Podstawowa zasada uznawania poniesionych wydatków za koszty uzyskania przychodów wynika z przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o p... - Interpretacja - US.OP/423/4/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.04.2004, sygn. US.OP/423/4/2004, Urząd Skarbowy w Tychach

Temat interpretacji

Podstawowa zasada uznawania poniesionych wydatków za koszty uzyskania przychodów wynika z przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz 654 ze zm.), w myśl którego kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztem uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Są to więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli związane z funkcjonowaniem firmy.

Odnosząc się do stanu faktycznego: jednostka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zawierania i bieżącej obsługi umów ubezpieczenia. Obsługa klientów wymaga m. in. dojazdów pracowników firmy do siedziby klienta w celu zawarcia umowy czy też dokonania oględzin szkody majątkowej ubezpieczonych obiektów, jak również dojazdów na komisje orzekające trwałe następstwa nieszczęśliwych wypadków i wypłacane świadczenia z tego tytułu.

W związku z powyższym spółka zamierza sfinansować swojemu pracownikowi kurs prawa jazdy, podpisując z nim umowę, w której pracownik zobowiąże się do zwrotu kosztów kursu prawa jazdy

w sytuacji, gdy w ciągu 3 lat od ukończenia kursu zostanie z nim rozwiązana umowa o pracę z przyczyn leżących po stronie pracownika.

W ocenie tut. organu w sytuacji, gdy występuje charakterystyczne podporządkowanie pracownika kierownictwu pracodawcy w zakresie wykonywanych obowiązków, wynikające z przepisu art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r., Nr 21, poz 94 ze zm.), który stanowi, że przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem, a spółka ponosi wydatki na uprawnienia, które są niezbędne do wykonywania przez pracownika zawodu i pracownik je posiadający jest niezbędny dla funkcjonowania firmy, mogą stanowić dla niej koszt uzyskania przychodu.

Jednocześnie wydatek ten jako, że uprawnienie do prowadzenia pojazdów (prawo jazdy) ma charakter osobisty, stanowić będzie przychód u pracownika w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz 176 ze zm.). Przychodem pracownika są bowiem także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika przez pracodawcę, a więc wszystkie te świadczenia, które pracownik otrzymuje od pracodawcy w związku z pozostawaniem w stosunku pracy.

Urząd Skarbowy w Tychach