Zgodnie z treścią art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361, ze zm.) w c... - Interpretacja - US PD III 423/60/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.03.2004, sygn. US PD III 423/60/04, Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z treścią art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361, ze zm.) w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można nieruchomość obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to czyją stała się własnością i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości.
Zgodnie z art. 15. ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej Ustawą, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy.
W myśl art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a i b Ustawy, wydatki na spłatę zobowiązań nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. W związku z powyższym wydatki Spółki, poniesione na spłatę zobowiązań zabezpieczonych hipoteką nie stanowią kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych.
W przypadku kosztów poniesionych przez podatnika, gdy koszty te związane są pośrednio z osiąganym przychodem a nie są wymienione we wspomnianym art. 16 ust. 1 Ustawy, podatnik może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów, jeśli wydatki te mają wpływ na osiągnięcie przychodu lub jego wysokość. Oznacza to, że w zasadzie wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami. W opisanej przez podatnika sytuacji, czyli sprzedaży będących własnością podatnika nieruchomości, do takich wydatków należy zaliczyć wydatki związane z pośrednictwem przy sprzedaży nieruchomości.
W związku z powyższym opinię podatnika należy uznać za prawidłową tylko co do wydatków poniesionych na pośrednika w obrocie nieruchomościami - które w opisanej sytuacji będą stanowiły koszt uzyskania przychodu. Spłata obciążenia hipotecznego, wbrew stanowisku podatnika, nie będzie stanowić dla niego kosztów uzyskania przychodów.

Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki