P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PDP/423-4/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.03.2005, sygn. PDP/423-4/05, Urząd Skarbowy w Brzesku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t. j.: Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17-02-2005 roku w sprawie o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z pisma z dnia roku wynika, iż w dniu 30-12-2004 r. roku Spółka korzystała z usług notariusza polegających na sporządzeniu aktu notarialnego w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego w wyniku wniesienia przez wspólnika Gminę wkładu niepieniężnego (aportu). Faktura za usługę notarialną została wystawiona w dniu 07-01-2005 roku. Cena brutto za wykonanie usługi wyniosła 9.840,52 zł. Płatność nastąpiła przelewem w dniu 12-01-2005 roku. Z dołączonego do zapytania aktu notarialnego wynika, iż przedmiotem aportu były środki trwałe.
Spółka zwróciła się o udzielenie interpretacji czy wydatek poniesiony na sporządzenie aktu notarialnego stanowi koszt uzyskania przychodów w 2004 roku czy w 2005 roku.

Zdaniem Spółki wydatek poniesiony w związku ze sporządzeniem aktu notarialnego będzie stanowić koszt 2005 roku.

Punktem wyjścia przy rozstrzygnięciu kwestii związanych z momentem, w którym dany wydatek może być zaliczony przez osobę prawną do kosztów uzyskania przychodów jest treść art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15-02-1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j.: Dz. U. z 2000 Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, t. j. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Powyższe zasady rozliczania kosztów w czasie dotyczą wydatków, które służą uzyskaniu określonego przychodu (np.: zakup towarów) lub wydatków dotyczących zdarzeń gospodarczych, które zaistniały w danym roku podatkowym lub w danym roku podatkowym i określonych latach następnych. Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzesku wydatek, który poniosła Spółka w związku ze sporządzeniem aktu notarialnego należy do grupy wydatków, których efekty Spółka będzie wykorzystywała w prowadzonej działalności gospodarczej w okresie nieokreślonym, dłuższym niż rok podatkowy. Nie jest zatem możliwe prawidłowe określenie części w jakiej ten wydatek dotyczy danego roku lub określonych lat następnych. Dla takiej sytuacji ustawodawca nie określił szczegółowych zasad rozliczania kosztów w czasie. Wydatki takie podlegają potrąceniu w całości w roku ich poniesienia co jest zgodne z treścią dyspozycji ostatniej części przepisu art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Należy również nadmienić, iż zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ich wartość początkową jest ustalana przez podatnika na dzień wniesienia wkładu w wysokości nie wyższej od ich wartości rynkowej. W ocenie tut. organu podatkowego opłata notarialna w przypadku takiego nabycia nie podwyższa wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - w odróżnieniu od ich odpłatnego nabycia (art. 16g ust. 1 pkt 1 w związku z ust. 3).
Oznacza to, iż Spółka powinna zaliczyć wydatek z tytułu korzystania z usług notarialnych w kwocie 9.840,52 zł. do kosztów uzyskania przychodów w 2005 roku.

Na dzień wydania niniejszego postanowienia w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Brzesku