POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP/P1/423-0105/05/AK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.09.2005, sygn. DP/P1/423-0105/05/AK, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm), w sprawie: różnice kursowe powstałe w momencie przewalutowania kredytu

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka w marcu 2004r. zaciągnęła kredyt we wspólnej walucie Unii Europejskiej EUR. Operację ujęto w księgach po przeliczeniu na PLN według kursu sprzedaży EUR banku z dnia zaciągnięcia kredytu. Spłata kredytu, zgodnie z umową kredytową, jest przewidziana w okresie od 15 grudnia 2005 r. do 15 grudnia 2007 r.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29.09.1994r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002r. Nr 76, poz. 694) na dzień bilansowy, tj. na 31.12.2004r. kredyt został wyceniony według średniego kursu ogłoszonego przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Różnica pomiędzy wartością kredytu wyliczoną na dzień jego zaciągnięcia a wartością na dzień bilansowy, została ujęta statystycznie w księgach roku 2004 jako przychody finansowe.

W lipcu 2005r. Spółka, wykorzystując możliwość przewidzianą w treści umowy, dokonała przewalutowania kredytu według wynegocjowanego z bankiem kursu. Powstałe z tytułu przewalutowania różnice kursowe, zgodnie z postanowieniami ustawy o rachunkowości, zostały ujęte statystycznie jako przychody finansowe.

Od momentu zaciągnięcia kredytu w marcu 2004r. do dnia dzisiejszego nie doszło, w ramach wyżej wymienionego kredytu, do żadnych przepływów pieniężnych innych niż comiesięczne płatności odsetek. Zarachowane zgodnie z ustawą o rachunkowości dodatnie różnice kursowe mają charakter statystyczny.

W opisanym stanie faktycznym wątpliwości Podatnika budzi, czy powstałe w momencie przewalutowania kredytu niezrealizowane dodatnie różnice kursowe są przychodem dla celów podatkowych.

Zdaniem Spółki różnice kursowe powstałe na skutek przewalutowania są jedynie różnicami statystycznymi, nie mającymi wpływu na rozliczenia podatkowe. Czynność przewalutowania pozostaje neutralna podatkowo.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie zaś do art. 12 ust. 2a ustawy z dnia 15.02.1992 r. przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

Jak stanowi art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. do przychodów nie zalicza się między innymi otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Z kolei spłata pożyczki czy kredytu nie jest kosztem uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit.a ustawy z dnia 15.02.1992r., który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Z art. 12 ust. 4 pkt 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 10 lit.a) ustawy z dnia 15.02.1992r. wynika, że zarówno zaciągnięcie, jak i spłata kwoty głównej kredytu nie stanowi ani przychodu, ani kosztu uzyskania przychodu. Oznacza to zatem, że rozliczenia kapitału kredytu pozostają bez wpływu na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Przewalutowanie kredytu polega na zmianie waluty, w której wyrażony jest jego kapitał. Operacja przewalutowania nie ma wpływu na rozliczenia podatkowe. Jeżeli przewalutowanie spowoduje zwiększenie kwoty kredytu, to spłata kredytu o zwaloryzowanej wartości stanowi nadal jego spłatę, która zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit.a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Również w przypadku gdy kredytobiorca, po przewalutowaniu byłby obowiązany do spłaty do banku kwoty mniejszej niż kwota kredytu, którą pierwotnie otrzymał przy zaciągnięciu kredytu to konsekwentnie, wartość wyrażająca spadek wartości kapitału stanowiąca różnicę pomiędzy wartością nominalną kredytu a jego wartością po przewalutowaniu, z uwagi na neutralność podatkową kredytów nie może mieć wpływu na rozliczenia podatkowe.

Różnice pomiędzy kwotą otrzymanego kredytu a kwotą kredytu do spłaty, które powstają w momencie przewalutowania kredytu nie mogą zostać uznane za różnice kursowe w ujęciu podatkowym. Różnice kursowe od własnych środków lub wartości pieniężnych liczy się w momencie spłaty raty kredytu dewizowego. W momencie przewalutowania nie następuje faktyczna spłata kredytu. Różnice powstałe na skutek przewalutowania są zatem statystycznymi różnicami kursowymi nie mającymi wpływu na rozliczenia podatkowe.

W świetle powyższego stanowisko Podatnika, iż czynność przewalutowania pozostaje neutralna podatkowo, jest prawidłowe.

Pomorski Urząd Skarbowy