POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDP/423-4/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.06.2005, sygn. PDP/423-4/05, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - po rozpatrzeniu wniosku bez daty (wpływ 29.04.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 09.05.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w części dotyczącej zaliczenia do przychodów i zwolnienia przedmiotowego otrzymanej dotacji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem, które wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 29.04.2005 r., uzupełnionym w dniu 09.05.2005 r., Spółdzielnia zwróciła się z zapytaniem:
- Jakie skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych rodzi otrzymana z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dotacja na zakup prototypu pieca piekarniczego z wdrożoną energooszczędną technologią?

Z przedstawionego w piśmie stanowiska w sprawie wynika, że przedmiotową dotację Spółdzielnia otrzymała w dwóch ratach, tj. w dniu 25.06.2004 r. w kwocie 22.447,50 zł oraz w dniu 26.08.2004 r. w kwocie 21.654,83 zł i zaliczyła ją do przychodów podatkowych. Z kolei wykorzystując uprawnienia zawarte w art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wyłączyła ją z podstawy opodatkowania.
W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie znajdują następujące przepisy wyżej przywołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:
- art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy stanowiący, iż przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe;
- art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy, stosownie do którego, wolne od podatku są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, z zastrzeżeniem pkt 14 i 14a, otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m.Odnosząc się do zapytania w zakresie przychodów, biorąc pod uwagę powołane powyżej przepisy, podkreślić należy, iż kwota otrzymanej przez Spółdzielnię dotacji z Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zwiększy przychód podatkowy, który jednak nie zwiększy podstawy opodatkowania, bowiem przedmiotowa dotacja korzysta z przedstawionego powyżej zwolnienia z uwagi na to, że została przeznaczona na zakup wartości niematerialnej i prawnej w postaci wzoru użytkowego (prototyp pieca).

Dokonując oceny powyższego stanu faktycznego, należy uznać za słuszne przedstawione w piśmie stanowisko podatnika, że zaliczona do przychodów dotacja korzysta ze zwolnienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 u.O.p.).

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu