Czy w tak przedstawionym stanie faktycznym umowa cash poolingowa podlega pod regulacje Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie regul... - Interpretacja - ITPB3/423-525c/14/DK

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 05.02.2015, sygn. ITPB3/423-525c/14/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Czy w tak przedstawionym stanie faktycznym umowa cash poolingowa podlega pod regulacje Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie regulacji przy saldach dodatnich i otrzymywania odsetek, czy zastosowanie znajdą przepisy art. 21, 22 i 26 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tzw. podatku u źródła, certyfikat rezydencji, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2014 r. (data wpływu 7 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie poboru zryczałtowanego podatku dochodowego, tzw. podatku u źródła jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie poboru zryczałtowanego podatku dochodowego, tzw. podatku u źródła.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Spółka X Sp. z o.o, (zwana dalej Spółką) jest działającą według prawa polskiego spółką prawa handlowego. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej VAT i VAT UE oraz podatnikiem podatku dochodowego osób prawnych CIT. Spółka jest członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej Y składającej się ze spółek zlokalizowanych w różnych krajach, powiązane bezpośrednio poprzez właściciela lub pośrednio przez spółki córki (zwanej dalej Grupą).

Spółka jako polski podmiot prawny, odpowiednio zarejestrowany na terenie Polski, i polski rezydent podatkowy, zamierza przystąpić do wspólnego systemu zarządzania płynnością Grupy, czyli nierzeczywistego cash-poolingu (tzw. notional cash-pooling), połączonego z zasadą cash-pooling zero balancing stosowaną dla wszystkich rachunków bankowych w walucie PLN, NOK i EURO, w korespondencji z rachunkiem bankowym zagranicznym Pool Leadera tzw. rachunkiem głównym. System polega na konsolidacji rachunków bankowych w ich znaczeniu ekonomicznym, co będzie realizowane w oparciu o umowy cash-pooling i poprzez rzeczywiste skompensowanie wszystkich sald rachunków bankowych Uczestników systemu na koncie Pool Leadera, fińskiego rezydenta podatkowego, i dokonane przez Bank Z oddział w H (istota notional cash-pooling). W systemie cash-pooling oprócz Spółki będą uczestniczyć także inne podmioty wchodzące w skład Grupy. Przystąpienie do systemu realizowane jest poprzez podpisanie indywidualnej umowy z Pool Leaderem oraz stosownych umów bankowych.

Funkcje Pool Leadera tj. koordynatora systemu wspólnego zarządzania płynnością będzie pełnić spółka z kraju UE F XY. W sensie ekonomicznym poprzez umowy bankowe i w ramach systemu cash-pooling grupa kapitałowa zamierza zoptymalizować zarządzanie środkami finansowymi uczestników umowy poprzez poprawę płynności jej uczestników, zwiększenie efektywności zarządzania środkami finansowymi oraz zmniejszenie kosztów finansowania zewnętrznego dla Grupy i poszczególnych jej uczestników.

Istotą cash-poolingu w Grupie kapitałowej jest m.in. ustalenie skompensowanego poziomu odsetek dla Pool Leadera przez Bank obsługujący grupę. Dla wszystkich Uczestniczących Kont Bankowych następuje skompensowanie odsetek dodatnich i ujemnych i w zależności od kierunku nadwyżki uznanie na rzecz Pool Leadera lub obciążenia Pool Leadera tak ustalonymi odsetkami skumulowanymi.

Spółki Uczestniczące w systemie cash-pooling będą uznawane i/lub obciążane przez Pool Leadera odsetkami naliczonymi od sald swoich poszczególnych kont bankowych Uczestników przy użyciu narzędzi banku obsługującego. W związku z powyższym Spółka otworzyła rachunki bankowe własne dla walut PLN, NOK oraz EURO w Państwie Unii Europejskiej H, tzw. rachunki zagraniczne, nierezydenta oraz dodatkowo rachunek krajowy w walucie PLN, polskiego rezydenta. W ramach systemu działa także rachunek główny Pool Leadera na który będą transferowane środki lub niedobory na rachunkach Uczestników, w tym Spółki zgodnie z zasadą cash-pooling zero balancing.

Analizując stan faktyczny należy zaznaczyć, że Spółka będzie realizowała system cash-pooling przy zastosowaniu dwóch konstrukcji umów tzn. notional cash-pooling oraz zero-balancing cash-pooling. Pierwsza konstrukcja odnosi się do nierzeczywistego transferowania środków pomiędzy uczestnikami, natomiast druga do transferów pomiędzy rachunkami nierezydenckimi a rachunkiem głównym Pool Leadera.

W sensie ogólnym notional cash-pooling charakteryzuje się brakiem fizycznego transferu środków pomiędzy rachunkami bankowymi Uczestników. Środki są przekazywane wyłącznie w sposób nierzeczywisty. Salda, które podlegają rozliczeniu, tzw. rachunki bankowe uczestników (debetowe i/lub kredytowe), rzeczywiście stanowią własność uczestników systemu, zaś odsetki naliczane są od kwoty netto skompensowanych zgromadzonych przez uczestników sald rachunków bankowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu wynik odsetkowy zewnętrzny grupy jest bardziej korzystny, niż w przypadku oddzielnego inwestowania nadwyżek i ponoszenia kosztów finansowania przez posiadaczy poszczególnych rachunków poza tym systemem.

W wyniku zawartych umów pewną kontrolę operacyjną dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunkach krajowym i zagranicznych będzie sprawował Pool Leader, według warunków i na zasadach ustalonych z bankiem zapewniającym techniczną obsługę systemu cash-pooling dla Grupy tj. Z z siedzibą w B oddział w H.

