Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urz... - Interpretacja - US72/ROP1/423/768/04/AJ

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.12.2004, sygn. US72/ROP1/423/768/04/AJ, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki przedstawionej w piśmie z dnia 03.11.2004 r. (data wpływu do tut. urzędu 04.11.2004 r.).

Jak wynika z pisma Spółka zakupiła w 2000 r. nieruchomość od Sp. z o.o. Po ogłoszeniu upadłości Sp. z o.o. Syndyk masy upadłości złożył pozew o uznanie umowy kupna nieruchomości za bezskuteczną w stosunku do masy upadłości (skarga pauliańska). Postanowieniem Sądu z dnia 02.04.2003 r. powództwo zostało zabezpieczone poprzez ustanowienie zarządu przymusowego na nieruchomości w osobie syndyka masy upadłości Sp. z o.o. do czasu prawomocnego zakończenia procesu.

Nieruchomość użytkowana jest przez dzierżawcę na podstawie umowy zawartej w 2000 r. Należności z tytułu tej umowy zostały zajęte przez Komornika Sądowego.

Spółka pyta, czy ustanowienie zarządcy przymusowego na nieruchomości stanowiącej jej własność stanowi podstawę do:- uznania, że Spółka nie jest podatnikiem w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu dzierżawy nieruchomości na której ustanowiono zarząd przymusowy;- nie uwzględnienia przez Spółkę kwoty osiągniętego przychodu z dzierżawy nieruchomości jako przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie brak podstaw do uznania, że Spółka nie jest podatnikiem w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu dzierżawy nieruchomości, na której ustanowiono zarząd przymusowy. Spółka pozostaje właścicielem nieruchomości i stroną umowy dzierżawy. Syndyk został ustanowiony zarządcą przymusowym nieruchomości w celu zabezpieczenia powództwa.

Stosownie do art. 935 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43 poz. 296 ze zm.) zarządca zajętej nieruchomości obowiązany jest wykonywać czynności potrzebne do prowadzenia prawidłowej gospodarki. Ma on prawo pobierać zamiast dłużnika wszelkie pożytki z nieruchomości, spieniężać je w granicach zwykłego zarządu oraz prowadzić sprawy, które przy wykonywaniu takiego zarządu okażą się potrzebne. W sprawach wynikających z zarządu nieruchomością zarządca może pozywać i być pozywany.

W myśl art. 936 w/w ustawy zarząd nie ma wpływu na umowy najmu lub dzierżawy obowiązujące w chwili jego ustanowienia. Zarządcy wolno jednak wypowiadać tego rodzaju umowy z zachowaniem obowiązujących przepisów oraz zawierać umowy na czas przyjęty przez zwyczaj miejscowy.

Tak więc Spółka nadal pozostaje podatnikiem w odniesieniu do wszystkich zobowiązań podatkowych, które mogą dotyczyć należącej do niej nieruchomości. Objęcie nieruchomości stanowiącej jej własność przez zarządcę przymusowego nie pozbawia Spółki tego statusu.

W myśl art. 12 ust 3c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychody z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne. Stroną umowy dzierżawy zgodnie z art. 936 Kodeksu postępowania cywilnego pozostaje Spółka, wobec czego kwota osiągniętego przychodu z dzierżawy nieruchomości stanowi jej przychód należny.

Reasumując zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie dochodu z dzierżawy przedmiotowej nieruchomości pozostaje nadal Spółka, ograniczona w prawach dysponowania tą nieruchomością na rzecz Zarządcy.

Zarządca przymusowy posiada uprawnienia wskazane w Kodeksie postępowania cywilnego, w tym uprawnienie do pobierania wszelkich pożytków z nieruchomości.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie