Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż Towarzystwo jest spółką z o.o. ze 100 % udziałem Gminy. W chwili założenia ww. sp... - Interpretacja - USP-II-443/102/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.12.2004, sygn. USP-II-443/102/2004, Urząd Skarbowy w Białogardzie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż Towarzystwo jest spółką z o.o. ze 100 % udziałem Gminy. W chwili założenia ww. spółki wniesiony był wkład gotówkowy oraz aport w postaci gruntu (przeznaczonych pod zabudowę). Zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o zbyciu jednej z działek, uprzednio wniesionej jako aport.

W związku z powyższym podatnik ma wątpliwości, czy:

  1. Sprzedaż ww. gruntu w świetle przepisów o podatku VAT będzie podlegało temu podatkowi?
  2. 2. Przychód uzyskany przez TBS sp. z o.o. ze sprzedaży działki gruntu wniesionej uprzednio do TBS w formie aportu, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowy

    Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż sprzedaż ww. gruntu:

    Ad. 1 Nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, albowiem spółka sprzedając składniki majątkowe wniesione do niej aportem w 2001 roku nie odliczyła podatku naliczonego (aport zwolniony wg ust. 1 pkt 3 Dz. U. Nr 27 z 26 marca 2002 roku a obecnie wg § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Dz. U. Nr 97, poz. 970),

    Ad. 2 Przychód uzyskany ze spzedazy podlega opodatkowaniu po odjęciu kosztu uzyskania przychodu. W tym przypadku wysokość kosztu uzyskania przychodu równa będzie wartości początkowej wniesionej działki gruntu. Pozostałą kwota uzyskana ze sprzedaży stanowi przychód do opodatkowania. W przypadku zaś przeznaczenia tego dochodu na cele wg art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych korzysta ze zwolnienia od podatku.

    Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białogardzie stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe w części dotyczącej punktu 1.

    W przedmiotowej sprawie mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:

    • art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 41 ust. 1 oraz art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), art. 7 ust. 1 i ust. 2, art. 14 ust. 1, art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 1, art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. j ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst Dz. U. Nr 54, poz. 654 z 2000 r. ze zm.),
    • art. 5 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957 ze zm.).

    Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

    Ad. 1.

    Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towary w ustawie zostały zdefiniowane jako rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

    Zgodnie z powyższym od 1 maja 2004 roku sprzedaż gruntu stanowi dostawę towaru i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Sposób opodatkowania dostawy gruntu zróżnicowany jest w zależności od rodzaju gruntu. Wskazać należy, iż stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich - tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę (o takim charakterze tych gruntów decydować powinien plan zagospodarowania przestrzennego danego obszaru). Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi bądź leśnymi, nie przeznaczonymi pod zabudowę - są zwolnione z VAT.

    Reasumując, dostawa niezabudowanego gruntu przeznaczonego pod zabudowę podlega na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT opodatkowaniu stawką podstawową tj. 22 %.

    Ad. 2.

    W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst: Dz. U. Nr 54, poz. 654 z 2000 r. ze zm.) przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

    Art. 15 ust. 1 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mówi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

    Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Jednak są kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

    W myśl przepisu art. 16g cytowanej ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej - ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych , nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej. Zgodnie z art. 7 ust. 1 i ust. 2 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

    Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

    Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 4 lit. j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody towarzystw budownictwa społecznego uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz na budowę mieszkań na wynajem.

    W świetle art. 5 ust.1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957 ze zm.) zwolnienia, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt. 4 lit. j ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r., stosuje się do dnia 31 grudnia 2004 r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2003 r.

    W świetle powyższego stwierdzić należy, że przychód uzyskany ze sprzedaży działki gruntu wniesionej uprzednio do Spółki w formie aportu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Kosztem uzyskania przychodów jest ustalona przez podatnika na dzień wniesienia udziału wartość działki gruntu. Dochód uzyskany ze sprzedaży działki gruntu w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz na budowę mieszkań na wynajem będzie wolny od podatku.

    Urząd Skarbowy w Białogardzie