Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego... - Interpretacja - 1435/DP1/423-50/05/KS

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.05.2005, sygn. 1435/DP1/423-50/05/KS, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.04.2005r ( data wpływu 15.04.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki dotyczącej uznania za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne udokumentowanych postanowieniem o nieściągalności wydanym na rzecz innego wierzyciela


postanawia


nie potwierdzić stanowiska podatnika.


Uzasadnienie


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik jest wierzycielem hurtowni z tytułu należności za książki. Spółka dotychczas nie wystąpiła do sądu przeciwko dłużnikowi. Uczynili to natomiast inni wierzyciele , którzy posiadają postanowienia komornika o nieściągalności wierzytelności od w/w dłużnika. W ocenie Spółki , znając sytuację dłużnika i wiedząc, że komornik wydał wspomniane postanowienia wobec innych wierzycieli, ma ona prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w/w wierzytelność, zarachowaną jako przychód.

Stosownie do postanowień art. 16 ust.1 pkt 25 lit. a) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana w sposób określony w ust. 2.

Na podstawie art. 16 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy za wierzytelności o których mowa w ust. 1 pkt 25 , uważa się te wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana postanowieniem o nieściągalności , uznanym przez wierzyciela jako odpowiadającym stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego.

Postanowienie o nieściągalności wierzytelności stanowiące podstawę do zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodu stanowi akt administracyjny. Opierając się na definicji aktu administracyjnego (Z. Cieślak, J. Jagielski, J. Lang, J. Służewski, M. Wierzbowski, A. Wiktorowska, Prawo administracyjne, Warszawa 1996r., str.81) - akt administracyjny to "oparte na przepisach prawa administracyjnego władcze jednostronne oświadczenie woli organu administracji publicznej, określające sytuację prawną konkretnie wskazanego adresata w indywidualnie oznaczonej sprawie".
Z definicji tej wynika, iż akt ten jest skierowany do konkretnego adresata, a więc podmiot nie będący adresatem nie może wywodzić dla siebie z aktu skierowanego do innego podmiotu określonych skutków prawnych.

W związku z tym nie jest możliwe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu Spółki wierzytelności odpisanej jako nieściągalna, udokumentowanej jedynie postanowieniem o nieściągalności wydanym na rzecz innego wierzyciela.

Wobec powyższego tut. organ podatkowy nie potwierdza stanowiska podatnika.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście