Na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 31.03.2004... - Interpretacja - US-II-423/interp./4/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.05.2004, sygn. US-II-423/interp./4/2004, Urząd Skarbowy w Pabianicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 31.03.2004 r. dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje co następuje:

Z zapytania podatnika wynika, że prowadzi on działalność gospodarczą w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, na podstawie zezwolenia wydanego w 2000 r. Wątpliwości Spółki dotyczą możliwości utraty zwolnień od podatku dochodowego w związku z nieterminową zapłatą podatku od towarów i usług.

Podstawę do korzystania przez przedsiębiorcę ze zwolnień od podatku, oprócz innych warunków, stanowi zezwolenie, które określa przedmiot i warunki działalności gospodarczej, która ma być prowadzona przez przedsiębiorcę na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15.04.1997 r. w sprawie ustanowienia łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz. U. Nr 46, poz. 289 ze zm.) zwolnienie przysługuje wyłącznie z tytułu działalności prowadzonej na terenie strefy.

Przepis § 13 ust. 1 pkt 1 w/w rozporządzenia stanowi, że podmiot traci prawo do zwolnień od podatku dochodowego, jeżeli w roku podatkowym, w którym z nich skorzystał lub przed upływem trzech lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym zakończył korzystanie ze zwolnień, wystąpią u niego za poszczególne lata zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochody budżetu państwa i składek na ubezpieczenie społeczne przekraczające odrębnie z każdego tytułu 3 % kwot należnych za te lata; w odniesieniu do podatku od towarów i usług zaległości we wpłacie nie mogą przekraczać 3 % podatku należnego.

Aby dokonać wyliczenia czy zaległość we wpłatach w podatku od towarów i usług spowoduje utratę prawa do zwolnień od podatku dochodowego należy wziąć pod uwagę sumę podatku należnego za dany rok podatkowy (w przypadku Spółki - 2003 r.) i sprawdzić, czy 3 % tej kwoty jest większe od kwoty zaległości, wówczas nie dojdzie do utraty prawa do zwolnień od podatku dochodowego.

Zgodnie z treścią przepisu § 13 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej w razie wystąpienia okoliczności, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorca jest zobowiązany do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę dochodu zwolnionego od podatku, a w razie poniesienia straty - do jej zmniejszenia o tę kwotę w miesiącu następującym po miesiącu, w którym utracił prawo do zwolnień.

Urząd Skarbowy w Pabianicach