Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży samochodów oraz części do samochodów członkom sieci (dealerom).Spółka zawarła umowę licencyjną z firm... - Interpretacja - 1MUS-1471/DPD2/423/140/204/TG

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.08.2004, sygn. 1MUS-1471/DPD2/423/140/204/TG, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży samochodów oraz części do samochodów członkom sieci (dealerom).Spółka zawarła umowę licencyjną z firmą z siedzibą w Wielkiej Brytanii na internetowe udostępnianie bibliotek baz danych oraz oprogramowanie niezbędne do korzystania z tych bibliotek. Spółka udostępnia odpłatnie prawo do korzystania z baz danych swoim dealerom. W zamian za możliwość korzystania z baz danych oraz obsługującego je oprogramowania Spółka wypłaca firmie z siedzibą w Wielkiej Brytanii uzgodnione w Umowie wynagrodzenie.

Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) od przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników nie mających na tym terytorium siedziby lub zarządu, z tytułu praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) - pobiera się podatek dochodowy w wysokości 20% osiąganych przychodów. Powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska na podstawie art. 21 ust. 2 cyt. wyżej ustawy.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 umowy międzynarodowej zawartej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych podpisanej w Londynie dnia 16 grudnia 1976 r. (Dz.U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20) należności licencyjne są opodatkowane w Państwie, w którym powstały - czyli w Polsce, i zgodnie z prawem tego Państwa, lecz podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 10% kwoty brutto tych należności. Użyte w Umowie określenie "należności licencyjnych" oznacza wszelkiego rodzaju należności wypłacane za użytkowanie lub prawo do użytkowania prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, patentu, znaku towarowego, modelu, planu, tajemnicy lub technologii produkcyjnej, jak również za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego i za informacje związane z doświadczeniem zdobytym w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej albo z umiejętnością (know-how).

W przedmiotowej sprawie Spółka uzyskała licencję na korzystanie z bibliotek baz danych oraz dostęp do oprogramowania służącego obsłudze tych bibliotek. Zgodnie z umową biblioteki baz danych są własnością firmy z siedzibą w Wielkiej Brytanii i są przedmiotem ochrony prawa autorskiego w Wielkiej Brytanii. A zatem mimo, że omawiane biblioteki baz danych stanowią zbiory ogólnie dostępnych informacji dotyczących samochodów określonej marki oraz pojazdów konkurencji i są zbierane z ogólnie dostępnych źródeł to sposób przetworzenia i prezentacji tych danych stanowi własność intelektualną firmy z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Korzystanie z tej własności, bez zgody w/w firmy jest niemożliwe, ponieważ własność ta jest chroniona prawem. Właśnie ze względu na istotę płatności dokonywanych przez Spółkę obydwa elementy, które wymienia umowa, a więc biblioteki baz danych oraz oprogramowanie służące do ich obsługi należy rozpatrywać łącznie. Żaden z tych elementów oddzielnie, zdaniem samej Spółki, nie przedstawiałaby dla niej żadnej istotnej wartości.

Tak więc umowa, w której właściciel praw autorskich za wynagrodzeniem wyraża zgodę na określone tą umową korzystanie przez inny podmiot z programu komputerowego - zgodnie z jego przeznaczeniem - stanowi formę umowy licencyjnej i podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie