Urząd Skarbowy w Oświęcimiu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowi... - Interpretacja - US-PDP/423-22/03

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.08.2003, sygn. US-PDP/423-22/03, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 09.07.2003 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w związku z zapytaniem:
Czy odpisy amortyzacyjne od nieruchomości (grunt z zabudowaniami) - otrzymanej przez Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej od Urzędu Miasta i Gminy na podstawie umowy ustanawiającej prawo nieodpłatnego użytkowania na czas nieokreślony - stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) ?
wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 30.08.1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 91, poz. 408 ze zm.; dalej: ustawa o ZOZ) - samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej gospodaruje samodzielnie przekazanymi w nieodpłatne użytkowanie nieruchomościami i majątkiem Skarbu Państwa lub komunalnym oraz majątkiem własnym (otrzymanym i zakupionym). Odzwierciedleniem wartości części mienia państwowego lub komunalnego, wydzielonego samodzielnemu ZOZ, jest fundusz założycielski zakładu - art. 56 ust. 2 ustawy o ZOZ. Oznacza to, że wszystkie składniki majątku trwałego przekazane samodzielnemu ZOZ, pozostają nadal własnością organu założycielskiego (Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego). Natomiast samodzielny ZOZ ma prawo dysponowania tym majątkiem w celu realizacji zadań w zakresie ochrony zdrowia.

Amortyzacja "bilansowa" obejmuje środki trwałe ujęte w ewidencji bilansowej ZOZ, t.j. tworzące w tym zakładzie fundusz założycielski (nie będące jednak własnością samodzielnego ZOZ), jak również te, które tworzą fundusz zakładu (stanowiący odzwierciedlenie majątku własnego tej jednostki). Podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych w samodzielnym ZOZ stanowi art. 58 ust. 3 ustawy o ZOZ, w związku z którym zastosowanie mają przepisy:
- art. 32 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz.U. z 2002 r. Nr 76,poz.694) oraz
- § 2 ust. 2 pkt 7 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia22.12.1998 r. w sprawie szczególnych zasad rachunku kosztów w publicznychzakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 164, poz. 1194).

Z kolei - dla potrzeb podatku dochodowego - osoby prawne mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wartość odpisów amortyzacyjnych, ustaloną wyłącznie zgodnie z przepisami art. l6a-16m wyżej cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop) w związku z art. 15 ust. 6 updop.

Przepis art. 16a updop zawiera katalog środków trwałych oraz podaje warunki uznania składników majątku za środki trwałe, od których odpisy amortyzacyjne stanowią koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z tym przepisem - jednym z warunków koniecznych do spełnienia, w celu uznania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych za koszt uzyskania przychodu, jest posiadanie przez podatnika tytułu własności lub współwłasności (w wyniku nabycia lub wytworzenia we własnym zakresie) rzeczowego aktywa trwałego. Natomiast art. 16c wymienia składniki majątku, które nie podlegają amortyzacji "podatkowej". Wyłączeniem tym są objęte m.in. grunty i prawo wieczystego użytkowania gruntów.

W rozpatrywanym przypadku, Jednostka dysponuje ograniczonym prawem rzeczowym w postaci nieodpłatnego użytkowania przekazanych jej środków trwałych. Samodzielny ZOZ nie posiada natomiast tytułu prawnego (własność lub współwłasność) do nieruchomości, tym samym nie jest spełniony jeden z podstawowych warunków, umożliwiających dokonywanie odpisów amortyzacyjnych dla celów podatkowych.

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że odpisy amortyzacyjne dokonywane od nieodpłatnie używanych przez samodzielny ZOZ środków trwałych, przejętych od Skarbu Państwa lub gminy, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu