P o s t a n o w i e n i e - Interpretacja - DP3/423-97/05/20899/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.03.2006, sygn. DP3/423-97/05/20899/2006, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P o s t a n o w i e n i e

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 21 grudnia 2005 r., znak: FK/186/2005 r. (data wpływu do urzędu: 23 grudnia 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnychstwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: Spółka z okazji Świąt oraz Nowego Roku wręczyła swoim kontrahentom upominki w postaci szampanów z naklejkami reklamującymi Spółkę. Koszt jednostkowy upominku mieścił się w granicach 10 zł. Wydatki poniesione na zakup przedmiotowych upominków Spółka uznała za koszt uzyskania przychodu w ramach reprezentacji do 0,25% przychodu.
Spółka zwróciła się o potwierdzenie prawidłowości postępowania

Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że stosownie do przepisu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o pdop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodów, chyba że reklama prowadzona jest w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób.
Przepisy podatkowe nie określają wartości ani rodzaju wydatków, które można zaliczyć do kosztów reprezentacji. Charakter tych wydatków winien być na tyle związany z prowadzoną działalnością by możliwa była ocena tego związku, oparta na zasadach logiki i doświadczenia życiowego.Stosownie bowiem do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Oznacza to, że musi istnieć ścisły związek pomiędzy poniesionym wydatkiem a powstaniem lub zwiększeniem przychodu.
Ta ogólna zasada dotyczy również kosztów reprezentacji, gdy reprezentacja prowadzona jest poprzez wręczanie upominków np. w postaci alkoholu. Ustawa podatkowa nie uzależnia zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na cele reprezentacji od wysokości ich poniesienia. Jeśli podatnik (Spółka) wykaże związek przyczynowy między wręczeniem upominku a osiągniętym przychodem, wówczas poniesione wydatki będą stanowiły limitowany koszt uzyskania przychodu w wysokości 0,25% przychodu.
Obowiązek udowodnienia celowości poniesionych wydatków spoczywa na Podatniku. Jeżeli Podatnik nie wykaże, że służyły one uzyskaniu przychodów, to nie ma podstaw do traktowania tych wydatków jako kosztów uzyskania przychodów.
Reasumując:
- Spółka może zliczyć do kosztów podatkowych wydatki na zakup upominków wręczanych kontrahentom w ramach reprezentacji pod warunkiem, że wykaże związek przyczynowy między wręczeniem upominku a osiągniętym przychodem;
- Spółka może zliczyć do kosztów podatkowych wydatki na zakup upominków wręczanych kontrahentom w ramach reprezentacji (zarówno wydatki do 100 zł jak i powyżej 100 zł) do wysokości 0,25% przychodu.Zakładając, że wręczone kontrahentom upominki są pośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą firmy i osiąganymi przez nią przychodami, nie występuje przeszkoda prawna do zaliczenia poniesionych wydatków na upominki do kosztów uzyskania przychodów do wysokości w/w limitu.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Małopolski Urząd Skarbowy