Oprocentowanie posiadanych środków oraz oprocentowanie zadłużenia Spółki na rachunkach bankowych będzie naliczane według zasad rynkowych wynikających z umowy zawartej pomiędzy Bankiem obsługującym system cash-pooling i Pool Leaderem, do której zamierza przystąpić Spółka. Naliczenie będzie następować dla każdej waluty oraz każdego rachunku bankowego osobno. Bank uzna lub obciąży rachunek główny Pool Leadera skompensowanymi odsetkami czyli odsetkami netto całej grupy cash-poolowej. Natomiast uznania lub obciążenia naliczonymi odsetkami dodatnimi bądź ujemnymi poszczególnych Uczestników w tym Spółki dokonywać będzie Pool Leader dla każdego uczestnika i dla każdego rachunku bankowego osobno, przy zastosowaniu naliczeń Banku obsługującego tzw. odsetki brutto wszystkich Uczestników. Jedynymi transakcjami przychodowymi i kosztowymi uzyskiwanymi/ponoszonymi przez Spółkę będą otrzymywane i/lub płacone odsetki od rachunków bankowych, innych kosztów i wydatków na rzecz Pool Leadera Spółka nie będzie ponosiła.

W kontekście przedstawionego zdarzenia przyszłego postawiono następujące pytania.

Czy w tak przedstawionym stanie faktycznym umowa cash poolingowa podlega pod regulacje Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie regulacji:

  1. art. 9a Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dokumentacja cen transferowych) obowiązek dokumentacyjny transfer pricing w zakresie systemu cash pooling,
  2. odnośnie istnienia ograniczenia do zaliczania do kosztów opłat odsetkowych w świetle art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych cienka kapitalizacja oraz ryzyko zaliczania i wykazania płaconych odsetek i ich wysokość rozliczane metodą kasową pod względem Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
  3. przy saldach dodatnich i otrzymywania odsetek czy zastosowanie znajdą przepisy art. 21, 22 i 26 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tzw. podatku u źródła, certyfikat rezydencji, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Niniejsza interpretacja dotyczy pytania trzeciego w pozostałym zakresie sprawa zostanie rozpoznana odrębnie.

W odniesieniu do pytania trzeciego Spółka wskazała, że w zakresie otrzymywanych od sald ujemnych odsetek naliczanych przez bank organizujący a płaconych na rzecz Pool Leadera XY, tj. Spółkę z siedzibą w kraju Unii Europejskiej Finlandii, pełniącego zarazem centrum finansowo rozliczeniowe Grupy zdaniem Spółki znajdą zastosowanie przepisy art. 21, 22 i 26 ustawy o podatku od dochodów osób prawnych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez podatników o których mowa w art. 3 ust. 2 (tj. podatnika nie mającego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej siedziby lub Zarządu podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od tych dochodów) ustala się w wysokości 19% tych przychodów. Powyższe w świetle art. 21 ust. 2 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu. Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 3 zwalnia się od podatku dochodowego przychody o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1) (w tym odsetki) jeżeli spełnione są łącznie trzy warunki:

  1. wypłacającym należności jest Spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w przedmiotowym przypadku warunek spełniony wypłacającym jest Spółka, spełniająca te kryteria;
  2. Uzyskującym przychody jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska Państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania w opisywanym przypadku spełnione według stanu faktycznego Spółka XY jest podatnikiem fińskim posiadającym stosowny certyfikat;
  3. Spółka uzyskująca przychody XY posiada bezpośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) w kapitale Spółki. W świetle art. 21 ust. 3 pkt 3a warunek posiadania udziałów (akcji) uważa się także za spełniony jeżeli zarówno w kapitale Spółki jaki w kapitale Spółki XY inna Spółka podlegająca w innym Państwie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania i posiada bezpośrednio 25% udziałów (akcji) ten warunek nie jest spełniony;
  4. Odbiorcą należności jest spółka o której mowa w punkcie 2 albo zagraniczny zakład spółki o której mowa w punkcie 2, jeżeli dochód osiągany w następstwie tych należności podlega opodatkowaniu w tym państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

W świetle art. 26 ust. 1 ww. ustawy, do poboru podatku o którym mowa w omawianym powyżej art. 22. ust. 1 zobowiązane są osoby prawne dokonujące wypłat, tj. Spółka, i są płatnikami tego zryczałtowanego podatku. Zastosowanie stawki innej niż wynikającej z art. 22 ust. l i wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wymaga posiadania certyfikatu rezydencji dla celów podatkowych uzyskanych od podatnika na rzecz którego wypłacane są odsetki. W świetle art. 26 ust. 1c zwolnienie na podstawie art. 22 ust. 3 pod warunkiem posiadania oświadczenia o którym mowa w art. 26 ust. 1d i 1e oraz posiadania certyfikatu rezydencji.

W innych przypadkach stosuje się stawkę podstawową opodatkowania 19%.

Zdaniem Spółki odsetki płacone podlegają pod regulacje ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie o którym mowa w art. 16 tej ustawy, ze względu na fakt że pomimo naliczania poziomu odsetek ujemnych dokonuje bank, jak w przedstawionym stanie faktycznym, to Spółka dokonuje wypłaty na rzecz Pool Leadera spółki powiązanej z Grupy kapitałowej XY zajmującej się ponadto działalnością finansową w ramach Grupy kapitałowej.

W przypadku odsetek płaconych Spółka zobowiązana jest także jako płatnik do pobrania podatku u źródła lub zastosowania zwolnienia, i zastosowania przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania, według zasad tam wskazanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z dnia 13 marca 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy