiast, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.

      Przywołany przepis (pkt 9 ust. 4) wyłącza z przychodów podatkowych tylko należny podatek od towarów i usług, wobec czego pozostałe elementy składowe ceny sprzedaży zostają włączone do przychodów podatkowych, w tym również należy podatek akcyzowy.

      Zatem Wnioskująca uprawniona jest do uwzględniania podatku akcyzowego, zawartego w cenie sprzedaży, w kosztach uzyskania przychodów i jednocześnie obowiązana jest do jego zakwalifikowania do przychodów podatkowych.

      Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

      Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu