W odpowiedzi na Wasze pismo z dn. 26.09.2003 r. (data wpływu do tut. Urzędu - 01.10.2003 r.), nr pisma - bez znaku w sprawie interpretacji przepisów p... - Interpretacja - DP-423/35/2003

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.10.2003, sygn. DP-423/35/2003, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na Wasze pismo z dn. 26.09.2003 r. (data wpływu do tut. Urzędu - 01.10.2003 r.), nr pisma - bez znaku w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926, ze zm.) wyjaśnia:

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych ustalają rok podatkowy według zasad określonych w art. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.). Zgodnie z normą zawartą w pierwszym ustępie tego artykułu dopuszczalne jest (przy zastosowaniu określonych warunków) aby podatnik postanowił w swym statucie lub umowie, albo w innym dokumencie regulującym jego zasady ustrojowe, że rokiem podatkowym będzie okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych innych niżeli rok kalendarzowy.

Art. 8 ww. ustawy wprowadza dwie przesłanki, które muszą zostać spełnione, aby wybór innego roku podatkowego niż kalendarzowy lub zmiana roku podatkowego wywołała skutki prawne.Pierwszym warunkiem jest zamieszczenie odpowiedniego postanowienia w statucie lub umowie Spółki, natomiast drugim jest zawiadomienie w odpowiednim terminie właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Reguły określone w art. 8 ust. 3 ww. ustawy dotyczące zasad wyboru roku podatkowego innego niż kalendarzowy adresowane są do podatników kontynuujących działalność gospodarczą i określają sposób ustalenia pierwszego po zmianie roku podatkowego.

W odniesieniu do stanów faktycznych przedstawionych w piśmie Spółki, rok podatkowy należy określić kierując się ww. regułami, i tak :Bieżący rok podatkowy Spółki rozpoczął się w dniu 01.01.2003 r. i będzie trwał do 31.12.2003 r. W przypadku zmiany roku podatkowego, na podstawie art. 8 ust. 3 powołanej wyżej ustawy, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowoprzyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe. O zmianie roku podatkowego należy zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego (art. 8 ust. 4 cyt. ustawy), tj. do dnia 30.01. 2004 r.

Z wyżej omówionych przepisów wynika więc, że brak jest podstaw prawnych aby Podatnik występował do naczelnika urzędu skarbowego o zgodę na przedłużenie przyjętego przez Spółkę roku podatkowego i co więcej takie przedłużenie w sytuacji opisanej w pytaniu nie jest możliwe .

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że w rozpatrywanym przypadku według stanu faktycznego, opisanego przez Jednostkę, według stanu prawnego, obowiązującego w chwili obecnej, przedstawione stanowisko jest nie w pełni prawidłowe.

Powyżej przedstawione stanowisko w przedmiotowej sprawie jest zgodne z obowiązującymi w chwili obecnej przepisami podatkowymi oraz znaną tut. Naczelnikowi Urzędu, na dzień dzisiejszy, urzędową ich interpretacją Ministerstwa Finansów i orzecznictwem Sądu Najwyższego.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto