P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - ZD/423-25-42/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.03.2005, sygn. ZD/423-25-42/05, Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
II/423-002/37/7790/05/KPS, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
PDF-III-415(20)04, informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy po analizie złożonego w dniu 14 stycznia 2005 r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

uznać, że przedstawione przez Podatnika stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2005 r. do tutejszego Organu wpłynął wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Podatnik dokonał wypłaty wynagrodzenia za pracę za miesiąc styczeń 2005r. w styczniu i lutym 2005r. Jednostka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów miesiąca stycznia część wynagrodzeń wypłaconych w styczniu natomiast do kosztów lutego została zaliczona część wynagrodzeń za styczeń wypłaconych w lutym. W przypadku gdy podatnik nie przekazał w danym dniu do kasy wynagrodzeń za styczeń wraz z dyspozycją ich wypłaty, to kwota tych wynagrodzeń nie została przez Spółkę zaliczona w styczniu do kosztów uzyskania przychodów. Wątpliwości Spółki dotyczą prawidłowego zdefiniowania pojęcia - niepostawione do dyspozycji wypłaty.

Zdaniem Jednostki niepostawiona do dyspozycji wypłata to taka wypłata która nie została przekazana w danym dniu do kasy wraz z dyspozycją jej wypłaty.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez Jednostkę stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego tutejszy Organ stwierdza, co następuje.

Mocą nowelizacji ustawy z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. z 2004r. Nr 254, poz. 2533) ustawodawca wprowadził zmiany dotyczące zasad rozliczania tzw. kosztów pracowniczych. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Przepisy ustaw podatkowych nie definiują poszczególnych pojęć zawartych w przepisach prawa podatkowego, zatem należy przyjąć ich potoczne znaczenie. Należy przyjąć, iż niepostawiona do dyspozycji wypłata - to w przedstawionym stanie faktycznym taka wypłata która nie została przekazana do kasy wraz z dyspozycją jej wypłaty pracownikowi. Zatem słusznie Spółka nie zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów miesiąca stycznia kwot styczniowych wynagrodzeń, których nie przekazano do kasy wraz z dyspozycją ich wypłaty.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza odpowiedź dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielenia.

Zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej udzielona odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo złożenia zażalenia na niniejsze postanowienie. Zażalenie, zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tutejszego Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy