Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku, stosownie do art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze z... - Interpretacja - PB I / 005-21 / MS / 04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.10.2004, sygn. PB I / 005-21 / MS / 04, Izba Skarbowa w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku, stosownie do art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) koryguje niniejszym informację udzieloną Gospodarstwu Pomocniczego przy Zakładzie X. przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z dnia 29 czerwca 2004 r., nr RP-II/423-8/JS/04.

W piśmie z dnia 8 czerwca 2004 r. skierowanym do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, Zakład zwrócił się prośbą o wyjaśnienie następującej kwestii. Mianowicie jako gospodarstwo pomocnicze jednostki budżetowej zamierza wynająć lub wydzierżawić innym podmiotom składniki majątkowe Skarbu Państwa. W związku z tym stawia pytanie, czy uzyskany w ten sposób przychód, po pomniejszeniu o koszty uzyskania, stanie się dochodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Udzielona przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku informacja, iż taki dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowa.

Z treści art. 62 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148) wynika, że dochodami budżetu państwa są m.in. : - podatki i opłaty, które na mocy odrębnych ustaw nie stanowią dochodów jednostek samorządu terytorialnego, funduszów celowych oraz innych podmiotów sektora finansów publicznych (pkt 1),- dochody z najmu i dzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze składników majątkowych Skarbu Państwa, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej (pkt 8).

W ten sposób ustawodawca wskazując na źródła dochodów budżetu państwa, dochody z najmu (dzierżawy) składników majątkowych należących do Skarbu Państwa wyodrębnił, jako oddzielne źródło, które należy bezpośrednio odprowadzać do budżetu. Rozliczeń z budżetem państwa z tytułu najmu (dzierżawy) tych składników dokonuje się na bieżąco, w miarę ich uzyskiwania, niezależnie od rozliczeń dokonywanych z tym budżetem za pomocą podatku z tytułu zysku gospodarstwa pomocniczego.

Oznacza to, że z tytułu najmu (dzierżawy) składników majątku należących do Skarbu Państwa nie powstaje dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, ani też wskazany w art. 20 ust. 10 ustawy o finansach publicznych, zysk w połowie podlegający odprowadzeniu do budżetu. Uzyskany w ten sposób dochód podlega zatem w całości wpłacie do budżetu państwa.

Izba Skarbowa w Białymstoku