POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP/PD/423-029/06/AP

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.05.2006, sygn. DP/PD/423-029/06/AP, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na remont doku pływającego

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Stocznia planuje wykonać w 2006r. remont kapitalny doku pływającego, który jest składnikiem posiadanego majątku trwałego i służy jej podstawowej działalności. Planowane wydatki mają wynieść około 3 mln PLN.

Na tle powyższego pojawiła się wątpliwość, czy wydatki na remont doku pływającego stanowią koszty uzyskania przychodów jednorazowo w roku ich poniesienia, czy też należy je rozliczać w czasie?

Zdaniem Podatnika wydatki te powinny być rozliczane w czasie, by nie naruszyć zasady współmierności przychodów i kosztów.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Co do zasady nakłady ponoszone na składniki majątku trwałego wykorzystywanego przez podatnika w prowadzonej działalności gospodarczej mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów albo wprost, albo poprzez odpisy amortyzacyjne. Przy czym aby prawidłowo określić charakter poniesionych wydatków, w pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć, czy poniesione wydatki dotyczą wykonania w składnikach majątku trwałego prac o charakterze remontowym, czy też wydatki takie związane są z ulepszeniem tych składników.

Przez remont rozumie się wykonanie prac przywracających pierwotny stan techniczny i użytkowy środka trwałego, nie zwiększający jego wartości początkowej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza wszystkie poniesione nakłady zakwalifikować do kategorii remontu.

Zgodnie z art.15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

W myśl art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Przepis art. 15 ust. 4 ustawy ustanawia ogólną regułę, w myśl, której koszty uzyskania przychodu mogą być potrącone tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Oznacza to, że do kosztów uzyskania przychodów w danym roku podatkowym zaliczyć należy:

  1. koszty, które dotyczą danego roku podatkowego; będą to wszelkie koszty poniesione i dotyczące danego roku podatkowego, zarówno te które mają związek z przychodami danego roku, jak i te, które takiego bezpośredniego związku z osiąganymi przychodami nie mają,
  2. koszty poniesione w danym roku wiążące się z przychodami tego roku,
  3. koszty poniesione w latach poprzednich, ale dotyczące przychodów danego roku,
  4. koszty określone co do rodzaju i kwoty, które zostały zarachowane chociaż ich jeszcze faktycznie nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku,
  5. koszty, których zarachowanie do poprzedniego roku nie było możliwe.

W przypadku wydatków na remont należy zauważyć, że nie jest to koszt związany z określonymi przychodami. Okres ponoszenia nakładów na remonty na ogół przekracza nie tylko miesiąc, ale i rok. W przypadku wątpliwości co do momentu zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, należy przyjąć zasadę, iż w przypadku wydatków, które nie mogą być ściśle związane z konkretnym przychodem, należy je potrącać w roku/okresie ich poniesienia.

Wobec powyższego wydatki na remont składników majątku trwałego Podatnika, wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej, powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów już w roku, w którym je poniesiono, czyli w roku, w którym remont został wykonany i faktury otrzymane.

Zatem stanowisko Spółki, iż wydatki na remont doku pływającego dla celów podatkowych powinny być rozliczane w czasie jest nieprawidłowe.

Pomorski Urząd Skarbowy