P o s t a n o w i e n i e - Interpretacja - DP3/423-25/06/25410

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.04.2006, sygn. DP3/423-25/06/25410, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P o s t a n o w i e n i e

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 26 stycznia 2006 r. znak L.dz. 251/01/2006 (data wpływu do urzędu: 31 stycznia 2006 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnychstwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowiskojest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w roku 2003 Spółka uzyskała dochody korzystające ze zwolnienia przedmiotowego, a na prowadzonej działalności gospodarczej poniosła stratę.
W zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT-8, Spółka wykazała, stratę w części D zeznania oraz stratę powiększoną o dochody wolne na podstawie art. 17 ust. 1 w części E zeznania CIT-8.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, w jakiej wysokości może odliczyć przedmiotową stratę, czy w wysokości wykazanej w części D zeznania CIT-8 t. j. przed odjęciem dochodów wolnych od podatku, czy stratę powiększoną o dochody wolne, wykazane w części E zeznania CIT-8.
Zdaniem wnoszącego wniosek, w świetle obowiązujących przepisów od dochodu można odliczyć stratę w wysokości wykazanej w części E zeznania CIT-8, t. j. powiększonej o dochody wolne.

Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o pdop, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Z kolei w myśl art. 7 ust. 4 ustawy o pdop, w związku z art. 7 ust. 3 przy ustalaniu straty nie uwzględnia się między innymi:
1) przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium RP lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku,
3) kosztów uzyskania przychodów o których mowa w pkt 1.
Przepis art. 7 ust. 5 ustawy o pdop zezwala obniżyć dochód o wysokość straty podatkowej poniesionej w poprzednich latach podatkowych, określając zasady odliczenia w taki sposób, iż o wysokość straty można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.
Zatem stosownie do treści cytowanego art. 7 ust. 4 ustawy o pdop przy ustalaniu straty za rok 2003 podlegającej odliczeniu Spółka nie powinna uwzględniać zarówno przychodów jak i kosztów ich uzyskania, jeżeli dochody te korzystają ze zwolnienia przedmiotowego.
Reasumując: Spółce przysługuje, zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o pdop prawo do obniżenia dochodu w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych o wysokość straty ustalonej w sposób wskazany w cytowanym art. 7 ust. 2 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych t. j. wykazanej w części E zeznania CIT-8, z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Małopolski Urząd Skarbowy