Zgodnie z art. 16 i ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. z 2000 r. Dz.U. nr 54 , poz.654 z późn. zm.) od... - Interpretacja - PD.423/09/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.02.2004, sygn. PD.423/09/04, Lubelski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 16 i ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. z 2000 r. Dz.U. nr 54 , poz.654 z późn. zm.) odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 16j - 16ł , dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1. Przy ustalaniu okresu amortyzacji uwzględnia się okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego, na który wpływają w szczególności:

  1. liczba zmian , na których pracuje środek trwały,
  2. tempo postępu techniczno-ekonomicznego,
  3. wydajność środka trwałego mierzona liczbą godzin jego pracy lub liczbą wytworzonych produktów , albo innym właściwym miernikiem,
  4. prawne lub inne ograniczenia czasu używania środka trwałego,
  5. przewidywana przy likwidacji cena sprzedaży netto istotnej pozostałości środka trwałego.

Art. 16 i ust. 2 w/w ustawy stanowi , iż podatnicy mogą podane w Wykazie stawki podwyższać dla maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyjątkiem morskiego taboru pływającego, używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej, przy zastosowaniu w tym okresie współczynników nie wyższych niż 1,4 .

Przy czym przez maszyny, urządzenia i środki transportu wymagające szczególnej sprawności technicznej rozumie się te obiekty, które używane są w trudnych warunkach np. w pracy na trzy zmiany, w warunkach terenowych, warunkach leśnych, pod ziemią lub innych wskazujących na bardziej intensywne zużycie.

W razie wystąpienia takich warunków, stawki amortyzacyjne ulegają podwyższeniu lub obniżeniu od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające zmiany.Ocena warunków w jakich używane są środki trwałe należy do podatnika .

Wymóg sprawności technicznej środków trwałych wynikający z Prawa energetycznego -ustawa z dn.10.04.1997 r. (Dz. z 2003 r. nr 203, poz. 1966) polegający na utrzymaniu zdolności do pracy urządzeń w sposób ciągły i niezawodny, o którym mowa w piśmie spółki jest warunkiem do zastosowania podwyższonych współczynników amortyzacyjnych.

Lubelski Urząd Skarbowy